Anneliğin asıl görevi eğitmek değil öğrenmesine yardımcı olmaktır. Hayata dair öğreneceği her yönden önünü açan ona gösteren ve kendi kişisel özelliklerine saygı duyarak oluşturacağımız bir ebeveynlik anlayışı ancak ve ancak başarılı olacaktır.

Uyku Eğitimi Nedir?

Uyku eğitimi konusuna sert bir giriş olsa da uyku ve nasıl uyuması gerektiğini bilmeyen çocuklar için oldukça zor olan bir şeyin çokça büyütülmesi ve bunun eğitimler halinde sunulması, sunulan eğitimlerinde bir çok zararlarının bulunması oldukça üzüyor beni. Güvenli bağlanma diyerek çocuğumuz ile doğum öncesinden kurduğumuz sevgili bağımız uyku eğitimi vereceğiniz diye sadece dillere düşüyor ne yazık ki. Halbuki ortalama süreçler belirleyerek her çocuğun kendine ait bir rutini olduğunu düşünmek ve buna uygun davranmak neden bu kadar zor? En büyük ve yanlış beklentimiz “git yat çocuğum” deyince yatacak çocuklar beklentisi içinde olmamız. Sizin yapmadığınız ve içerde onsuz geçirilecek zamanlar olacak iken çocuk neden yatsın ki?

Kitaplar, metodlar, yöntemler her öneri ve fikir ciddi olsa da siz kendi düzeninizi sağlayacağınızı unutmayın. Ve bir çok methodunda kültürümüze uygun olup olmadığını lütfen gözden geçirin. Yani bir hapı sadece hap olarak değil gerçekten size uygun mu diye inceleyin.

 

Her Çocuğun Uykusu Farklıdır!

Çocuğunuz zaman zaman uykuya geçişi için kullandığı nesneler olabilir. Bu nesnelere aşırı bağımlılık oluşmasını ilk aşamalarda engelleyebilirsiniz. Ancak gün içerisinde de yanında taşıdığı ve kendine bir geçiş nesnesi olarak belirlediği bir oyuncak ya da nesne ise bırakmayabilir. Ve bırakmada ilerleyen zamanlarda zorluk da yaşayabilir. Geçiş nesnesi biraz anne ile bağını içeren bir durumdur. Bağımlılık oluşturmadan uykuya geçiş anı için kullandığı nesneler onu rahatlatır ve geçişi kolaylaştırabilir.

Çocuğunuzu gözlemleyin. Nasıl uyuduğunu, uykusu gelince olan hareketlerini, sesini, tavrını izleyin. Kimi çocuk uykusu gelince kulağını tutar, kimi burnunu kaşır, kimi de gelir sizin saçınızla oynar. BU hareketleri görür görmez uyku sürecine başlarsanız işiniz daha kolay olacak demektir.

Saatlere özen gösterin. Çocuklar rutini sever ve kendilerini güvende hissederler. Uykuya geçişinin olduğunu ve biyolojik saatinin de buna uyumlu davrandığını bilerek gerçekçi hedefler belirleyebilirsiniz. Akşam 9 sabah 8 gibi. Bu düzeni her zaman oturtmanız mümkün olmayabilir hatta bir gece gittiğiniz misafirlik diğer geceyi zora da sokabilir. Ancak uyku düzeni oturunca bu sorun ortadan kalkacak ve haftanın 7 gününün 5 inde bunu uygulayabilir olacaksınız.

 

Uyku rutini oluşturmak bu eğitimin en önemli parçasıdır. En az bir saat öncesine kadar bütün hareketli oyunların bitmesi gerekliliği ve yemek sürecinini de sonlanması gerekir. Aşırı tok olduğunda uyumakta güçlük çeken çocuk açken de uyuyamaz. Akşam tok tutucu yemekler ile 1 saat öncesi doyurulmuş olmalıdır. Hareket hareketi doğurur sözü ile de oyunların yavaş yavaş sonlandırılması ve hafife alınması gerekir. O yüzden son anlarda her akşam aynı rutinde diş fırçalama, iyi geceler dileme, masal dinleme süreci olabilir.

Çocuk ve eğitimi konusunda her süreç gibi bu süreçte de kararlı olmalısınız. Çocuğunuzun uykuyu da öğrenmesi bir süreçtir ve eninde sonunda öğreneceği bir süreçtir. Endişe ve kaygılarınız en çok sizi hataya sürükler.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment