Refleks, hayatta ani olaylara karşı verdiğimiz ve elimizde olmayan tepkilerdir. Yetişkinlerin refleksleri olduğu gibi bebeğinizin de isteği dışında doğuştan gelen refleksleri bulunur ve bu refleksler dış dünyaya karşı savunmasız bebeğinizi korur.  Peki nedir bu refleksler?

 

Yetişkinlerde çoğu refleks kaybolmuş, var olan refleksler ise kullanılması bilinç tarafından çoğu zaman engellenmektedir. Ancak yenidoğanda bu refleksler bilişsel seviye dışında oluşmakta ve hayati öneme sahiptir , mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Doktorlarında yenidoğan muayenesi yaparken ilk baktıkları miadında doğmuş yenidoğanda bulunan belli başlı reflekslerdir. Reflekslerin yokluğu veya kaybolma zamanındaki gecikmeler santral sinir sistemi ile ilgili problemleri düşündürür. Refleksin kendiliğinden ortaya çıkması ağır beyin lezyonunu, refleksin hiç alınmaması santral sinir sisteminin zedelenmesi veya ağır bir hastalık tarafından baskılanmasını, tek taraflı olarak alınması refleksin alınmadığı ters taraftaki kol siniri problemini, köprücük kemiği kırıklarını, uzun sürmesi beyin hasarını düşündürür.

 

YENİDOĞAN REFLEKSLERİ VE REFLEKSLERİN KAYBOLMA ZAMANLARI

 

Başlıca yenidoğan refleksleri moro, arama-emme, yakalama, tonik-boyun, adımlama, esneme ve hıçkırık, emekleme, çekmedir. Bu reflekslerin birçoğu ilerleyen aylarda kendiliğinden ortadan kalkar. Bebeğiniz büyüdükçe daha karmaşık beceriler kazanır ve böylece kendini daha iyi koruyabilecek konuma gelir.

 

Sıçrama ( Moro ) Refleksi : Bebeğinizin olağandışı duyduğu seslere ya da ani hareketlere verdiği tepkidir. Sırt üstü yatan bebeğin başı biraz kaldırılarak baş arkaya doğru bırakılır veya bebeğin iki elinden tutularak vücut hafif kaldırıldıktan sonra kollar aniden bırakılır. Birden kollar, bacaklar ve vücut gergin bir duruma getirilir ve kısa süre sonra eski haline döner. Moro refleksi, hamileliğin 28. haftasında belirmeye başlar ve 32. haftasında yeni doğan bebeğinki kadar olgunlaşmıştır.İlk 4 ayda normal kabul edilen bu refleks, bebeğin sinir ve kas sisteminin gelişmesine bağlı olarak en geç 6. ayda kaybolması gerekir.

 

Emme Refleksi: Anne memesini emmeyi sağlayan bu refleks bebeğin dudak çevresine bir objeyle hafifçe dokunulduğunda ağzına alma ve emme hareketi oluşur.

 

Yakalama Refleksi: Bebeğin avucuna ya da ayak tabanına bir cisim uzatılırsa, parmakları içe doğru kıvrılır ve onu sıkıca kavrar. Yakalama refleksi hamileliğin 28. haftasında başlar. 36. haftadan daha büyük bebekler, ona dokunan kişinin elini sıkıca kavrayarak kendi gövdesini yukarı doğru kaldırabilir. Yenidoğan bir bebeğin avucna koyduğunuzu parmağınızı hemen tutmasını işte bu refleks sağlar. Bebeğiniz iki aylıkken istemli yakalama başladığı için bu reflex bu aylarda kaybolur.

 

yakalam refleks

 

Tonik Ense Refleksi :Sırtüstü yatan bebeğin başını aniden bir tarafa çevirdiğinizde, o tarafta kol ve bacakta gerilme, karşı tarafta ise çekilme görülmesidir. Bebek adeta savunma pozisyonu alır. Doğumdan 3-4 hafta sonra daha belirgin olur. Bu refleks genellikle 3-4. ayda azalır.

 

Babinski Refleksi : Bebeğinizin ayak tabanı‚ topuktan parmağa doğru hat şeklinde çizildiğinde ayağı içe kıvrılır ve parmaklar yukarı kalkar. 6 ayla 2 yıl arasında bu refleks kaybolur.

 

Yüzme Refleksi:  Yeni dogmus bir bebegi  karın üstü yatırıldığında bedende karakteristik yüzme hareketleri görülür.Bu hareketler bebeği yüzdürebilecek düzeyindedir.Son zamanlarda suda dogumun tercih edilmesi bu refleks ile mümkündür.

 

Adımlama Refleksi : Bebek, koltuk altlarından tutularak, yere bastırılırsa adım atarmış gibi yapabilir. Zamanında doğan bebeklerin tabanlarını bastıkları görülürken, erken doğan bebekler ayak uçlarında yürürler. Bu refleks genellikle 4. aydan sonra kaybolur.

 

Bu saydığımız refleksler yenidoğanda kontrol edilen en önemlileridir. Farklı olarak bulunan ve yaşam boyu süren reflekslerde bulunmaktadır. Reflekslerin gelişimini hekim ile birlikte kontrol ederek bebeginizin büyümesini takip edebilirsiniz.