Bebeğiniz buyumeye başlıyor. Anne sutunden ek gıdalara geçişiniz başladı. Ne yedireceğim, sevecek mi, nasıl hazırlayacağım? Peki bunların yanında bebeğinizin yıyeceklerını önüne koyarak kendi kendine yemesini desteklemeyi hiç düsündünüz mü?

BLW Nedir?

Özellikle son zamanlarda sıkça duyduğumuz BLW yöntemi bir nevi bebeğinizin kendi kendini beslemesi yöntemi. Aslında eskiden annelerimizin elimize sürekli birşeyler tutuşturduğunu ve kendi başımıza yediğimizi hatırlarsınız. Ancak endüstriyel ürünler ile birlikte sanki yaşam daha kolay olacakmış algısı ile bu süreç değiştirilmiş, elinde tabak ile kovalanan bebekler haline getirilmiştir. Yavaş yavaş ek besinler yemeğe başlayan bebeklerinizin başında bekleyip, yiyeceklerini beslemek için uğraşmıyorsunuz. Bunun yerine diş ve damak yapısına uygun ek gıdaları küçük parçalara ayırarak bebeğinizin önüne koyuyor ve kendi kendine yemesine izin veriyorsunuz. Bu yöntemle bebeğiniz neyi ne kadar yiyeceğini kendisi seçiyor ve bu yöntem ile daha sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmasını sağlıyor. Size sadece kendi kendine yeme becerisi geliştiren bebeğinizi gözlemlemek ve kirlenen etrafı temizlemek düşüyor.

 

BLW Nasıl Uygulanır?

Yiyeceklere dokunan, şekilleri inceleyerek onları tanıyan ve tatlar ile ayrı ayrı tanışan bebeğinizin bu sisteme alışma süresi farklılık gösterebilir. Ancak ilerleyen zamanlarda bağımsız olacağı ve şu anda da aldığı keyif yadsınamaz.Zaman içerisinde kendi yeme şeklini geliştirdikçe yaşanılan zorluklar da azalacaktır.BLW de bebeğinize besinleri püre yaparak değil, eli ile tutabileceği ve yutmayacağı şekilde (parmak gibi) önüne koyuyorsunuz. Eğer çocuk gerçekten zorlanıyor ya da yiyecekleri yere atarak alması gereken besini alamıyorsa alışkanlık yapmayacak şekilde bir zaman aralığında püre yapıp veriyorsunuz. Tabi bu sistemde püre sadece zorunlu aşamalarda olduğuna göre kaşık da asla yok demektir. BLW ‘ye başlama zamanı (yaklaşık 6 ay civarı ) işaret ve baş parmakla tutma yetileri gelişmediği için ilk zamanlarda parmak şeklinde yiyecekleri önüne koyabilirsiniz. Sizin parmağınızı ağzına soktuğu gibi yiyecekleride sokacaktır. Yaklaşık 1 hafta kadar bir zamanda yiyecekleri tam olarak çiğnemeyi, öğürmemeyi ve çiğnemeyi öğrenecektir. Aslında tam da bu zamanlarda çocuğa mutlaka taneli gıda verilmesi gerekiyor. Bu süreçte hala tanesiz yemeye alışan çocuklar çiğneme yetisi engellenmiş ve ileride yutma zorluğu yaşayabilen bireyler oluyor.

Kendi kendine besleme yöntemi ile bebeğiniz gün içerisinde pişirdiğiniz yemeklere daha kolay alışıyor ve aile içi yeme düzenine katılmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca bebekte doğustan var olan emme refleksi sırasında oluşan çiğneme alışkanlığını kendi kendine pekiştirmesini ve yemek istediği gıdaları seçmesini sağlıyor. Bu yöntemi uygulayan annelerin bir çoğu çocuklarının yemek seçmediğini söylüyor.

blwn

BLW nin asıl amacı şimdi için değil ilerleyen zamanlarda çocuğunuzun bağımsız olmasını desteklemektir. 5 yaşına geldiğinde hala peşinde yesin diye koşan ve yemediği besinleri içerisinde farkettirmemeye çalışan anne olmamayı vaadediyor.