Çevrenizde çok seki olan ancak başarılı olamayan insanlar var mı? Yada bu adamda bu işi nasıl başardı, okulda hep düşük not alırdı dediğiniz kişiler? Bir insan zeki ise nasıl başarılı olamaz, Zekasını yani IQ yu kullanmak için gereken başka zeka türleride mi var?

 

IQ, kişisel zekamızdır. IQ bizim karşımızdaki konuyu anlamamıza yardımcı olur. Doğuştan gelen bir özelliktir daha sonra bunu yükseltme oranımız diğer zekalara göre daha az konumdadır. Beynimizin sol lob undan kaynaklandığını söyleyebiliriz. IQ su yüksek olan kişiler daha çok sayısal konularda başarılıdır. EQ ise kişilerin duygusal zekası olarak tanımlanır. EQ, kişinin duygusal ve sosyal yönde iletişim becerisi, kendi duygularını tanıması, sorunlarla başa çıkmayı öğrenmesi, empati, problem çözme ve yardımseverlik gibi iyi meziyetlere sahip olması, doğru ve sağlıklı ilişkileri kurabilmesini kapsar. Sözel konularda daha başarılı olurlar ve beyinin sağ lab. ı kullanılır. Kişilerin çevre ile iletişimini sağlar. Kişiliğin oluşmasıyla ortaya çıkan EQ duygu ve davranışlarını çevresi ile paylaşmaya başladığı andan itibaren gelişir. SQ ise kişilerin ruhsal zekası olarak tanımlanır. SQ aslında diğer ikisinin toplamı gibidir. Çünkü ruhsal denge her ikisinin de iyi olması ile dengelenir.

 

IQ VE EQ ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

 

Bir nesne ile temasınızda IQ şuanda alacağınız zevke odaklanır, EQ alacağı zevkin duygusal anlamına ve derinlerde yaşayacağı hisse odaklanır, SQ ise mutluluğu, evren ötesi zamanla ve meleklerle anlamlandırır. IQ “ ben ne istiyorum “ sorusunu, EQ “biz ne istiyoruz “ sorusunu sorurken, SQ ise “ yaradan ile bağlantılı isteklerine odaklanacaktır. IQ ve EQ, bilincinize bir hedef koyar; hedefe vardığınızda işlem sonuçlanır. SQ ise hedefe sonsuzluğu koyar. Varmayı değil, ilerlemeyi önemser.

 

Bir kişinin zeki ama başarısız olması EQ yüzündendir. İletişimi güçlü olmayınca var olan çözme yetisini kullanamaz. Ya da tam tersi zeki olmayan ama başarısız kişiler vardır. Onlar da ise EQ da yüksek olmasını ragmen SQ yani ruhsal denge yoktur. Sorun anlarında IQ tepkisiz kalır ve tepki vermez. EQ şaşırır ama ne yapacağını bilemez. SQ denge halindeyse olayı çözebilir.

Important parts of human brain

IQ ölçümlerinde mematiksel testlerden yararlanılsa da EQ ölçümünde güvenilir bir ölçüt yoktur. Duygusal bilgi ve tevrübe durumu değiştirebilir. Bazı uzmanlar EQ ‘ nun değişken, zamanla kazanılabilen bir yeti olduğunu söylerken bazıları da arttırılamayacağını söylemektedir. Ancak duygusal zeka arttırılabilir ve duygusal zekayı oluşturan ve gelişimine olanak sağlayan faktörler; özbilinç, duygularını idare edebilme, kendini harekete geçirme, başkalarının duygularını anlama ve ilişkilerini sağlıklı yürütebilmektir. Bu da doğuştan gelen yeteneğin aile ortamı ve anne babanın kişilik özellikleri ile oluşur. Bir grup bilim adamına göre duygusal zekâ, IQ’dan çok daha önemli. Öyle ki, artık şirketler personel alımında duygusal zekâ testleri uyguluyor, gazete ilanlarıyla IQ’su değil de EQ’su yüksek olanları arıyor. Ancak bayanların duygusal olması ile EQ sunun daha yüksek olduğu inancı doğru değildir.

IQ su yüksek olan bireylere gore meslekler arasında ; : İngilizce profesörü, evlilik psikoloğu, parlak bir ekonomist, kanun adamı var iken EQ su yüksek bireyler için olan meslekler şu şekilde sıralanmıştır : İngilizce bölüm başkanı, yönetim kurulu başkanı, parlak bir savcı, pek çok meslekte yöneticilik.

 

Hala IQ mu, EQ mu diye düşünüyor iseniz Nancy Gibbs ‘in şu sözleri geleceğe aydınlık tutabilir : “ IQ size işe aldırır ancak sizi terfi ettiren EQ ‘ dur “. Ayrıca Ayşegül Aydoğan ‘ ın şu sözleri de anneleri aydınlatmaktadır : “Çocuğunuzun ileride büyük bir şirkette yönetici olmasını istiyorsanız, IQ’sunu bırakın, EQ’sunu, yani duygusal ve sosyal iletişim becerisini geliştirin. “