Çevrenizde sürekli kendinden bahseden hatta size konuşmayı devrederken bile benden çok bahsettik şimdi birazda benim hakkımda söylemek istediklerinden bahsedelim diyen kişiler var mı?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler kendilerini beğenen, başkalarının düşüncelerine, yaşadıklarına saygısız kalan kişilerdir. Sürekli kendini ön plana çıkarmak isterler. Empati yetenekleri yok gibidir. Bu kadar güçlü görünürken içlerinde kendilerine ait değersiz, yüzeyel ve aşağılık derecede hissetme eğilimi içindedirler. Küçük bir çocuk gibidirler. Ama bu o kadar cümle aralarındadır ki göremezsiniz. Sürekli kendinden bahsederken siz anlam veremez onun sözlerine kapılır gidersiniz. Başkalarının eleştrilerine gelemezler, karşısındaki insanı kendi istekleri ve amaçları uğruna kullanmayı severler. Hep en yukarıdaki insanlar ile ilteşimde kalmayı severler. Her yaptığı iş için karşıdan onay ve takdir görme isteği değersizlik duygusunu gösteren başlıca söylemleridir aslında.

Beklentileri karşılanmadığında benlik saygıları sarsılır, kırgınlık ve çökkünlük yaşarlar. Kendilerin ilgi göstermeyen, saygı duymayan herkesi küçümserler. İntikam duyguları oldukça güçlüdür. Rahatlarından ödün vermeden başkaları hakkında yargılamalar yapar, onlara kıskançlık duyarlar. Aynı anda farklı kişilik bozuklukları ile birlikte görülebilir. Bir birey hem borderline hem narsistik yapıda olabilir ki birbirine yakın özellikleri oldukça fazladır. Bu yüzden tam teşhisi zordur. Bu kişiler için en zor dönemler yaşları ilerledikçe, güzellikleri ve güçleri kayboldukça başlar. Zaten profesyonel yardımada genelde ilerleyen yaşlarda depresyon tanısı ile başvururlar. Narsistik kişilik bozukluğu tanısı alan kişilerin yüzde 80’i erkek. Bu kişiler genellikle tedaviye derin bir boşluk duygusu, can sıkıntısı, iç daralması, hayattan keyif alamama, anlamsızlık ve umutsuzluk şikâyetleriyle başvuruyor. Erken boşalma, sertleşme sorunları, cinsel yönelim karmaşası, partnere karşı cinsel soğukluk, sık mastürbasyon yapma, hiperseksüalite veya sapkın cinsel fanteziler en sık yaşadıkları cinsel sorunlar olarak biliniyor.

narsist

NARSİSTİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU TESTİ

 

Kendinizin çok önemli biri olduğunu mu düşünüyorsunuz?

 

Sürekli olarak sınırsız güzellik, zeka, güç veya kusursuz sevgi üzerine mi düşünüyorsunuz?

 

Her zaman beğenilmek ve takdir edilmek mi istiyorsunuz?

 

Kendinizin bu dünyada eşi bulunmayan biri olarak mı görüyorsunuz?

 

Bulunduğunuz her ortamda sizing ön planda olmanız gerektiği düşünceniz var mı?

 

Çevrenizdeki insanlar sizin işinize yaradığı için mi var?

 

Başka insanların duygularını anlamada zorluk çekiyor musunuz?

 

Kendinizin hiç bir kusuru olmadığını ve mükemmel olduğunuzu mu düşünüyorsunuz?

 

En az beş kritere evet cevabını veriyorsanız her insanda optimum seviyede olan narsizm sizde biraz aşırıya kaçmış demektir.

Narsistik kişilik bozukluğunu ortaya çıkaran nedenler nedir?

 

Narsistik kişilik bozukluğu genelde erken çocukluk dönemlerinde kişilik bütünlüklerinin sağlanması ve korunması için, çevreden tepkilere ihtiyaç duymaktadır. Anne ve babadan yeterli duygusal sıcaklığı görememiş olan çocuklarda duyguların gelişimi yüzeysel olur. Anneye kendini fark ettiremeyen çocuk, anne imgesinden mahrum kalır. Anne ve babanın çocuğun özelliklerini sürekli olarak yüceltmesi, özgüven duygusunun sürekli olarak beslenmesine neden olur. Bunun narsistik bozukluğun ortaya çıkmasında önemli bir katkısı bulunmaktadır.

Çocukluk çağındaki travmalarda gelişimi bozan nedenlerdendir. Bu bozukluğa sahip olan ailelerin çocuklarında görülme olasılığı oldukça fazladır. Genelde ergenlikten sonra ortaya çıkar.

narsizm

NARSİSTLER İÇİN EN UYGUN MESLEKLER

 

Narsisistler genellikle göz önünde olacakları meslekleri seçerler. Meslekleri ne olursa olsun, göz önüne çıkmaya, sıyrılmaya, başkalarından üstün olmaya çalışırlar. Sürekli bekledikleri alkışları duyumadığı zaman yıkıcı olmaya başlarlar.

Siz söyleseniz de narsistik olduğunu inanmaz ve kabul etmezler. Başkaları, ancak kendilerini övmek, onaylamak için vardır. Bu yüzden yakın ilişkileri; evlilik ve yakın dostlukları sürdüremezler. Fedakarlığı hep başkalarından beklerler, çünkü onlar uğruna her türlü fedakarlığın yapılacağı insanlardır. Vermezler, alırlar. Aşkta bile, beğenilmek için vardırlar. Başkalarının hakkını çiğnemekten çekinmezler, hatta hak çiğnediklerinin farkına bile varmazlar, zaten her şeyin kendi hakları olduğuna inanırlar.

Narsizmin optimal seviyesi her insanın içinde olmalıdır. Bu kişinin kendi değerini bilmesidir. Bunun olmaması da bir sorundur. Ancak ne zaman ki bu zarar veren boyutlara ulaşır, çevreyi küçümseme ve sanki kişilere bir uzvu gibi davranmaya başlar, küstahlaşır işte bu noktada kişilik bozukluğu devreye girer. Tedavisi ise oldukça zordur. Psikoterapi daha sürdürülebilir bir yaşantıyı kazanmalarını sağlar.