Çalışan kadının en büyük kaygısıdır bebeğini birine bırakmak. Bir de üstüne bağlanma konusu gelince ve söylemler üst üste ağırlaşınca kadının çalışması kendi içinde yaşadığı ayrılık acısıyla birlikte en büyük suçluluğu haline geldi. Gitmek bir dert gelmek bir dert ve kimi zaman ne yazık ki hayat isteklerin ve ihtiyaçların tamamını karşılayabilecek kadar da cömert değil. O zaman ne yapmalı?

Çalışan annelerin zorluklarını saymak ile bitmez ancak genel olarak söylediğimiz ilk iki yıllık bağlanma sürecinde gün içerisinde ayrı düştüğümüz bebeğimizi kime bırakmalıyız sorusunu bir düşünelim. Geçen gün bir eğitim ortamında bana sorulan ve savunulan konular arasında gelen bebek bakım evleri idi. Çok küçük aylardır itibaren hizmet veren bu ortamlarda yetişen çocukların özgüvenlerinin yüksek olduğu ve hayatta istenilen ana duygunun da bu olduğu yönündeydi. Şimdi tartışmanın detaylarından daha çok ana soru her zaman ki gibi ‘sizin beklentileriniz neler?’ Siz nasıl bir çocuk yetiştirmek istiyorsunuz? Bir anne olarak sizden ayrı kalan ve bir ağlayıp, iki ağlayıp sonunda gelmeyen cevap ile pes eden ve hayatı boyunca kuracağı tüm bağlarda bu sıkıntıyı içinde taşıyarak mutsuz ve huzursuz birini mi yoksa hayatı bir kişinin sevgisi ve ilgisi altında öğrenerek en olumsuz anlarda bile kendini mutlu etmeyi başarabilen birini mi? Özgüven sosyal yaşamda insanlar ile kolaylıkla iletişime girmek ise çocuk bunu mecburiyetten yapar. Çok küçük yaşlardan itibaren bakım evi, kreş gibi ortamlara bırakılan çocukların bağlanmanın ana ihtiyaçları olan özbakımları ve duygusal ihtiyaçları kim var ise onunla karşılanır. Çocuk gitgide çoklu bağlanma durumuna geçer ve sadece ihtiyacını kim karşılıyorsa ona meyleder. Duygusal ihtiyacını ya da bakımını sağlayabildiğiniz sürece onun için var olursunuz.

Ancak bağlanma sürecine dahil olan iki yıl sonrasında da ayrılmanın da gerçekleşeceği ikinci 2 yıl yani toplamda 4 yıllık süre içerisinde anne çalışsa dahi bu süreyi çocuğun annesi yerine geçecek ve bağlanmanın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir kişi tarafından yapılması en uygunu olacaktır. Çocuk zaten içgüdüsel olarak her ne olursa olsun anneyi isteyecektir, ama gün içerisinde anne yokken göz göze gelerek değerli olduğunu hissedeceği, açlık gibi onu kaygılandıran durumlarda sakinliği ile iç huzurunu koruyabileceği bir kişinin yanında olması çocuğun güvenli alanda kalmasını sağlar. Bu nedenle özellikle bağlanma zamanı içerisinde tek bir bakıcı ve o bakıcının ilgilenmesi eşliğinde anne de sakinlikle işine gidip gelebilecektir. Bu bakıcının anneanne ya da babaanne olması en muhteşem çözüm önerisidir.

Gün içerisinde siz olmasanız da güvenle bakıldığına inandığınız bebeğiniz ile geldikten itibaren sizin ilgilenmeniz ilişkinin devamını sağlayacaktır. Tekrar tüm annelik görevleri olan bakım, beslenme ve duygusal ihtiyaçların tümü sizde olmalıdır. Eve gelince bebeğinize küçük bir öpücük verip ev işlerine dalmak yerine sarılıp oynamak bağınızı güçlendirir.

 

Bağlanmanın en önemli aşamalarından biride işe gitmeye çalıştığınız ayrılık anlarıdır. Çocuk elbette ki sizden ayrılmak istemez, hatta 9 aydan önce ortadan kaybolmanız çok büyük bir kaygı sebebidir. O nedenle mümkün olduğunca yerinize bırakacağınız kişi ile ortak çözümler üretin. Ayrılırken hemen geliyorum, tuvalete gidiyorum gibi yalanlar söylemeyin. Zaman içerisinde işi öğrenmek durumunda kalan çocuğunuzun iş ve paraya karşı doğru algısını oluşturmak için işin para kazanmak değil üretmek olduğunu öğretin.

Çalıştığınız için kendi içinizde hissettiğiniz suçluluğu fazladan aldığınız oyuncaklar ile bastırmayın. Onun tek ihtiyacı sizinle geçirdiği zamanlar. Bu nedenle geldiğinizde onun istediği gibi koşun, zıplayın ve delicesine oynayın.