Mizaç tipleri arasında en duygusal olan, olumlu ve olumsuz söz ve tavırlardan çok çabuk etkilenen, içindeki duyguları hemen belli eden, çabuk kırılan, küsen ama mutlu olduklarında da çabuk heyecanlanarak  bunu coşkuları ile belli eden kişilerdir.

İnsanlarla kolay ilişki kurabilen bu kişiler, dışa dönük, sosyal bir yapıya sahip iken asıl aradıkları ‘’sevgi’’ dir. Arkadaşlıklarında yardımsever, merhametli olan bu kişiler hayır demekten zorlansalar da kendilerine de hayır denmesinden hoşlanmazlar. Duyguların etkisinde yaşamaya eğilim gösterirler. İstediklerini yapmak ve yaptırmak onlar için mutluluğun ana unsurlarıdır. Bu nedenle sevgi ve sevilme eğilimlerini kullanırlar. Hayatları adeta duygular özellikle de sevgi üzerine kuruludur. Bu nedenle hayvanlara özel bir ilgileri vardır. Sevilmeme, reddedilme, umursanmama en çok korktukları duygulardır.

GENEL ÖZELLİKLERİ

Temel motivasyonu değer görme, takdir edilme ve sevilmedir. Hayatlarında ki ana tema gibi okul hayatlarında da aradıkları duygulardır. Sevilmek için çalışırlar sevilmek için okul başarısına odaklanırlar. Kıskançlık duygusuna çabuk kapılabilirler. Sevilmeye karşı gösterdikleri taviz yüzünden kullanılmaya açık kişilerdir. Bu kişiler aranmak, sevilmek ve ilgilenilmek isterlerken karşı taraftan da karşılık beklerler.

Tip 2 Mizaca Tutum Nasıl Olmalı?

Bu çocuklar açısından en zorlusu sevilmeyi neye bağladıklarıdır. Güzellik gibi bir unsuru sevgi unsuru olarak görürlerse bu ölçütü hayatlarının ana teması haline getirebilirler. Bu çocukların istedikleri olması için ettikleri ısrar karşısında ‘’bunu aldığımda çok sevineceğini biliyorum ancak şu an alamıyorum. Sevinmek için anneye kocaman bir sarılmak daha iyi gelebilir’’ denilmeli, duyguları önemsenmeli ve mantığa davet edilmelidir.

Ölüm ve ayrılıklardan en çabuk etkilenen grup olan bu mizaç ilişkiyi ve sevgiyi aile ortamlarından bulamadıklarında dışarıda aramaları sonucunda yanlış arkadaşlıklara meyledebilirler. Kardeş kıskançlığında sevgi unsurlarının kaybetme korkusu ile karşı karşıya kalan bu çocuklara verilecek en önemli mesaj ‘’ne yaptığın değil sen sen olduğun için önemli ve değerlisin’’ dir.