Bebeğiniz iki yaşını geçti fakat hala emziği sürekli ağzında, çıkartmıyor, konuşamıyor ve iletişime geçmekte zorlanıyor. Siz de çevrenin tepkisi , dişlerinin düzgün çıkması vb. Endişeler ile sürekli bu konu üzerinde duruyorsunuz. Emzik bıraktırma zorlu olmak ile birlikte kolaylıkla çözülebilen bir süreç olduğunu biliyor musunuz?

 

EMZİK BIRAKTIRMA ZAMANI

Bebeğinizin emme alışkanlığı ile birlikte emzik kullanımı ilk başlarda oldukça pratik ve rahatlatıcı gelebilir. Ancak bıraktırma süreci yaklaştıkça gitgide emziğe bakış açısı değişir, ilk çocukta bu sürecin oldukça zor olmasıyla ikinci çocuğuna emzik vermeyen annelere dönüşülebilir. Emzik çocuk büyüdükçe hijyen sorunlarına, konuşma bozukluklarına, diş ve diş eti problemlerine yol açar. Bu sebeplerle ile en geç 2.5 – 3 yaşında emziğin bıraktırılması gerekir. 4 yaşında hala emzik kullanan bir çocuğun dişlerinde bozukluklar olduğu gibi S – Z harflerini peltek çıkardığı bir konuşma tarzı olacaktır.

 

emziik

 

EMZİK BIRAKTIRMA YÖNTEMLERİ

Tüm dünyadaki annelerin sorun yaşadığı emzik bırakma süreci bir savaş değil uzlaşma süreci olmalı. Bebeğiniz artık sizden ayrılma sürecine girmiş ve sizi anlayabiliyor. Bu nedenle çocuğa yaşayacağı süreci anlatmak ve onu hazırlamak en uygun yöntem olacaktır. Basit bir dille hikayeleştirilerek ve büyüdüğü için değil büyümenin güzellikleri gösterilerek süreç anlatılabilir. Bu süreçte kararlı davranarak aşama aşama ilerletebilirsiniz. Emzik kullanımını sınırlandırarak ilk aşamayı gerçekleştirmiş olursunuz. Örneğin sadece geceleri yatarken kullanılır gibi. Bu süreci dış etkenlerinizin ( yeni kardeş, taşınma, tuvalet eğitimi, ayrılık vb. ) en az olduğu zamanlamada yaparsanız başarı şansınızı arttırırsınız. Bebeğiniz emziği kızdığında, üzüldüğünde ya da istedikleri olmadığı zaman rahatlama aracı olarak kullanıyorsa sizden ondan önce davranarak farklı bir rihatlama yöntemi gösterin. Örneğin onu kucaklamak, sarılmak ya da bir oyuna yönlendirmek gibi. Emziğin üstüne acı ya da kötü görünsün diye bir şeyler sürmek bebeğinizi rahatsız edeceği gibi size olan güvenini de sarsacaktır. Yaklaşık 2 yıldır birlikte olduğu arkadaşı kötü olmuş ve bunu annesi yapmıştır. Artık ilk zorlandığında sarıldığı ve rahatladığı arkadaşının yokluğu zaten oldukça zordur. Görüntüde oynamak yerine emziği küçük bir iğne ucuyla delmek emme keyfini bozacaktır.

 

Bebeğinizin en yakın arkadaşı emziğe güvenini sarsmadan, sizin de artık zararlı olmaya başlayan bu arkadaşı gönderme çalışmalarınız bir kaç günde değil yavaş yavaş alıştırarak olması sizi 3 günde bol ağlamalı ve isteklerin kırılması ile bıraktıracak bir yöntemden daha az yoracaktır. Cümlelerinizin içine sakladığınız emziği bırakma gerekliliği, hem çocuğunuzu sarsmayacak hem de sizi bir kaç emziği isteme talebini geçiştirmede bırakacaktır.