İktidar mücadelesi… Küçücuk bebeğiniz büyüdü de size karşı kendini ispat etmeye, size kendi üstünlüğünü kanıtlamaya çalışıyor. İstanbul ‘ a yeni gelen herkesin denize karşı haykırdığı film sahnesini canlandırmanın zamanı geldi “ Eyyy çocuk sen mi büyüksün ben mi?”

 

ÇOCUKTA İKTİDAR MÜCADELESİ

 

Geçerli herhangi bir mazereti olmadığı halde çocuğunuz normalde kendi yaptığı günlük aktivitelerini sizin yapmanızı istiyorsa işte burda bir iktidar mücadelesi başlamış demektir. Bu mücadele sizden yersiz taleplerde bulunma, keyfi dayatmalar ve size test edici davranışlar olarak çeşitlenebilir. Çocuk küçük yaşlarda kazandığı alışkanlıkları, annesinin ona hizmet etmesini kendisini güven duygusu içinde hissettiği için terketmek istemez. BU dönemde bazı talepler sizin duygularınızı kullanıyor olabilir. Siz de çocuğunuz ile arkadaş gibi olmak istiyor olabilirsiniz ancak siz bir ebeveynsiniz, arkadaş değil. Sizin ondan büyük olduğunuzu ve size karşı duyması gereken sınırları öğrenmesi gerekiyor. Şimdiye kadar hayatı sizin sayenizde tanıyan ve kendi özgürlüğünü ilan eden bu küçük veletin sınırları, hayata dair kuralları öğrenme aşamasında bu tarz inatlaşmalara girmeleri normal. Bu sınırları öğrenmesi sadece size ve toplumsal kurallara uyum sağlaması için değil, ayrıca hayatında temel bir alışkanlık olan haz ötelemeyi de elde edebilecektir. Sizinle iktidar mücadelesine giren çocuğunuza baskılayıcı tutumlar sergileyin demek değil tabiki bu. İktidarın kimde olduğunu pedagojik ilkelere göre gösterin. Net ve kısa açıklamalar yaparak neyin neden olmadığı konusunu ona gösterin. Korkutucu usuller ile vazgeçirmeye çalışırsanız belki vazgeçirebilirsiniz ama ilerleyen zamanlarda sert tepkiler alabilir ve korkan çocuğunuzu sakinleştirmek için çok daha fazla çaba sarfetmeniz gerekecektir.

 

aglakkiz

Size talepleriyle gelen çocuğunuzu “artık kendin yapabilirsin “ diyerek hem desteklemiş, hem de geniş zaman içinde yapabileceğini belirtmiş olursunuz. Tabiki bu süreçte sizing desabırlı olmanız gerekiyor. Ne de olsa o bir çocuk belki sizing 1 dk da yapacağınız işi 10 dk da yapacaktır, ancak sizing desteğinizle kesinlikle yapacaktır. Eğer kendi yapmak istemeyip, sizinle mücadeleye devam ediyor ise sakince oturun onunla aynı odada kalmaya devam edin, ondan tarafa bakmayın. Mücadelesi üzerine konuşmayın, bu ısrarına devam etmesine sebep olur. Israra karşı tepkisiz kalın ancak arada ona sevgi sözcükleri atarak onu önemsediğinizi ancak ısrarla istediği durumu önemsemediğinizi belirtmiş olursunuz. Bu 2 yaş civarında oluyor ise sizing kucağınıza sığınmak isteyebilir, reddetmeyin. Hafifçe başını okşayıp yanında olduğunuzu hissettirin.

 

Artık bende bireyim çabası içinde olan minikleriniz once size bunu kabul ettirmeye çalışıyor. Dikkatli olmanız gereken nokta sizin bu küçük miniğe hayatı öğrenmesinde yardımcı olan kişi olduğunuzdur. Siz onun için yoldaki taşları toplayan değil, sadece yardım istediği anlarda taşın uçundan tutup birlikte kaldıransınız. Bu yolu onun için yürüyemezsiniz. Sadece yolda önden ilerlemiş biri olarak elini sakince tutarak destek olabilirsiniz.