Anne olunca bir emzik meselesinin bile ne kadar da içinden çıkılamaz bir girdap olduğu korkutucu gelmesin size. Sadece her çocuğun doğuştan getirdiği bir mizacı var ve istekleri, istemedikleri var. Emzik kullanmalı mı? Nasıl emzik kullanmalı? Gibi sorular daha bebeğimiz dünyaya gelmeden içinde boğulduğumuz sorulardan. Emzik seçmeli ise nasıl emzik seçmeli sorusunun yanıtları işte bu yazıda.

Hangi Emzik Alınmalı?

Emzik her bebek için gerekli mi ki önceden alınıp acil durum kiti gibi bir kenara konuluyor? Aslında emzik gerçekten ihtiyacı olan, emme ihtiyacı çok olan bebeklerde istenen bir şey. Yoksa kimse bebeğine suni bir şeyi vermek istemez. Ancak bazı bebekler vardır ki ellerini emerler hiçbir şey bulamayınca. İşte o durumlarda bir emzik gerektiği gözlemlenir ve en yakın eczaneden temin edilir. Ama en başından alıp da kenara konacak ve bebeğin her türlü emziği alacağı bir durum sadece hayallerdedir. Her çocuk emzik istemeyebilir ya da farklı türdeki emziklerden birini isteyebilir. İşte tam da bu sebeple daha önceden değil emziği doğduktan sonra alınmalıdır.

yenidoganaemzik

Emzik Türleri Nelerdir?

Peki nedir bu emzik türleri? Emziğin boyutları çocuğunuzun yaşına uygun olmalıdır. İlk başta kullanılacak emzik 0 – 6 aylık olan emziklerdendir. Silikon ve lateks malzemeden yapılmak üzere iki türlü emzik bulunur. Silikonlar daha sert iken lateks olanlar daha yumuşaktır. Su yüzden genelde bebekler lateks emzikleri tercih ederler. Ama bu noktada bebeklerin latekse alerjileri ortaya çıkabilir. İçinde BPA içermeyen emzikler kullanmalısınız. Bir çok emzikte artık BPA bulunmasa da yine de gözden kaçmaması gereken bir özellik olarak mutlaka kontrol edilmeli diye düşünüyorum. Bu noktada bir de damaklı mı damaksız mı emzik sorusu gelir akıllara. Asıl olan damaksız ya da en doğrusu anne meme ucuna benzeyen emziktir. Çünkü bebek annesinin memesine zaten bir alışkanlık kazanmış bu şekilde doyduktan sonra da emziği verdiğinizde kavraması daha kolay olacaktır. İlk dönemler zaten emzik kullanılması önerilmez. Yaklaşık ilk 2 – 3 aylarına kadar emziği kullanmama sebebi bebeğin doyup doymadığını anlamadan emzik ile bebeğin susturulmasıdır. Ne yazık ki Ülkemizde de örnekler azımsanmayacak sayıdadır. Sizin gözleminiz altında doyurduktan sonra emzirme sonrası yavaşça vermeniz ile birlikte sizden de ayrı uyutmanız için kullanım kolaylığı oluşturabilir.

Bebeğiniz herhangi bir emziği seçtiyse hemen yedeğini edinin. Sonrasında düşürdüğünde yedeğini veremeyecek durumda iseniz emziği suyun altına sokup verin. Sabunla yıkamak durulanmaması açısından doğru olmamaktadır. İlk açılımında 5 dk suda kaynatmak ile steril olabilen emzik sonrasında 1 damla sirkenin damlatıldığı bir bardak suda yıkanabilir. Ve mutlaka durulanmalıdır. Çokça görülen örnek düşen emziği annelerin ağzına sokması bazı araştırmalar tarafından desteklenmektedir. Annenin ağız mukozasındaki bakterilere karşı bebeklerin antikor üreterek bağışıklık sağlayacağı fikri öne sürülmektedir. İlk 6 ay anne sütü alan bebekler bakteriler ile savaşarak bağışıklık sisteminin alt yapısını oluştururlar.

emziksecimi

Şimdi eğer şu an da hamileyseniz o elinizdeki emziği hemen bir kenara bırakın ve ordan uzaklaşın. Ancak bebeğiniz doğdu ve elleri ağzından çıkmıyor sizi gece gündüz bırakmıyor. Kilo alımı da iyiyse bu yazıdan çıkan sonuçla ( anne memesine en uygun, damak seçeneklerine girmeden) kendinize uygun bir emzik almanız uygun bir karar olacak.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment