İlk 6 ay anne sütü peki ya sonrası? Annelerin en endişeli olduğu konudur bebeğin beslenmesi, doyduğu ya da doymadığı… ! Çocukların hep aç kaldığını düşünen ne bulduysa faydalı diye yedirmeye kalkanlar… Bebeğin annenin gözle görebildiği miktarda yiyeceklere başladığı bu dönemde neler yiyecek?

Ek Gıdaya Başlama

Bebeğinizin ilk 6 ayında sadece anne sütü alması gerekliliği tartışılamaz bir konu. Anne sütü yetmez ! ya da bebek alamaz farklı durumlarda formül mama düşünülebilr bir seçenek. Ancak ılk 1 yılında yeni dünyaya gelen ve dış dünyaya uyum sağlamaya çalışan minik organlara zarar veren bazı gıdalar var.

Bebeğinize vereceğiniz ilk gıdaların tek çeşitten oluşan, basit, alerji riski olmayan besinlerden seçilmesi gerekiyor. Her mevsimin meyvesi elma en iyi seçenektir. Ara öğünde cam rende ile rendelenen pütürlü olan meyve püresi ile başlanabilir. Ve bir öğünde birden çok meyve değil tek tek meyvelerin verilmesi tercih edilir. Hem bebeğin vücudunun vereceği tepki hemde damak tadını değerlendirmek için tek çeşit gıdalar ile başlanır. Bir gün verilen gıda mektar yavaş yavaş arttırılarak 3 gün boyunca verlmeli ve tepki gözlenmelidir. Sabah kahvaltısı olarak yumurta sarısı yudum yudum vererek alıştırılır. Sindirimi daha zor, alerji riski daha yüksek olan yumurta beyazı 1 yaş sonrasına bırakılmalıdır. Akşam yemeği olarak sebze çorbaları ile başlanabilir. Ancak yine tek çeşit en fazla iki çeşit sebze ile başlanmalı ve kesinlikle vitaminlerin kaybına yol açan blender kullanılmamalıdır. Bazı sebzeler ise bebeğe verilirken dikkatli olunmalıdır. Nikotin içeren patlıcan, alerji potansiyeli yüksek olan çilek, kivi, gaz yapma riski olan karnabahar, lahana gibi sebzeler, püre haline getirildiği zaman yenmesi sorun olabilecek bamya, pırasa gibi sebzelerin verilmemesi daha uygun olur. Kabak, ıspanak, patates, havuç gibi kolayca ve lezzetli püre olacak sebzeler öncelikle seçilmelidir.

 

Bebeğin anne sütünden aldığı ve yemeye başladığı ek gıdalardaki şeker oranı bebeğinizin ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Onun için ek gıdalara ayrıca şeker koymaya gerek olmayıp yine bebeğin ılk 1 yaşına ve sonrasında da şeker alması gerekli değildir. Karbonhidrat ihtiyacı insanların ve bebeklerin ana ihtiyacıdır. Ancak karbonhidrat sebzelerde ve meyvelerde bol miktarda bulunmaktadır. Ekstra şeker ve şekerli gıdalar ile ihtiyacı değil şeker ile imtihanı karşılıyoruz. Ayrıca ihtiyacıda olmayan şekeri bebeğinize verdiğinizde şekerli tat tabiki daha çok hoşuna gidecek ve sadece şekerli gıdalara yönelme, digger besinleri reddetme ve dengesiz beslenmeye yol açabilir. Bal da bu besinlerin başında gelir ve ilk yılda bebeğe asla verilmemesi gerekir.

 

İnek sütü de bebeklerin ilk bir yılında almaması gereken gıdalardan. Bebeklerde oluşabilecek süt alerjisi ve dış dünyaya uyumunu sağlayamamış minik bağırsakların sindiremeyeceği süt proteinlerinin oluşturabileceği gizli kanamalar nedeniyle ilk yıl süt yasak olan gıdalardan. Zaten anne sütü alan bebeğin inek sütüne geçişi süt içeren gıdalar ile birlikte 9. Aydan sonda adım adım başlanabilir. Kahvaltısına eklenen peynir, çorbasına konan yogurt gibi.

 

Yavaş ilerleyen bu süreçte sizing yrdımınızla bebeğiniz dış dünya besinlerine uyum sağlayacak ve sıvı gıdadan katı gıdaya herşeyi yer hale gelecektir. İlk zamanlarda bebeğinizin dişlerinin az ya da hiç olmaması ve yutabileceği korkusuyla gıdaların tamamını blender dan geçırmek, sıvı hale getirmek büyük bir hata olur. Pütürlü gıdalar ile bebeklerin posa alımı da kolaylaşır. Ve sıvı gıdadan katı gıdaya geçiş de bir süreçtir. Bu süreci kaçırarak tamamen pütürsüz yemeye alışan bebek, daha sonra pütürlü gıdaları yemeyi reddeder ve ileriki yaşlarda çok küçük katı gıdalarda bile sorun yaşayabilir.

 

Bebeğinizin ek gıdaya geçişi bir süreç ve zamanla oluşacak birşeydir. İlk günde ne bebeğiniz tüm gıdaları sevebilir ne siz herşeyi verebilirsiniz. Küçücük midesi olan bu miniği bazen küçücuk yudumlar doyuracak ve tüm vitaminini almasını sağlayacaktır.