Gebelik planlıyorsunuz. Ailenize katılacak bebeğinizin sağlıklı olmasını istemez misiniz? O zaman ilk olarak sizin sağlıklı olmanız ve kendinize dikkat etmeniz gerekiyor.

Hamile Kalmadan Önce Neler Yapılmalı?

Gebe kalmayı planladığınız andan itibaren bu durumu zihninizde asla unutulmaması gereken alan oalrak koymalısınız ki dikkatinizi buna verebilin. Çünkü dikkat etmeniz gereken birçok etmen hayatın içerisinde farkında olmadan karşınıza çıkacaktır. Şu andan yaptığınız hazırlık ilerleyen dönemde de sizi risklere karşı uyarılı hale getirecektir. İlk yapmanız gereken, gebe kalmadan önce bir doktor kontrolünden geçmektir. Bu kontrolün amacı hem gebelikte hem de doğumdan sonra normal dışı ortaya çıkacak risklerin belirlenmesidir. Bu sırada ortaya çıkan sorunların tedavisi ile de gebeliğin daha rahat atlatılması sağlanır. Hem bu dönemde doktorunuz ile tanışmak gebelik süresince size sadece hekimlik değil psikologlukda yapacak kişi ile iletişiminizi de sağlar. Çünkü hormonal olarak en çok etkilendiğiniz zaman olan gebelikte psikolojik olarak da etkilenmeye bir o kadar açık olursunuz.Yeri gelecek doktorunuza gidip ağlayacak yeri gelecek onun desteği ile fikirlerinizi yönlendireceksiniz. Bu esnada doktorunuzla yaşam tarzının gözden geçirilerek gerekli değişikliklerin yapılmasıda görüşülür. Gebe kalmayı planladığınız andan itibaren sigarayı bırakmalı, alkol kullanmamalı ve kullandığınız ilaçları doktorunuzla görüşerek devamlılığını sorgulamalısınız. Çünkü bir çok ilaç gebelikte sakıncalı kategorisindedir. Bir çok ilacın vücuttan atılımı haftalar hatta aylar sürebileceği için gebelik öncesi dikkat edilmelidir. Ayrıca yenilen bir çok şeyin fazlasının bile gebelikte sorun yaşatabileceği unutulmamalıdır. Bedensel olarak temizlenmek için bu döneme girmeden önce detokslar uygulamak en uygunu olacaktır. Vücudunuzda birikmiş atık maddelerin atılımı ile bebeğinize tertemiz bir alan sunmuş olursunuz.

 

hände mit babysöckchen

 

Hamilelik Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler ..

Gebelik döneminde kedilerin özellikle dışkısı ile temasa geçmemeniz uygun olacaktır. İçerebileceği toksoplazma ile bebeğinizi riske sokabilir. Ayrıca kan dolaşımını etkileyebileceği için sauna ve tüplü dalma gibi aşırı zorlayıcı sporlar uygun değildir. Daha hafif sporlara ilginizi yönlendirmelisiniz. Alışveriş merkezlerinin girişlerinde bulunan X Ray cihazlarından geçmemeye özen göstermelisiniz. Folik asit ve vitamin kullanımı hakkında doktorunuzla ön görüşme yaptığınızda durumu sorgulayın. Bu ilaçları kullanmanın zorunluluğu kişiye göre değişebilir. Bazı hastalıklara önlem olarak kullanılan destek ilaçlar fazlasının da zararı olabileceği unutulmamalıdır.

Bunlar fizyolojik ihtiyaçlarınızın karşılanması idi. Asıl hazırlık sizin psikolojik olarak bu duruma hazır bulunup bulunmadığınızdır. Aile veya eş – dost baskısı ile anneliğe hazırlanmak sizi ve bebeği zorlayacaktır. Önceliğin kendiniz olduğu bu konuda kendinize zaman ayırın ve hazır olup olmadığınızı sorgulayın. Anne oalbilmek ilerleyen zamanlarda kendinizden çok bir insane önem vermektir. Birinin kalbinin elinizde atmasıdır. Sahip olunması istenen şeyin canlı bir insan olduğunu ve geleceğin bireyini yetiştireceğinizi unutmayın. Bu işte doğru ya da en iyisi diye bir şey yoktur herkes kendine özel ve kendi şartları altında en iyisini yapacaktır.

Eğer kendinizi ve doktorunuzu yönlendirmeleriyle gebeliğe hazırsanız hayırlı olsun kelimesini bolca duymaya hazır olun.

 

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment