Yenidoğan bebeğinizi gözünüzden bile sakınırken hemşireler geliyor ve topuğunu sıkarak bir kaç damla kanını bir kağıda sürüyorlar. ‘ Bir sorun varsa aranacaksınız ‘ deniyor. Pek nedir bebeğinizin ilk sesini duymaya sebep topuk kanı?

 

Bebeğin ilk beslenmesini yaptıktan sonra vücudunda bir sorun var ise bazı metabolik sorunlar oluşabilir. Bu sorunları tespit etmek ve soruna yol açan maddeleri belirlemek adına yapılan kan testi için topuktan kan alınır. Bebek topuk kanı alnmadan once mutlaka ağızdan beslenmiş olmalıdır. Bebeğin dünyaya gelmesinden en az 24 , en fazla 1 hafta içerisinde alınması gereken bu kan ile erken teşhis edilen rahatsızlıkların tedavisi mümkün olmaktadır. İlk alınan kanı takiben control amacıyla 2 . haftada tekrar kan alınır. Topuktan alınan kanın filtreli kağıda sürülmesi ile örneğin bozulmaması sağlanır.

 

TOPUK KANI İLE HANGİ HASTALIKLARA BAKILIR?

 

Topuktan alınan birkaç damla kan ile doğuştan gelen hipotiroidizm, fenilketonüri, Biotinidaz eksikliği, galaktozemi, kistik fibroz, homosistüninüri, orak hücreli anemi gibi metabolic testlere bakılır. Bu hastalıkların bir çoğunda bebeğin beslenme ile aldığı maddelerin bazılarını doğru sentezleyememesi sonucu kanda birikerek beyin bariyerinin geçişi gerçekleşir. Bu da kalıcı zeka geriliği ve beyin hasarına sebep olur. Erken tanımlanınca bir çok hasarı durdurabilirken, ilerleyen zamanlarda problemler büyür ve çözümler güçleşir. Ve ne yazık ki akraba evliliklerinin de ülkemizde fazla olması ile topuk kanı ile bakılan metabolic hastalıkların hepsi, ülkemizde dünya genelinden daha sıklıkla görülmektedir.Bir yıl içerisinde Sağlık Bakanlığı 6 bine yakın bebekte hastalığın erken teşhisini sağlamıştır.

 

TOPUK KANI POZİTİF ÇIKMASI NE DEMEKTİR?

 

Tarama testinin negative olması bebekte hastalığın bulunmadığı anlamına gelir. Oldukça hassas testler olduğundan bazen bebekte hastalık olmasa bile pozitif çıkabilir. Böyle bir durumda test tekrarlanmalıdır. İkinci testinde pozitif çıkması ile uygun tedaviye başlanır. Doğumsal hipotiroidi erken teşhis ile çok kolay tedavi edilebilir. Diğer hastalıklarında uygun tedavileri bulunmaktadır.

 

Erken teşhisin hayat kurtardığı gerçeği bu sefer en değerli varlıklarımız bebeklerimizin üzerinden karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda topuk kanı ile ilgili spekülasyonlar çıksa da yaklaşık 6 bin çocuğun hayatını kurtardığı gerçeğini önümüze çıkartıyor.