Kadınların başlıca derdi her ay düzenli olan regl dönemleri mi yoksa bu dönemde canının istediği çikolatalar ile tartıda artan kilogramlar mı?

 

Her kadının farklı şekilde yaşadığı regl döneminde değişmeyen tek şey tatlı krizleri. Kimsenin bu dönemde brokoli aşerdiği görülmemiştir.  E tabi bunun sonucunda da tartıda yaşanan artışlar ile girilen krizler. Peki ne oluyor da bu dönemde de bizi bu kadar mutsuz ediyor?

Çikolata Krizinin Sebepleri

Regl olmadan bir hafta önce vücutta östrojen hormonu daha yüksek oranda salgılanmaya başlar. Bu hormon ile vücudunuzda birden bire nerden geldiği belli olmayan şişkinlik ve ödem oluşur. Birde üstüne anlamsız bir gerginlik. Ancak regl olur olmaz ödemin çözüldüğü gibi gerginliğinizde çözülür gider. Çünkü östrojen seviyesi yavaş yavaş düşmeye başlamıştır.

adetdonemi

Regl döneminin hemen öncesinde kandaki demir oranı düşmeye başlıyor ve bu durum insuline de yansıyor. Kanda insulin dalgalanmaları yaşanıyor. Sonuç olarak maalesef bu tatlı krizleri oluşarak bizi bol şekerli gıdalara yönlendiriyor. Sadece kandaki demir oranı mı bu suçlunun sebebi? Tabiki değil. Sanki bütün vücudumuz bizim daha çok yememize ve şişmemize sebep olmak için iş birliği içindeler. Yaşanılan sancılar ve kramplar tansiyonu ve şekeri düşürerek iştahı kontrol etmeyi zorlaştırıyor. Halsizlik, mutsuzluk hissi de çikolatayı bize daha cazip hale getiriyor. Bütün hücrelerimiz şekeeeer diye bağırıyor.

 

Vücudumuzun bize karşı açtığı bu savaşı bir kısmından da olsa kaybediyor ve o çikolatayı yiyoruz. Mutlu muyuz hem de nasıl :7 Çünkü çikolatanın mutluluk hormonunu salgıladığı bir gerçek. En azından şu dönemde kendimize küçük bir izin verebiliriz herhalde. Bu şişliklerin geçici olduğunu bildikten sonra…

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment