Çocuğum ile acaba nasıl bağlandım sorusu aklınızı en çok karıştıranlardan. Güvenli bağlanmanın testleri var mı ve bunu biz yapabilir miyiz düşünceleri arasında dolaşıp duruyorsunuz biliyorum. Evet güvenli bağlanmanın testleri mevcut ancak her testin her zaman yüzde yüz doğruluk payı yoktur.

Örneğin güvenli bağlanma yaşayan kişinin genelde tepkilerinin sakin oluşundan anlaşıldığı söylenir ancak bu mizaca göre, çocuğa göre değişebilir. İçine kapanık bir çocuğun annesi bağırdığında duygularını içine atması güvenli bağlanma testinin pozitif olduğu anlamına gelmez. Ya da güvenli bağlanan kişinin sudan korkmadığı ve yüzmeyi daha çok öğrendiği tezi su ile ilgili travma yaşayıp yaşamadığı gerçeğine göre değişir. Ancak yine de bahsedeceğim birkaç test mevcut iken yeni doğan ve bağlanma sürecinde bulunan ilk iki yıl içerisinde çocuk gece korkularıyla ağlayarak uyanıyor ise, gün içerisinde kaygı dolu ve hırçın davranışlar sergileniyor ise, emmeyi reddediyor ise güvenli bağlanma konusunda sıkıntı yaşıyorsunuz demektir. Aşırı tepkiler, dönemsel olmayan karşı gelmeler, evden uzaklaşmak istemeler, yalan söylemeler çocuğunuz ile bağınızda sıkıntı olduğunun ve kurulamayan bağ nedeniyle de çocuğa etki edemediğinizin göstergesidir.

GÜVENLİ BAĞLANMA TESTİ NASIL YAPILIR?

Mary Ainsworth adlı araştırmacı bebeklerin bağlanma örüntülerini gözlemleyerek ölçmek adına yabancılık ortamı adı verilen bir deney tasarlamıştır. Bu test yaklaşık 18 – 24 ay arasında size bilgi verir. Yaklaşık 20 dakika süren bu deneyde bebek annesiyle birlikte iken, annenin bulundukları odadan ayrılmasını ve belirli bir süre sonra odaya önceden belirlenmiş bir yabancı ile tekrar gelmesini içerir. Bebeklerin yabancı durumunda verdikleri tepkilere göre bağlanma türlerinin özellikleri açıklanmıştır.

 

Güvenli bağlanan bebekler dünyayı keşfetmek için annelerinden güç alırlar. Deneye göre güvenli bağlanan bebekler, anneleri odadayken odayı, oyuncakları incelerler. Anne odadan ayrıldığında orta derecede durumu protesto edebilir fakat anne odaya geri döndüğünde annesi ile pozitif yönde iletişime geçer; annesine sarılır, gülümser. Kısa bir süre sonra ise oyuncaklarla oynamaya geri döner.

Güvensiz kaçınmalı bebekler, anneleri ile çok az iletişimde bulunurlar. Anne odadan ayrıldığında stresini dışarı vurmaz. Anne odaya geri döndüğünde ise anne ile göz teması kurmaz ve iletişime geçmez. Bununla birlikte güvensiz kaçınmalı bebeklerin yabancı durumu sırasında kalp atım hızları çok yüksektir.

 

Güvensiz dirençli bebekler, yabancılık ortamında, odada anneleri ile birlikteyken annelerine yapışırlar ve odayı keşfetmezler. Anne odadan ayrıldığında yüksek sesle ağlarlar. Anneleri geri döndüğünde ise eğer anneleri kendilerini rahatlatmak için sarılmak isterse annelerini geri çevirir, iletişime geçmeyi reddederler.

 

4 yaştan sonra bu tarz testler size doğru sonuç vermez iken yürüyen merdiven testi yapabilirsiniz. Ancak dediğim gibi 4 yaş sonrası yapılacak test için çocuğu doğru değerlendirmek gereklidir. Yürüyen merdivene yalnız bir şekilde bıraktığınız çocuğunuz size el sallayarak yukarı doğru çıkıyor ve sizin onu bırakmayacağınıza güveniyor ise bu bir güvenli bağlanmadır. Ancak dediğim gibi kimi çocuk bazen arkasına bakmadan gitmek ister bu tam bir güvensiz bağlanmadır ve kaçışı temsil eder. Sadece yürüyen merdivende gidiyor diye güvenli bağlanma oluşmuş demek değildir, kendinize bir dönüp bakın en iyi tespiti kendini yapabilirsiniz.Öyle çocuklar görüyorum ki annelerinden vazgeçmişler geldiklerinde ayrılmak istemiyorlar. O çocuk değil yürüyen merdivende normalde bile çekip gitsem durumundadır. O nedenle kendinizi ve çocuğunuzu bir masaya yatırın haydi bakalım.