İsimler ve Anlamları

Yukarıdaki resimde kızın ismi sizce ne olabilir? Kişiler ismini yansıtmaz mı? İsimlerinizin harfleri biraraya geldiğinde belli bir enerji sıralaması olduğunu biliyor musunuz? Kur- an‘ı Kerim’i dinlerken de Arapça dinleseniz de etkilenmemiz bu yüzdendir. Çünkü kelimelerin taşıdığı bir anlam olduğu kadar harflerin enerjisi ve bir araya gelişi çok önemlidir. İsim koyarken da harflerin dizilimine dikkat etmenin gerekliliği burdan gelmektedir. Örneğin Sakıp Sabancı isminin ve soyisminin biraraya gelişi ile birlikte kariyer sahibi, kararlı biri olacağını vaadetmektedir. Peki başharflerin önemi? Baş harf, başparmak gibi ilk belirleyicidir. Osmanlı da vezirleri başparmaklarına bakarak seçerler. İşte ismin başharfide aynıdır. İlk belirleyici, karaktere ilk ağırlığını koyucudur. İsimlerimizin karakterimiz üzerini bu kadar etkisi olan başharflerimizin anlamlarına birlikte bakalım;

 

(A)
A harfi alfabedeki diğer harflerden farklı bir konumdadır. Onlardan daha enerjik, atak ve lider… A harfi ile başlayan isme sahip kişiler kendinden emin ve bildiklerini okuyan kişilerdir. Hayal kırıklığına uğramaktan nefret ederler, meydan okuyarak hızlı hareket etmeyi severler.

 

B)
 Hassas, kırılgan ve içe dönük… Sezgileri oldukça kuvvetlidir. Huzur ve uyum tek amaçlarıdır. Barışçıl, arkadaş canlısı, evcil ve sempatiktirler. Ağır hareket ederler ancak attıkları adımlar güvenilirdir. Güzelliklere ve sevilmeye düşkündürler.

 

(C)
Aynı anda birkaç işle uğraşan, dikkatleri çabuk dağılan ve sıkılan, canlı ve neşeli insanlardır. İletişimi kuvvetli ve yaratıcıdırlar. El becerileri çok kuvvetlidir.
 Yarım daire andıran bu harfin insanları kendilerini zaman zaman eksik hissederler ve diğer yarılarını bulmaya çalışırlar. Bu da onları sürekli bir arayışa iter. Sabırsızdırlar. Birçok işi yarım bırakırlar.

 

(Ç)
 Enerjileri yüksek olmasına ragmen bu enerjiyi sabit fikirlerde kullanırlar. İnatçıdırlar, oldukça zekidirler ve çabuk olgunlaşırlar.
 Hedefleri daima yüksektir. Bilgi küpü tabiri tam buinsanlara göredir. Her konuda söyleyecekleri bir şeyleri vardır.

 

(D) D harfi insanları, oldukça yardımseverdirler. Duygusal durumları çabuk değişir ve aile hayatına düşkündürler.
 Sevgi ve şefkat onlar için önemli kavramlardır. Bildiklerinden şaşmazlar ve iletişime kendilerini kapatırlar.

 

(E)
Sıcak kalpli, sevgiden beslenen ve şefkatli insanlardır. Özgürlüğüne çok düşkündür ve özgürlüğünü kaybetme tehdidi onları asi yapar. İletişim ve zeka en belirgin özelliğidir.
 Hayal güçleri çok güçlüdür. Sevinç ve üzüntü onlarda aynı anda yaşanır. Zorlayıcı bir kişiliğe sahiptirler. Fırsatlara hemen atlayıp, aceleci tavırları yüzünden yanlış yapabilirler. Enerjiside çabuk tükendiği için atak kişiler değillerdir.

harfagaci

(F)
 Sorumluluk sahibi, yardımsever, sakin ve yaratıcı insanlardır. Depresyon ve melankoliye meyilli olsalar da, genellikle idealleri uğruna yılmadan mücadele ederler. Aşkta ise romantik ve baskıcıdırlar. Yönlendirmeyi severler.

 

(G – Ğ)
 Mükemmeliyetçi ve titizdirler. Detaycı oldukları kadar araştırmaya da yatkındırlar. Başkalarının düşüncelerini oldukça önemserler. “Başkaları ne der” diye düşünmeden edemezler.
 Ya çok tembel olurlar ya da çok çalışkan… Hayatın zorluklarından korkmazlar.

 

(H)
H harfi insanları işkolik ve başarı odaklı insanlardır. İlk bakışta onların ne kadar sağlam ve güçlü bir karaktere sahip olduklarını anlayabilirsiniz.
 Para kazanmak, servet sahibi olmak en büyük arzularıdır. Daima önde olmayı isterler.

 

(I-İ)
Sevgi hayatlarında en önemli şeydir. Beğenilmek ve takdir edilmek isterler. Dokunsaldırlar. Sezgileri ise oldukça kuvvetlidir.
 Her konuda bir denge ve adalet arayan bu insanlar merhametli yönleriyle tanınırlar. Duygusal iniş çıkışları ise onları moral olarak yıkabilir.

 

(J)
 Lider ve öncüdürler. Alfabenin en güçlü harflerindendir. İyi bir oyuncudurlar, kontrol etmeyi severler ve kendilerine çok güvenirler.
Vizyon sahibi, atılgan ve cesurdurlar. İnsanlara yol göstermeleri ve onları eğitmeleri en sık yaptıkları şeydir.

 

(K)
Alfabenin kariyer yapan harfidir. Başarılıdırlar, saygı görmeye ihtiyaçları vardır. Sıra dışı düşünceleri onları uçlarda yaşayan insanlar haline getirir. Mahremiyet ise en önem verdikleri konudur. Kendine ait sırları vardır.
Eğer içindeki potansiyeli dışarı aktaramazsa, utangaç ve içedönük bir karaktere bürünürler.

 

(L)
 Duyarlı, insalcıl ve ahenklidir. Kendilerini çok iyi ifade ederler. Sosyalleşmek onlar için önemlidir. Kalabalık ortamlarda bulunmayı ve kendilerini göstermeyi severler. 
 Haksızlıklar karşısında direnirler. Romantiktirler. Görünmez kazalar hep onları bulur.

 

(M)
 Manevi yönü güçlü, sabit, sağlamcı ve güvenilirdir. Doğuştan anaçtır. Sevdikleri için yapmayacağı şey yoktur. Kendilerine güveni tamdır, başaramayacağı şey yok gibidir.
Ticari zekaları gelişmiştir. Parayı nereden kazanacaklarını çok iyi bilirler. Sürekli hareket halinde olmak isterler. Aşkta ise oldukça hassas ve duygusal bir yapıdadırlar.

 

(N)
 Toplum kurallarına uymakta zorlanan, farklı düşünceleri olan insanlardır. Hızlı hareket eder, hızlı düşünürler. Mükemmele ulaşma amacındadırlar.
 Duyguları çabuk değişir, sık sık aşık olabilirler. Utangaç tavırlarına bakarak onların içe dönük olduğunu düşünebilirsiniz fakat göründükleri gibi değildirler. Eleştirmeye bayılırlar.

harfler

(O – Ö)
 Biraz bencil bir yapıya sahiptirler. Fazla duygusal oldukları için kıskançlığa da yatkındırlar. Sevdiklerini çok sahiplenirler. Ama yine kendi istekleri ağır basar. Empati yetenekleri pek gelişmemiştir. 
İnatçıdırlar. Azimle çalışırlar ve istediklerini elde ederler. İnsanların hayranlıklarını kazanmak isterler ve pohpohlanmak hoşlarına gider.

 

(P)
Kendine güveni tam olan P harfi insanı mesafeli ve gizemlidir. Çevresinde gelişen olayları takip etse de, eğer kendi işine engel oluyorsa ilgilenmekten vazgeçer. Kimi zaman bencil tavırlar sergileyebilir. Kendinden emin olduğu için toplum içinde lider olmak ister

 

(R)
 İnsancıl ve barışcıldırlar. Pratik zekalıdırlar, hızlı hareket ederler. Mantıklı hareket ederler ve her detayı düşünürler. Fakat bazen o kadar çok şey düşünürler ki, sonunda karar vermekte zorlanırlar.
Olumsuz özelliklerinin başında aniden öfkelenmeleri gelebilir. Fakat saman alevi gibidir bu sinir; çabuk söner. Güzellikten ziyade, zeka onlar için daha önemlidir.

 

(S – Ş)
 S-Ş harfi insanı, güçlü ve sağlam yapısıyla tanınır. Mücadele etmekten çekinmez ve zorluklar karşısında çabuk yılmaz. Üretken olduğu için el attığı her işte farklılık yaratır. Karizmatik yapısı, sıcakkanlı davranışları onu sempatik bir hale getirir. Duygusaldırlar, kırılmaktan korkarlar. Karar alma aşamasında zorlanabilir, ani tepkiler vermeye meyillidirler. Para kazanmakta ise doğal bir yetenekleri vardır.

 

(T)
 Hayalperest olan T harfi insanı çoğu durumu içinde yaşar. Bir yandan şefkatli ve duyarlı iken, tanımadığı insanlara karşı mesafeli ve soğuk olabilir.
 Hassas olması, çabuk kırılmasına neden olur. Herkesin lafını kafaya takabilir. Manevi yönü çok gelişmiştir.

 

(U-Ü) U – Ü harfi insanı tutkulu ve şanslı kişilerdir. Yetenekli ve sezgileri kuvvetlidir. İç seslerine güvenirler. Sabırlı ve paylaşımcı özellikleri ağır basar

 

(V)
 Başkaldırma ve kendi bildiği yolda hareket etme isteğini içinde barındıran kişilerdir. Bir sonraki hamlesi tahmin edilemeyen şaşırtıcı kişilikleri vardır.
İsminin ilk harfi V olanlar kimi zaman acımasız tavırlar gösterebilirler. Bireysel davranmaktan hoşlanırlar. Yeniliklere karşı duyarlı ve isteklidirler.

 

(Y) Gizemleri ve sırları temsil eder. Bağımsızlıklarına önem verirler. Baskı altında yaşamak onlara göre değildir. Hafızaları kuvvetlidir. Kolay kolay unutmak bir kenara yıllar üstesinden geçmiş olsa bile dün yaşanmış gibi net bir şekilde anlatırlar. Depresif yönleri ağır basar.

 

(Z)
Alfabenin son harfi olan Z gücün harfe olan yansımasıdır. Kuvveti ve sağlamlığı simgeleyen Z harfini isminde barındıran kişiler hedeflerine bağlı, inançlı kişiliğe sahiptirler. Aşka aşıktırlar. Samimi,pozitif, beklentileri yüksek, duyarlı insanlardır. Naifliğin yanı sıra pratikliği ile şaşırtıcı özellikleri vardır.