Her insanın kendine özgü bir kişiliği ve karakteri bulunmaktadır.  Bu karakter çocukluktan itibaren oluşmaya başlar çevresel faktörler ile birlikte kişide belli bir yasa kadar iyice yerleşir.  İlerleyen yaşlar da yasanan bazı değişiklikler olabileceği gibi genel olarak kemikleşmiş bir yapidir. Peki karakter çocuklarımıza koyduğumuz isimler ile şekillenir mi?  Bu sorunun cevabı tabiki evet!

İsimlerin Anlamları

Harflerin birbiri ardına gelişi, bir müzik parçasındaki notaların akışı gibidir. Uyumsuz harfler yan yana geldiğinde olumsuz bir titreşim ortaya çıkar. Psikolojik rahatsızlıkların aşılmasında da kelimelerin gücünden faydalanılmaktadır. O halde bir insan ömür boyu taşıyacağı sözün yanlış seçilmesinin zorluğunu yaşayabilir . Çünkü söz büyü tesirindedir, hitap edilen kişiye bir ok gibi saplanır ve kişinin ruhunda bir takım dalgalanmalara sebep olur. Isminizde bulunan harflerin hepsinin karakter üzerinde şekillendirici etkisi bulunur. Çünkü her harfin size sürekli söylenen adınızda oluşturduğu ve yaydığı bir enerji dalgası var. Akrofonolog lar isimlerin insanın kariyerini ve karakterini çok etkilediğini söylüyor. Tabiki kelimelerin o toplumda taşıdığı mana, çıkış melodileri ( Almanca da harflerin daha kaba Fransızca da daha ince söylenmesi gibi ) ve çağrıştırdığı anlamlar çok önemlidir.  Örneğin insanda güven hissi uyandıran ismlerin başında Mehmet geliyor. Türk askerine de bu yüzden Mehmetçik dendiği düşünülüyor. Eğer güçlü ve mantıklı bir isim istiyorsanız isimde mutlaka A harfinin bulunması gerektiği A harfi ile başlayıp A harfi ile biten isimlerin yani kalın ses ile başlayıp kalın sesli harf ile biten ismin çok güçlü bir enerjisi olacağı söyleniyor. İnce sesli harf olan E harfi ise nezaketi ve naifliği simgeliyor. Belki de bundandır Elif lerin hep kibar yapıda olmaları. Kariyer düşünülüyor ise K harfini içeren isimler düşünülmeli. Z harfi araştırma ve geliştirmede çalışanlar, P harfi ise psikoloji ve tıp alanında çalışanlar için ideal harfler.

 

İsmin insanlar üzerine bu kadar etkili olması yeni bilgiler ile gelirken Yımaz Erdoğan uzun zamandır programlarında kişiye bakarak isimlerini tahmin etmeye çalışmakta. BAzen kendi tahminleri ile bazen kişinin sunduğu seçenekler arasından tahminleri çoğu zaman doğru çıkmaktadır. Bazen bazı isimler size çok sempatik gelirken bazı isimler ile iletişim kuramazsınız. Etrafınıza baktığınızda aynı isimden olan insanların benzer özelliklerini görebilirsiniz. Tabiki bu bir genelleme olamaz ancak size ön bir bilgi oluruk yardımcı olabilir. En azından çocuğunuza vereceğiniz isim açısından size yardımcı olacaktır. Mesela Sakıp Sabancı nın isminin içinde bulunan harfler ve isim soyisim birleşimi ile parlak bir insan olacağı belirlenebiliyor. Çünkü S harfi üretici faaliyetlerde ve planlamada oldukça parlak bir harf olarak öne çıkıyor. Bazen de ismi ile soyismi birleşince ortaya çok güzel şeyler çıkan insanlar olabiliyor. Aşkım Kapışmak da bunlardan biri. İsmi ile heryerde öne çıkan Aşkım Kapışmak aynı zamanda erkeklerle iletişimlerinde sürekli zorluk da çekiyor. Diğer bir örnek Güven Kurtul. Ailesi ona ismi koyarken Avukat olacağını bilmiyordu belli ki. Ancak Güven Kurtul ismi ile mesleğinde bir marka olmuş hatta dönemin Başbakanı ‘nın dikkati dahi çekmiş ve Belediye Başkanlığı na aday gösterilmiş ve seçimleride kazanmış.

 

Bebeğimize isim koyarken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Bir ismin anlamına, toplumda hissettirdiklerin, söylenişine ve soyisminiz ile uyumuna bakmanız gerekir. Peki ya iki isim? İki isim bebeklerin geleceğinde oldukça zorlayan bir durum olabiliyor. Okulda, işte, sosyal hayatta iki ismin varlığı, her çevrede diğier ismin kullanılması ve kişinin istediği ile söylenenin farklı olması bu zorlukların başında geliyor. Seçim hakkı olmuş olan kişi birini daha çok benimseyebiliyor. Aileyle ters düşebiliyor.  BU durum kişide oldukça karışıklığa ve gerginliğe yol açabiliyor. Özellikle konulan ilk isim ailenin büyüğü ise büyüğe atfedilen ağırbaşlılık çocuktan beklenebiliyor. Kişilerin ismine uygun davranmak konusunda kendini şartlandırabileceği ve çevresinin kişiyi isminin ifade ettiği anlamı ya da kişiyi rol almaya ittiği gözleniyor.

Çocuğun içinden çıkamayacağı oldukça zor bir durum halini alıyor.

 

İsim insanın ruhunun giydiği ilk giysilerden biridir. Bebeğimizin ruhunun enerjisine daha iyi yardımcı olmak için isim koyarken değişikliğine , isteklerimize, bizim hoşumuza gidip gitmemesine değil gerçekten anlamına ve enerjisine bakarak ilerlemek çok daha mantıklı olacaktır. İsim listenizi tekrar gözden geçirin..

 

harf