En çok yazılan ve aratılan yazılar arasında bir bebeğin çantası, bir bebeğin ihtiyaç listesi vs vs yazıları var. Ben de yazmadım mı tabiki yazdım. Bilmeyen kendini yalnız hisseden annelerin bilmesi için tabiki yazdım. Ancak bir de bu yazıyı yazma ihtiyacını derinden hissettim. Bir bebeğin neye ihtiyacı yok yazısını…

 

Bir bebek ve bir anne. Tam da ilgi odağında olması gereken zamanda. Tabi ne yazık ki bu dönemde anne hep geri planda kalıyor tüm ilgi bebeği kayıyor ama asıl olan annenin göz önünde tutulması. Çünkü hem o da bir müdahale yaşamış, bir fizyolojik zorlu süreçten geçmiş hem de yeni bir kimlik ile buluşarak yeni bir dünyaya adım atmış, şaşkın ördek yavrusu gibi. Ne yapacağım, neler hazırlayacağım, neler alacağım diyerek ihtiyaçlar listesi hazırlarken ihtiyaç olmayanlar listesi hep göz ardı edilir. İşte size neye ihtiyacı yok listesi:

babylistpregnant

 1. O meşhur bebek Dünya ‘ ya geldi diye yapılan meraklı ziyaretlere ne annenin ne de bebeğin ihtiyacı yoktur. Aksine kendini fiziksel olarak kötü hisseden anneyi zor duruma sokar bebeği de gereksiz ses, ışık ve karmaşaya maruz bırakır.
 2. “Kucağa alışmasın” diyerek ağlatılarak bildiğiniz eziyet edilmesine de ihtiyacı yoktur. Aksine onun sevgiye, koşulsuz kucaklanmaya, sahiplenilmeye ve en önemlisi anne kucağına ihtiyacı vardır.
 3. Sarılık oldu, olacak diye yapılan anlamsız batıl inançlar ile dolu uygulamalara. Ananelere ve babanelere engel olun lütfen.
 4. İşteee en önemli seçenek. O aslında kendiniz için yaptığınız muhteşem renklerle bezenmiş, aylardır uğraştığınız oda var ya… Heh işte o odada bebeğiniz pek bi vakit geçirmeyecek ne yazık ki. Sİz nerdeyseniz hep orda olacak ve o oda hep dağınık olacak.
 5. Fotoğraf çekimlerini hepsi sizin için. Çünkü kimse kendi bebekliğinin dönüp dönüp fotoğrafına bakmaz çünkü orda bir hatıra kaydı yoktur ama sizin vardır, hem de en önemli anılarınız.
 6. O odayı sadece dağıtmaya yarayan oyuncaklara… Gerekli olur diye alının alt açma sehpalarına, yenidoğan tüm eşyalarına… Aslında bu becerileri tutma, alt açma gibi birkaç ay içerisinde profesörü olacaksınız. Az sabır hemen herşeyi almayın.
 7. Anne sütü dışında herhangi bir içeceği, suya, tatsın diyerek ağzına sokulan her türle gıda maddesine.
 8. Aşırı sıcak yapılan odalara, üşür diye giydirilmesine, hava girerse üşür hasta olur diye içerde bulunan bol miktarda mikrobu eve hapsederek daha da hasta etmeye.
 9. Neredeyse bavul niteliğinde hazırlanmış bebek çantasına. Çok şıklar, güzeller katılıyorum. Ancak omuza asılan her türlü çanta bebekle kullanışsız olur. Bir sırt çantası ki artık çok güzelleri var en pratik olanıdır.
 10. Yıkama, yağlama gibi şeyler için alınan gereksiz kimyasallara bir Dünya para vermeye… Bir zeytinyağ yumuşatmaya yeter. Yıkama için ise 6 aya kadar hiçbir şey kullanmıyoruz.
 11. O bebek arabası yok muu? Günlerce araştırmadan geçerek alınan ama hep o olmayan yine baston pusetlere dönülen arabalar…
 12. Baby Shower lar car ya hani bebeğiniz gelmeden yapılan partiler. Çok keyifli gözükebilir ancak sorun yaşanılan bir doğum sonrası tüm hazırlıkları daha kötü hissettirir hale gelebilir.
 13. Hem en önemli hem de en içinden çıkılmayan son konuya geldik. O çok bilmiş ananeler, babaneler, teyzeler, eltiler… En gereksizlerin başında bu gelir. Herkesin kafasından bir ses çıkar anneyi karıştırır gider. Lütfen kimseyi dinlemeyin duyun kesenize koyun ihtiyacınız olursa çıkarır bir bakarsınız.

 

İhtiyaç listesi ise tek madde : Sevgi, sevgi, sevgi… KOŞULSUZ SEVGİ!!!

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment