Düşünsenize sürekli tekrar tekrar aynı şeyi yapmak, dürtüsel olarak bir türlü tatmin olamamak ve kendini kontrol edememek,.. Oldukça zorlu bir yolculuk olan obsesif kompülsif yani takıntılı kişilik bozukluğu nedir?

 

Takıntı (Obsesyon) Hastalığı Nedir?

Obsesyon yani takıntı demektir. Kompulsif ise tekrarlayan davranışlardır. Yani takıntılı düşünceleri tekrarllayan davranış ile ortaya çıkaran kişilik örüntüsü. Obsesifler anksiyete gruplarında ele alınırlar. Çünkü kişi takıntılı olduğu düşüncelerin ve davranışların farkında ancak saçma olduğunu bile bile defalarca o davranışı tekrarlama eğilimindedir. Ve davranışı gerçekleştiremediğinde huzursuzluk başlar. Hepimiz bazı gereksiz davranışları tekrar tekrar yapma eğilimde olabliriz. Defalarca kapıyı kontrol etmek gibi.. Bizim ki biraz da vesveye girmektedir. Ancak bu kişilerde günlük işlevlerin yerine getirilmesi dahi güçleşmiş, iş ve sosyal hayatı bozulmuştur. Herhangi bir yaşta ve farklı şeylere takıntı ile başlayabilir. Ortalama başlama yaşı 40 olarak tahmin edilmektedir.

 

Bir davranış oluşurken önce dürtüler, duygular ortaya çıkar. Bu da düşünceyi getirir. Düşününce insan gerçekleştirmek ister ve davranışa dönüşür. Yetişkin bir birey düşündüğü herşeyi gerçekleştirmemesi gerektiğini bilir ve kendini control eder. Ancak burda dürtüsel olarak rahatsız olan bireyin dürtüsü geldiği anda control edemez ve direct davranışa dönüştürür. Dürtü genelde hep aynı şeye karşı olur. Kişiler bunun çok anlamsız olduğunu bilir, rahatsızlıkta duyarlar ancak düşüncelerden kurtulamadığını söylerler. Günde 20 kez elini yıkayan kişiler gibi..

obsesifkompulsif

İlk başlarda görülen obsesyonlar arasında çevreden bir kirin buluşacağı düşüncesi vardır. Diğerleri arasnıda kendi başlarına veya yakınlarına bir kötülük geleceği düşüncesi, kontrolünü kaybetme ve saldırgalıkta bulunacağı korkusu, tekrarlayan cinsel düşünceler, dini ve ahlaki değerler ile aşırı uğraşma vardır. Bu düşünceler ile tekrar tekrar control ederler, biriktirirler, aşırı düzenli olurlar, temizlerler, aynı şeyi sayarlar ve bazen belli sayıya tamamlarlar.

Peki obsesif kompulsif genetik midir?

Genler ile geçmediği kesin diyebiliriz. Ancak annenizin sürekli ev temizleme gibi bir takıntısı var ise sizin de titizlik ya da el yıkama gibi bir yatkınlığınız olabileceği unutulmamalıdır. Genelde ilk yardım talepleri takıntıları ile olmaz depresyona sürüklendikleri için mutsuzluk, umutsuzluk ile gelirler.

 

Obsesiflerin tedavisi mevcut. Biraz ilaç biraz terapi. İkisi birlikte ve hastanın çabaları ile birlikte ulaşılmayacak bir güzel sonuç yok. Yeter ki kişi kendi istesin…