Çocuğunuz ile bağınızın koptuğunu hissediyorsanız tekrar bağlanmak mümkün mü aklınızı karıştıran sorulardan olacaktır. Zamanında yavaş yavaş ayrışmanın olması gerekirken yersiz ayrılıklar, arada doğru oluşmayan güven bağı ve farklı sorunlar nedeniyle de tekrar bağlanmak isteyebilirsiniz. Şimdiye kadar işlediğimiz gibi çocuğunuzun kurduğu ilk bağın hayatına etki edeceğini en iyi bilen sizsiniz ve değiştirmek de hala elinizde.

Her yaşta bağlanma mümkün müdür sorusunun cevabı elbette evettir. Ancak bir dönem var ki bağlanmadan önce son çıkış gibidir ve sanki yeni özerkliğini ilan eden bebeğin kelimelere dökülmüş halini canlandırır bize. Bu dönem bir çok ebeveyn için kabus gibi gelse de aslında kıymeti kimlik arayışında olan ve son kişilik taşlarının yerine konulduğu ergenlik dönemidir. Şimdi hangi yaş olursa olsun bağlanmayı yeni doğmuş bir bebekmişçesine tekrardan gerçekleştirme adımlarına bakalım.

 

  1. Beraber uyumak bağlanmada en önemli aşamadır. Ayrılık kaygısının en üst seviyede olan uykuya dalış anı için 2 yaşa kadar beraber uyunması gerektiğinden bahsetmiştik. O zaman tekrardan bağlanmada birlikte yatmak mümkün olmadığına göre uykuya dalma anını birlikte geçirmek eski izleri silecektir.
  2. Bağın kurulduğu en güzel anlar, birlikte anlam kattığınız duygusal anlardır. Bu kimi zaman bir masalda kimi zaman bir oyunda olur. Küçük ya da büyük çocuk en iyi masalların içinde ya da oyunlardaki sembollerde anlam bulurlar. Masallara ya da oyunlara dair göz göze konuşarak paylaştığınız anlar bağlanmanın en güzel halidir.
  3. Bağlanma esnasında çocuk bir önceki haliniz ile bu haliniz arasındaki durum arasında kalacak ve nasıl davranacağını şaşıracaktır. İşte bu anlarda sizi zorlayabilir. Bu nedenle bir dönem sabırlı olmanız sonunda gelecek ödüle değecektir.
  4. Burada çocuğa kazandırılmak istenen en önemli his güvendir. Bu nedenle siz bir insana güvenmek için hangi beklentiler içindeyseniz aynı şekilde çocuğunuza davranmalısınız. Kaybedilen güven en iyi doğruluk, sakinlik ve samimi yaklaşım ile olacaktır.
  5. Uyku durumuna çok değinince sadece sır orada saklıymış gibi oldu. Ancak o sadece önemli bir detay. Asıl önemli olan sizin sakinliğinizi gün içerisinde koruyan yaklaşımınız. Örneğin zaman kavramı bilmeyen çocuğa 5 dk da geliyorum diyerek saatlerce kaybolmanız güven sarsıcı bir eylemdir. Siz karşınızda ömrü sizin 30 da 1 olan biri olduğunu zannedebilirsiniz lakin hislerinin bizim 30 kat fazlamız olduğunu çok net söyleyebilirim. Bu nedenle her ne olursa olsun yalan söylemeyin, işe bile giderken yalanlar içinde kaçmayın.
  6. Bağlanmanın önemli aşamalarından biri dokunmadır. Emzirmenin besleyici özelliğinin yanında sihirli etkisi de buradan gelir. Dokunma ile sağlanan bağ hem fizyolojik olarak hormonları uyarır hem de psikolojik olarak güven hissini destekler. Bu nedenle emziremiyorsanız ya da emzirme dönemi bitmiş olsa dahi çocuğunuzun yüzünü, elini, saçını okşamaktan çekinmeyin.
  7. Bağlanma oyunları adıyla ayrı bir yazıda yazdığım çocuğun en sevdiği hareketli oyunları oynayın. Siz de içinizdeki çocuğu biraz ortaya çıkartarak o koltukların üstüne çıkın artık.
  8. Çocuğunuzu korku ile yönetemezsiniz. Özellikle okul çağına başlamış bir çocuk ile tekrar bağlanma sağlıyorsanız korkutarak değil yaşadıklarını, hislerini size uygun olmasa bile dinleyerek, anlamaya çalışarak bağ kurun. Size çekinmeden anlattığında korkutmadan da sizi örnek almasını sağlayacak ve size doğru gelenleri çocuğunuz sizden görerek uygulayacaktır.
  9. Güzel sözleri uyurken söylemeyin. Uyanıkken de onların desteklenmeye, sevilmeye ve kendilerini değerli hissetmeye ihtiyaçları var.
  10. Sizden destek beklediği anlarda lütfen onu kırmayın. ‘Anne ben seni korurum’ sözünü fiziki olmasa bile içindeki kocaman yüreğini görmeyi deneyin.

 

Peki bu adımları uyguladığımız da güvenli bağlanma oluşmuş olacak mı? Siz bu adımları en az bir 4 hafta uygulayın (küçük çocuklarda çok daha az bir süre) siz de çocuğunuzda da muhteşem bir değişim olacaktır. Şimdi maddeleri bir daha gözden geçirin sizin de istediğiniz anne modeli tam olarak böyle değil miydi? Güvendiğiniz, koşulsuz inandığınız , sizi seven, değer veren…