Çakralar bizim enerji alanlarımızın tamamını kapsayan ve üzerinde bulundukları noktaların çevre organlarını temsil eden sistem bütünüdür. Akapunktur, reiki ya da çakralar hepsi genel olarak insanın bir enerji sistemi olduğunu söyler.

Bizim bir zihin, ruh ve beden bütünlüğü içinde olarak yaşadığımız duyguların belirli organları etkiliyor oluşu aynı zamanda çakralarımızın da açılıp kapanmasına neden olur. Bütün çakraların açılması vücudumuzdaki enerji sisteminin düzgün çalışması demektir. Ancak herhangi bir bölgedeki tıkanıklık diğer bölgelere giden enerjiyi de keserek diğer çakraların da zaman içerisinde kapanmasına neden olabilir. Bu nedenle sadece fiziki değil kendimizi bir bütün olarak görmeli ve hastalıklarımızı, duygularımızı buna göre değerlendirmeliyiz.

ÇAKRALARIN BÖLGELERİ VE ANLAMLARI

  1. Çakra : Bel kemiğinin hemen altında bulunur ve bu hayatta kalma çakrasıdır. Bu çakrayı korku kapatır. Hayatta en çok neden korkuyorsanız bu korku ile yüzleşmeli ve kabullenmelisiniz. Rengi kırmızı olduğu için kırmızı sebze ve meyveler kök çakrayı destekler. Toprak çakrası olan bu çakra için korkularınız ile yüzleşmeniz gerekir. Kök çakranız kapalı ise genel olarak fiziki dünyada var olma isteğinizi yitirir ve kendinizi hasta hissedersiniz.
  2. Çakra : Zevk alma çakrasıdır. Bu çakrayı kapatan ise suçluluk duygusudur. Bu nedenle kendinizi suladığınız durumlardan kurtulmanız sakral çakranın bulunduğu bölgedeki organlarınızın da rahatlamasına neden olur.  Dalak, pankreas ve cinsel organlarınızın olduğu bölgededir. Rengi turuncudur ve turuncu gıdalar ile desteklenir.
  3. Çakra : Midede bulunan ateş çakrasıdır. Bu çakra irade gücünü temsil eder ve utanç duygusu bu çakrayı kapatır. Kendi kendinizi uğrattığınız en büyük hayal kırıklığı utancınızı getirir. Rengi sarıdır ve karşı taraftan aldığınız duyguların ana girişi noktası bu çakradır.
  4. Çakra : Kalp bölgesinde bulunan sevgi çakrasını üzüntü ve keder kapatır. Bu çakrayı en iyi sevecenlik, şefkat, sevgi ve muhabbet açar. Rengi yeşildir. Bedenin en güçlü çakrasıdır..
  5. Çakra : Boğaz bölgenizdeki gerçeklik çakrasıdır ve yalanlar bu çakrayı kapatır. Özellikle kendi kendinize söylediğiniz yalanlar sizi en çok zora sokanlardır. Kişideki dürüstlük yeteneğini barındıran ve iletişim, ifade süreci bu çakranın bölgesinde olması dolayısıyla tiroid hastalıklarının ana sebebide bu enerji akışının kesilmesinden kaynaklanır.
  6. Çakra : Kavrama çakrasıdır ve yanılmalar bu çakrayı kapatır. Üçüncü göz olarak da tanımlanan bu çakra sezgi gücünüzü temsil eder. Kendinizi yatıştırmak, dikkatinizi toplamak bu noktadan gerçekleşir. Bu çakranın kapanması yaratıcı fikirlerinizde tıkanma yaşıyor olabilirsiniz demektir.
  7. Çakra : Düşünce çakrasıdır ve bunu kapatan dünyevi bağlantılarınızdır. Bu Dünya’ya ait olan mal, mülk ve onlar için olan uğraşınız sizin en büyük gücünüzü kapatır. Taç çakrası da denen bu bölge tüm bedeni yönettiği söylenir.