Etrafınızda sakin görünen ancak saman altından su yürüten ve herkesi kızdıran insanlar vardır mutlaka. Biri bağırır çağırır önce göze o batar peki ya onu kızdıran, durup dururken gelip onu dürten kişiye ne demeli?

 

Olumluda bile olumsuzu bulmak, her söze hayır sözüyle başlamak… Kendilerini kırgın, ihanete uğramış, sürekli yanlış anlaşıdığını söyleyen, suçlu hissettikleri zaman alttan alta saldırılar yapan, yardımsever gibi gözüküp karşı tarafı öfkelendirmeyi başarabilen, iş yapmamak için sürekli bahaneler bulabilen, anlamsız tartışmalar çıkartan kısacası gülerken ısırabilen özelliklere sahip kişilerdir pasif agresifler. İçlerinde yaşadığı onaylanma durumunu dışarı saldırganlık olarak yansıtırlar. Yani saldırganlık dürtülerini yanlış yerde ve zamanda kullanırlar. Bir toplantıda patronuna söyleyemediği bir kusurunu arkadaşlarına iyilikmiş gibi anlatarak ego doyumu sağlamaya çalışır. Ve buna inanarak samimiyetle yaparlar. Genel özellikleri arasında; işleri geciktirmek ve yapmamak için her türlü bahanaye sahip olmaları yatar. İşleri hep sürümcemede bırakır ve geciktirirler. Yapmak istemediği birşey olduğunda surat asar, kızar, küser. Kasten kötü olarak gözükürler. Bir bakarsınız haksız yere karşı çıkar. Eksiklik ve yetersizlik dyguları o kadar ağırdır ki ne derseniz alınabilir ve küsebilirler. Kendinden üstün kişilere karşı bir öfkesi vardır ve sürekli eleştirirler. Sürekli olarak kendilerinin çok şey yaptığını ancak ona kimsenin birşey yapmadığını söyler ve ispat çabasına girer. Bu süreçte de karşısındaki insanları önce öfkelendirir sonrada neden öfkeleniyorsun der. İlk söz her zaman hayır dır. Sorunlarının yanlış anlaşılma olduğunu söyleseler de çevresindeki insanları çok yoran zor kişiliklerdir.

Pasif Agresif Kişilik Bozukluğu Nedir?

Kaçak bir çocukken ailesinin baskılamasıyla kendini savunamayan ve tepkisini dile getiremeyen bireyler olup çıkarlar. Yıllarca para almadan bir yerde çalışabilir ancak bu süreçte de farklı şekilde saldırı yaparlar. Ailenin ilgisizliği ilerleyen yaşamda başka kişiler ile de bağ kurup sağlıklı ilişkiler kuramamayla sonuçlanır. Kendi içinde davranışlara kızgınlık duyar ancak tepki veremez. İçine attığı bu kızgınlığı farklı bir anda farklı şekilde ortaya çıkartır. En belirgin belirtisi istenen bir şey karşısında aşırı tepki ve engellemelerde bulunmasıdır. Sürekli negatiftir, kendisine değer verilmediğini düşünür. Bu da başkalarını kıskanmaya ve imrenmeye kadar gider.

agresif

Pasif agresifler sosyal ortamlara pek katılmak istemezler. Çok inatçı oldukları için ikna edilmeleri de zordur. Arkadaş çevresinde de kendilerini gizleyebilirlerse sakin, sessiz olarak nitelendirirler. Ancak kızıp öfkelerini almaları karşısında arkadaş olarak pek tercih edilmezler. Yakınlarına karşı da sürekli suçlamalı ilişkileri onlara olan aşırı bağımlılıklarını gizler.

Pasif Agresif  Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Tedavisi olsa da teşhisi zor konulur. Çünkü sürekli etrafı suçlayan pasif agresifler kendilerinde bir zorun olduğunu Kabul etmezler. Peki yakınındaki kişiler olarak neler yapılabilir? İlk adım onarı tanımaktır. Yakınınız 50 yaşında biri olabilir ancak ruhu sizden sürekli onay bekleyen 2 yaşındaki çocuktur. O yüzden davranışlarında mantık aramaya kalkmayın. Onu değiştiremeyeceğinizi Kabul edin ve sadece geçinlenin yollarını bulun. En büyük sorunu övgünüzü alamayınca çıkardıkları için 5 kişiye yapacağınız tüm övgüyü bu kişiye yapın. Çoğu pasif agresifler iyi niyetlidirler ancak hep sizden almak isterler. Bu kişilere sınırlarını net olarak çizmek gerekir.

 

Çocuklukta sakin olan bir çocuğun yetişkinlikte de sakin olması çok güzel gözükebilir ancak böylesi yorucu bir insanın baba olduğunu düşünebiliyor musunuz? Çocuklukta çocukluğunu yaşasaydı, öfkesini anlatabilseydi, annesinden onay alabilseydi kocaman bir adamın bunları yapmasına hiç gerek kalmayacaktı…