Bebekleriniz ile ilk iletişim dili olan dokunmanın en güzel hallerinden biri de masajdır. Bebeklerinize sevgi ile yaptığınız masajın hem fiziksel hem de psikolojik gelişimi açısından büyük önem taşıdığını biliyor musunuz?

 

Bebek Masajının Önemi

 

Bebek kendisine dokunulduğunda, kucaklandığında çevresi ile ilişki kurar ve böylece psiko – sosyal gelişimi desteklenir. Bebeklere dokunma ile birlikte belli bölgelerine yapacağınız küçük masajların rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Masaj ile bebeğinizin sağlıklı büyümesini ve gelişmesini, kan dolaşımının hızlanmasını, kilo alımını hızlandırmayı, kas iskelet sisteminin gelişmesini ve dış dünyaya uyum sağlamaya çalışan bağırsaklarındaki gaz problemini daha rahat çözebilirsiniz. Masajın aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici etkiside bulunmaktadır. Eski zamanlarda ananelerimiz yaptığı bardak çekme yani kupa terapisi de bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahiptir. Aynı zamanda dokunma ile doğal ağrı kesici olan endorfin hormonu salgısı artar ve bebeğin ağrısı hafifler. Kolunu bir yere çarpan çocuğun annesinin kolunu öpmesinin doğal ağrı kesici özelliği burdan gelmektedir. Özellikle güzel bir banyo sonrasında bebeklere yapılan masajın uyku üzerindeki pozitif etkisi yadsınamaz. Annenin bebeği ile tentene temasını sağlanması prolaktin yani süt yapıcı hormonunda artışını sağlamaktadır. Emzirirken de anne bebeğine küçük dokunuşlarla masaj yapabilir ve bu da dokunmanın sağladığı temel güven duygusunu oluşturacaktır.

Baby receiving massage

 

Bebek Masajı Nasıl Yapılır ?

Masaj sırasında bebek ile konuşulması, öpülmesi, göz teması kurulması, küçük oyunlar ile her iki taraf için de masajdan alınan keyfi arttırır. Yapılacak masajın belli bir sırası yoktur, bebeğin isteğine ve hoşlandığı hareketlere uygun olmalıdır. Bu zamanla oluşabilecek bir düzen olabilir. Tek dikkat edilmesi gereken bebeğin beslenmesinden 1- 1,5 saat sonra olmasıdır. Ne aç olup huysuzlaşacak ne de tok olup rahatsız olacaktır. Masajın uygulanacağı alanlar arasında yüz, göğüs, kol, bacak ve karın bölgesi bulunmaktadır.

 

Bebeklerde Masaj Teknikleri

 

Göğüse uygulanacak masajda her iki elin avuç içi bebeğin göğsüne yerleştirilir ve kitap sayfası çevirir gibi yuvarlak daireler yapılır. Ya da bebeğin elleri göğsünde birleştirilerek her bir el çapraz omuza hareket ettirilir. Sırt masajında ise bebek sırt üstü yatırıldıktan sonra parmak uçları ile omurga etrafına boyundan kalçaya doğru hareket ettirilir.

 

Kol masajında ise bebeğin koltuk altına dairesel hareketler ile kolunun ise yukardan aşağı aşağıdan yukarı olmak üzere hareketler yapılabilir. Bacak masajı da aynı şekildedir. Topukların her noktasına dokunmak, hatta parmak aralarına ve uçlarına dokunmak büyük önem taşımaktadır.

 

Karın masajı ise kolik sancılarına, kabızlığa çok iyi gelmektedir. Avucunuzun içi ile bebeğin karnına saat yönünde dairesel hareketler uygulanır. Sonra saat yönünün tersinede hareket yapılmalıdır. Bu hareket parmak uçlarınız ile aşağı ve yukarı yöndede tekrarlanır. Bebeğin dizleri karnına doğru itilerek 10 sn bekletilir.

Masseuse massaging little baby girl

 

Aslında bebeklere uygulanan masaj vücutları çok küçük olduğu için daha ziyade parmak uçları ile dokunuşlardır. Masajın asıl önemi de dokunmadan gelir. Unutmayın bebeğiniz ile kurduğunuz  iletişimin ilk yolu dokunmadır.