Büyük umutlar ve mutluluk ile girdiğiniz evlilik sürecinin devamında gelişen faktörler ile birlikte ne yazık ki ayrılmalar, ayrılmayı bilmeyenler için sürümemeli zorlu süreçler gelebilmektedir. Hele bir de bu sürece çocuk girdiyse hem kadın hem de erkek için süreç daha zorlu olmakta kendilerinden önce düşündükleri bireyin sorumluluğunu almaktadırlar.

 

Boşanma her birey için oldukça zorludur. Bir de ne yazık ki bizde yanlış bağlanma örüntüleri ile birlikte bağımlılıkların fazlaca olduğu bu nedenle kurduğumuz ilişkilerde de ayrışmayı pek bilmediğimiz göz önüne alınırsa süreç oldukça zorlu olmaktadır. Ne yazık ki günümüzde bize gösterilen hayali hayatlar, ailelerin hızlıca ayrılabiliyor algısı ve ayrılmak için en büyük sebeplerden biri sadakatsizliğe meyletmenin kolaylığı ile birlikte insanlar farkına bile varmadan sürecin hızlandığına şahit oluyoruz. Yargılarımız, inançlarımız ve hayallerimiz gerçek hayattan bizi hızlıca uzaklaştırıyor. Bazen aynı dine inanmayan insanlar bir arada durabilirken bazen mezhep ayrılıkları bile mevzu bahis olabiliyor. Bazen kadının kiloları bazen erkeğin vurdumduymazlığı… Sebepler birden çok iken iki taraf için de hayat gitgide zorlaşıyor. Ortada kalan bir çocuk, hayattaki en önemli sosyal dayanağını kaybetmiş, bundan sonraki hayat ile kurduğu ilişki yolunda rol model aldığı anne ve babasının kendisine ait olmayan fikirlerini benimseyerek yola çıkmış bir şekilde hayata atılıyor. Kimse bu durumun olmasını istemezken herkes bir şekilde alamadığı hırslarını buradan çıkartıyor.

 

Boşanma İsteğinin Altta Yatan Sebepleri

Kurulan ilişkilerin bir şekilde hayatımızın geçmişine dair yaralarımızı sarmak olduğunu gözardı ederiz çoğu zaman. Zannederiz ki çok aşığız, seviyoruz. Elbet seviyoruz ama bizim hangi yamamıza iyi geliyor da bu kadar seviyoruzu bakmak gerek bazen. Çünkü insan zihni yaralandığın yerleri tamir etmek için sürekli kendisine döngüler bulur. Nasıl mı? Örneğin çocukluğunuza babanız ile kuramadığınız bağı, alamadığınız sevgiyi aldığınızı sanarsınız eşinizden. Gözlerinizde perdeleri kaldırabilirseniz aslında ne kadar da benzediklerini de farkedersiniz en derinlerinizde. Babam çok içerdi dersiniz bir bakarsınız ki eşiniz 3 yıl sonra birden içmeye başlıyor. Babam beni terk etti dersiniz bir bakarsınız ki eşiniz sizi terk ediyor, belki de evden gitmeden iç dünyasında çoktan gitmiş de farkında değilsiniz. Ya da erkek için de aynısı geçerli. Her şey güzel giderken çocuğu oluyor ve birden adama birşeyler olup başka birine aşık olduğunu söyleyerek çekip gidiyor. Anlamsız gibi gözüküyor normalde bunların hepsi değil mi? Ancak bugüne kadar paylaşımlarımda, yazdıklarımda size her zaman anlattığım durum kendini tekrar ediyor ve kişi kendi çocukluğunu tamir etmeye çalışıyor. Şimdi birde bu göz ile bakalım. Terkedip giden adamın aslında kendi yaşadığı kötü çocukluğunu görmek, kendi çocuğuna aynılarını yaşatmaktan korkmak kimi zaman tüm kişiliğini etkileyerek iyi bir baba olmasına kimi zaman ise bizim örneğimizdeki gibi anlam veremediği korkusu ile çekip gitmesine neden oluyor. Biz nerde mi dahil oluyoruz? Belki boşanmaya engel olamıyoruz ama gerçekleri hatırlatıyoruz zihninize, onun babası sensin ve o senin gibi bir çocukluk yaşamayacak. O daha şanslı çünkü sana sahip diyoruz. Bunu düz kelimeler ile söyleyince etki etse keşke, etmeyince bizim gibi terapi odasında duyguları canlı tutarak geçmişi tekrar ederek zihninize gerçek anları yaşatıyoruz.

 

 

O zaman boşanmanın alt parçalarını görebilmek, hemen üstten nedenler ile ayrılık kararını vermeden önce bir üçüncü gözün değerlendirmesini bilmek sizi rahatlatacaktır. Çünkü ayırdığınız sadece iki kişinin yaşamı değil, çocuğunuz varsa bir üçüncü kişi, ailelerinizin hayatı ve toplumsal olarak kurduğunuz yapı taşına dahil ettiğiniz yaralı bireyler olacaktır. Yine de ayrılık kararı verilecekse ayrılmayı ve bırakmayı da bilmek, süreci rahat atlatabilmek etkilenecek kişilerin daha az yara almasına neden olur.Bazen hayatta bırakmayı da bilmek gerekir sözü sadece karşı tarafı ilişkiden ayırmak değil onunla ilgili kontrolü bırakmak, bağımlılığı bırakmak gibi algılanabilirse oldukça faydalı bir yöntem olacaktır.