Psikiyatrinin gizemli ve karışık kişilik bozukluğudur Borderline. Belki sizin de etrafınızda özellikle eşi ile ilişkilerinde bir an öfkelenen bir an ise eşini yere göre sığdıramayan insanlar olabilir. Bu sadece eşe karşı değil kendilerine ve tüm dünyaya algıları böyledir. Size de her an öfkelenebilir ya da çok sarılabilir. Sevgiden nefrete bu kadar hızlı geçebilen Borderline nedir?

 

Borderline – Sınır Kişilik Bozukluğu

Genellikle kadınlarda daha sıklıkla görülen Borderline’ın görülme sıklığı gittikçe artmaktadır. Nedenleri arasında, bebeğin anneyle oluşturması gereken bağlanma-ayrışma-bireyselleşme sürecinin, ayrışma kısmında çıkan zorluklar bu soruna neden olur.  Ayrılamamış kişidir aslında ve bu yüzden de bağımlı olur etrafındakilere. Aşırı ihmal edilmiş ya da hiç engellenmemiş, ailenin dengesiz davrandığı, bebekken kayıplar yaşayan, travmaya uğrayan çocuklarda görülür.

 

Borderline Kişilik Bozukluğu üç ana nokta üzerindeki sorunlara odaklanır:

 

Kişiler arası ilişkiler,

 

Kendi benliğini algılaması ve duygularındaki değişkenlik,

 

Belirgin dürtüsellik.

 

borderli

BORDERLİNE KİŞİLİK TESTİ

 

Aşağıdaki belirtilerden en az 5 ‘ ini yaşıyor iseniz dikkatli olun.

 

  1. Kişileri aşırı büyütme ya da yerin dibine sokma ,
  2. Benlik algısında belirgin olarak tutarsızlıklar
  3. Kendine zarar verme olasılığı yüksek belirtiler ( para harcama, aşırı sigara içme, madde kullanımı, hızlı araç kullanma öfke anlarında kendine fiziksel zarar verme )
  4. Göz korkutma amaçlı intihar girişimleri ya da kendine zarar verme girişimleri
  5. Belirli bir olay yok iken aniden öfkelenme
  6. Kendini sürekli boşlukta hissetme
  7. Öfkeyi control altında tutamama ( çok basit ilişkilerde bile öfkelenerek saatlerce ya da günlerce o öfkeyi çözümlüyememe, sık kavgalara karışma )
  8. Olabilecek ya da olması muhtemel bir terkedilmeden çılgınca kaçınma ( çok pahalı hediyeler alma, aşırı sevgi göstergeleri )
  1. Stres durumlarında çok kısa süren paranoid düşünceler ya da ağır kişilik değişimleri

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Borderline yani sınırda kişilik bozukluğunda birey bir an kendini çok güzel, çok iyi, hatta en iyi olarak görürken birden değişkenlik göstererek kendini çok önemsiz , değersiz görebilir. Ancak bunu çoğunlukla başkalarının algısı gibi gösterirler. Bu değişkenlik insanları algılamasına da yansır. İlişkide olduğu kişi kendisi için dünyanın en harika insanıyken, bir anda çok kötü bir insan haline gelebilir. Bu nedenle ilişkileri yoğun ve fırtınalıdır, iyi kötü arasında dalgalanmalar çok belirgindir.

Yalnızlığa tahammülleri çok azdır, bu kişiler doldurulamaz bir boşluk hissi yaşarlar. Hep birilerinin varlığına gereksinim duyarlar. İlişki kurduğu insana taparcasına bağlanır, onun sevgisini kazanabilmek için yoğun çaba harcar, karşılığını alamadığını düşündüğünde taptıkları kişi nefret ettikleri kişiye hızlıca dönüşür. Sevgisini kazanmak istediği kişiyi elinde tutabilmek için elinden geleni aşırı şekilde yapar. İlk iletişimde oldukça samimi davranırlar. Kendileri ile ilgili özel kişisel bilgilerini paylaşabilirler. Duygusallığı yoğun ilişkiler kurarlar. Çok çabuk sıkılıp sürekli yapacak birşeyler ararlar. Güven duyguları çok kırılgandır. Bu kişilerin kendilerine güven duyguları çok kırılgan olduğu için insanlar tarafından kabul edilmeye ya da reddedilmeye karşı aşırı derecede hassastırlar.

Öfkelerini kontrol etmede zorluk yaşarlar. Ayrılık durumlarında yoğun öfke ve diğer belirtiler yaşanır. Bu kişilere karşı öfkelerini net bir şekilde sergiler, sonrasında bundan dolayı suçluluk, pişmanlık, utanç duyguları yaşar ve kendilerini değersiz, zayıf, kötü hissederler. Ancak bu duygulanımlar anlık olabildiği gibi bir kaç gün içerisinde de olabilir. ‘ gün öfke krizi yaşarken 4 gün sonrasında değersizlik duyguları başlayabilir. Borderline Kişilik Bozukluğu olanlar, aşırı terk edilme korkusu yaşarlar. Terk edilme duygusunun yarattığı panikle devamlı mücadele ederler. Bunu engellemek için tehdit etme, intihar girişiminde bulunma gibi yollara başvurabilirler.

borderline-personality-disorder4-e1381665689964

Aslında en iyi özetleyen şey, kelime anlamı olarak borderline sınırda demektir. Özellikleri duyguları ve algıları uçlarda yaşarlar. Ya siyah ya beyaz. 40 yaşından sonra belirtilerin azaldığı düşünülmektedir. Borderline Kişilik Bozukluğu ve birlikte olduğu kişinin yaşadığı zorlukları “ Aklım Karıştı “ isimli filmde görerek yok artık demiştik belkide. Ancak Borderline hastayla birlikte yaşamak zordur. İnsanları iyi ve kötü diye ayırdıkları için, herkese buna uygun roller verirler. Kötü davranıldığını düşünür ve kötü davranılması için her şeyi yapar. Sağlıklı kişilikler ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için yolumuz gene anne çocuk ilişkisinin doğru bağlanmasına ve ayrılmasına düşüyor.