Çok şımarık diye nitelendirdiğimiz çocuklar bizim de başımıza gelir mi? 2 – 3 yaşlarından itibaren ağlayarak her istediğini yaptırmayı öğrenen çocuklar sabrınızı sonuna kadar zorlarsa ne olur?

 

Çocuk bu ilk başlarda bilmez hiçbirşeyi. Sonra bir bakar hayır denilen durum ağladığında değişmiştir. Bir daha, bir daha derken… Çocuklar ağlayarak her istediğini elde ettirmeyi öğrenir. İşin en kötü tarafı dışardaki çevre tarafından şımarık diye nitelendirilmesi değil bu çocukların isteklerini erteleyememesidir. Küçük yaşlarda ebeveyni parmağında oynatan bu afacanlar ilerleyen yaşlarda da akademik ve iş yaşamlarında başarılı olamazlar.

ÇOCUĞUM ÇOK ŞIMARIK NASIL DAVRANMALIYIM?

Çocuk bir konuda istekte bulunduğunda gerçekten ihtiyacı var mı diye sorgulanmalı, eğer ihtiyacı olmadığı halde tutturuyor ve ısrar ediyor ise bu farkı ayırt etmek büyük önem taşıyor. Burda çocuğunuzu iyi tanımanız ve isteklerini iyi biliyor olmalısınız. Bİr oyuncak belki ihtiyaç değil ama istektir ve bunu isteyebilir. Ancak bu oyuncağın pembesini, sarısını, kırmızısını istiyor ise işte orda problem başlamış demektir. İstediği olmayan çocuk elbet ağlayacaktır. Çocukları ağlamasın diye aşırı çaba göstermek, dünyalar başına yıkılmış gibi hissetmek ebeveynlerin kendi problemleridir. Yetişkinler hiç ağlamaz mı da çocuklar ağlamasın? İşte bu noktada sakin olmanız, onu farkettiğinizi ancak istediğini yerine getiremeyeceğinizi belirtmeniz gerekir. Dikkatini dağıtarak konuyu dağıtabilirsiniz. Israrla hayır kelimesini kullanmak çocuğu daha da kızdıracaktır.

simarikmi

ŞIMARIK ÇOCUĞA NASIL DAVRANILIR?

Burda en acısı da ilgi göstermek ile şımartmayı birbirine karıştırmaktır. Sevgi gösteriyorsunuz diye sınır koymama mantığı doğru işlemez. Aslında sınırlar sevginizide gösterir bir nevi. Çünkü çocuk kurallar ile sınırlarını keşfeder ve kendi dünyasında daha güvende kalır. Çocuğa her istediğini almak, onu alacaklarınız ile tatmine girer. Çoçuk aslında sizinle tatmin olmak istemektedir. Size sarılamadığı için plastik oyuncaklara sarılan çocuğunuzu ağlamasın diye onlara mahkum bırakırsınız. Bu kısır döngü haline gelince de içinden çıkılmaz hal alır. En başından sınırlarınızı net çizmek bu işin en kesin çözümüdür. “ Tek bir oyuncak alabiliriz “ “ Sadece bir kez gidebiliriz “ gibi.

Çocuk isteklerini erteleyebilmeyi öğrendiğinde ev dışında arkadaş ortamında da isteklerini erteleyebilecek ve uyum sağlayacaktır. Uyum çok önemlidir çünkü şımartılan çocuk her istediğinin evdeki gibi anında gerçekleşmesini isteyerek uyum sağlamakta zorlanır ve ortaya ağlama krizleriyle , anne ve babaya sığınan bir çocuk çıkar. Burda sizin tepkileriniz sayesinde çoccuk diğer kişiler ile empati kurmayı öğrenebilir. Eğer isteklerini yerine getirir ve her hareketini mazur görürseniz başkasına saygı duymayı öğrenmeyen bir çocuk olur çıkar.

Yani çocuklar şımarık olarak doğmaz bizim zafiyetlerimiz ve duygusal tepkilerimiz çocuğu şımarmaya iter. O yüzden önce kendi tepkilerimizi sınırlandırmalı sonra çocuğumuzu eleştirip çözüm yolları aramalıyız. Biz düzelmedikten sonra hangi çocuğa hangi sınırlar işe yarar ?

simarik