Özellikle hamilelerin sıklıkla duyduğu Kegel egzersizleri ne işe yarar? Sadece hamileler mi yapmalıdır acaba?

Kegel Egzersizi Nedir?

Kegel egzersizlerini yaptığınızda çalıştırdığınız  kas grubu normal doğumu kolaylaştırdığı kadar cinsel ilişki fonksiyonunda ve idrar tutmada da oldukça etkilidir. Bu egzersizleri bulan ve geliştiren Dr. Arnold Kegel tarafından tanımlandığı için ismi egzersizlere verilmiştir. Bu egzersizlerdeki amaç pelvis tabanındaki “sıkıp ırakma” ile geliştirdiğiniz kasları güçlendirmektir. Her yaş grubundan kişinin yapası gereken Kegel egzersizleri vajinismusa kadar çare olabilmektedir. Kaslarınızı nasıl kullanacağınızı bilmek, onları istediğiniz şekilde kasıp gevşetmek.. Bir çok insan kegel egzersizini ilk denediğinde doğru yapamıyor. En kolay ve pratik yöntem küçük tuvaletinizi yaparken tutmak ve bırakmak ile seyreder. Bu küçücük egzersiz sayesinde atta kaçırma problemi de ortadan kalkar.

kegel

Kegel Egzersizi Nasıl Yapılır?

 

İlk egzersiz ve en kolayı dediğimiz gibi idrarı yaparken tutma ve bırakmadır. İdrar yapımı normal akıma ulaştığında durdurmaya çalışın işte o an çalışan kaslarınız pelvik kaslarınızdır. Ancak bu durum ilerleyen zamanlarda sorun olabileceği gibi sizi d zorlayacaktır. Bu ilk zamanlarda kaslarınızın yerini öğrenmede faydalı olacaktır. Sonrasında egzersizler için; 15 kez kaslarınızı hızlı hızlı sıkıp bırakın, arada 30 saniye dinlenip tekrar edin. Bu egzersizi 15 tekrar ile başlayın, 100 tekrara çıkın ve günde 2 kez yineleyin.
Kaslarınızı yavaşça kasarak 5 saniye tutun ve daha sonra yavaşça serbest bırakın. Egzersizlerden once mesaneniz mutlaka boş olsun.

 

Kegel Egzersizinin Faydaları

  • İdrar kaçınmanın önlenmesinde, yani idrar tutmayı control etmede
  • Mesane, Rahim ve bağırsak sarkmalarının önlenmesinde,
  • Hamilelerin normal doğuma hazırlanmasında,
  • Normal doğum sonrasında eskiye toparlanmanın hızlanmasında,
  • Cinsel ilişkideki tatmini arttırmada,
  • Vajinismus gibi cinsel problemlerin tedavisinde kullanılır.

 

BU kadar faydalı ve günün her anında, her yerde yapılacak egzersizleri oturarak ya da yatarak yapabilirsiniz. 4-6 haftaya kadar değişimleri farkedebilirsiniz. Kegel egzersizi yaparken dikkat edilmesi gereken herhangi bir bölgenizde ağrı olmaması gerektiğidir. Günde bir kaç dakika şimdiyi ve yaşlılığımızda bizi sorunlardan koruyabilir.