Yine yeni bir dönemin başlangıcındasınız. Bezsiz hayat oh ne rahat tabi de ilk başlarda hiçte rahat olmayan bu sürece nasıl alışacağız? Şu andaki gündemimiz belli ki bu. Ancak merak etmeyin daha sağlıklı bir yetişkinin bezli dolaştığını gören olmadı. Haydi niyet ettik tuvalet eğitimine başlamaya 🙂

tuvalet-egitimi

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlamalı?

Her yeni sürecin başlangıcında olduğu gibi bu süreçte de annenin kararlı olması ve sabır taşını yemesi gerekiyor. Hatalı zamanlamalar ya da hazır olmayan çocuğun eğitim sürecini sekteye uğratacağı kesin. Haydi anne hazırım dedi peki ya çocuk hazır mı? Çocuk için ay vermek gerekirse en uygun dönem 24 – 36 ay arasıdır. Yani yürüyebiliyor, komutları alabiliyor, isteklerini anlatabiliyor ve genelde çiş aralıkları açılmaya başladıysa çocuk hazır demektir. Çocuk hem kendini ifade etmeye başlamış, hem de fizyolojik olarak bu sürece hazır hale gelmiştir. Erken dönemde başlamak hazır olmadığı bir süreç için onu zorlamak demektir. Tam tersi geç eğitim verip, bu süreci umursamamak mahremiyetine ve duygusal sıkıntılarına neden olur. Çocuğun hazır olması ile hep uykusundan kuru kalkıyor mu denilir. Bence önemli bir kıstas değildir. Gece çocuğa süt veriyorsanız tabiki kuru kalkamaz. Gün içerisinde de 2 saat kadar bir sure kuru kalabilmesi yeterlidir.

Her yeni sürecin başlangıcında olduğu gibi bu süreç için de ön hazırlıklar yapılmalıdır. Çocuğu lazımlığa alıştırmak bu hazırlıkların başında gelir. Gün içerisinde belirli zamanlarda ya da belirli belirtilerde çocuğu lazımlığa oturtmak gerekir. Böylece alışkanlıkda belirlenmiş olur. Yine hazırlık aşamasında hemcins ebeveynini tuvalete otururken görmesini sağlayabilirsiniz. Böylece taklit ile öğrenmeyi de işin içine sokmuş olursunuz. Zaman zaman sifona basmasına izin vermeniz o gürültücü işleme alışmasını sağlar. Yine hazırlık aşamalarında tuvalete ve çıkan herhangi bir şeye pis dememek gerekir. Pis dediğiniz yere ne oturmak ne de vücudundan bir parçayı vermek isteyecektir. Ayrıca çocuğa tuvalet ile ilgili hikayeler anlatılabilir. Bir çocuk çiş ve ailesi gibi. Giden çişler aşağıda anneleri ile buluşuyor gibi.

babaoglu

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Bir sürece başlamadan önce çocuğu zihnen hazırlamak işi oldukça kolaylaştırmaktadır. İki gün gibi sürelere indirebilir. Tuvalet eğitimine kararlılık ile başlandığında bez artık hiçbir şekilde kullanılmamalıdır. Bez kullanımı süreci uzatır. Ayrıca herhangi bir altına kaçırmada bağırma, ayıplama ve cezalandırma asla yapılmamalıdır. Çünkü çocuğu bu sefer bastırarak isteksiz hale getirirsiniz. Eğer bir kaçırma vakası olursa tepkisiz kalın, onaylanmadığını bilsin, bu yeterli. Kızmak kadar aşırı büyük ödüller ve övgülerde yanlıştır. Çabasını takdir edebilirsiniz ancak tuvalete gitti diye hediyeler almak doğru değildir. Şartlı reflex olur çocukta. Çişimi tuvalete yaparsam oyuncak gelicek algısı zor bir duruma sürükler. Örneğin koşarak yetişmeye çalışan çocuğun son anda altına yapılması da takdir edilebilir çabaladığı için, ya da pantolonunu kendi çıkarmasıda. Siz birden fazla kez sakince söylediğiniz halde hala altına kaçırıyorsa bu durumda tepkisizce bakımı sağlanmalıdır.

Ancak ilk günlerde bu süreç için çok gönüllü olması ve heryerin kuru kalacağı rüyasından uzak durulmalıdır. Bazı çocuklar önce çişini yapmayı bazıları ise once kakalarını yapmayı öğrenirler. Ancak her ikisinde de genelde gün içinde tuvalet kontrolü daha once öğrenilir. Gece kaçırmaları ise 5 yaşa kadar normal kabul edilir. Yİne de hazır sandığınız çocuğunuz eğitim esnasında başarısızlıklar sergileyebilir, duruma göre çok zorlanıyorsa geri dönülebilir ve sonraya eğitim planlanabilir. Unutmayın çocuğunuzu en iyi tanıyan kişi sizsiniz.