Gün geçmiyor ki bir hastalık türemesin. Gıdaların değişip mikropların her sene mutasyona uğradığı gibi psikolojimiz ve süreçlerimizde değişiyor. Yepyeni psikolojik hastalıklar, bağımlılıklar çıkıyor. Teknolojinin ve sermayenin akıl almaz bir şekilde büyümesiyle birlikte insanlık tarihi sanırım en rahat dönemini yaşıyor. Ve bu rahatlıktan ötürü yepyeni bir rahatsızlık girdi literature : Kaliforniya Sendromu.

KALİFORNİYA SENDROMU NE DEMEKTİR?

Kaliforniya sendromunu yaşayan insanlar, ”başkası açlıktan ölse bana ne” düşüncesiyle kendisi dışındaki kişiler hakkında kaygı hissetmemeye başlıyor. Kaliforniya Amerika ‘ nın en kalabalık eyaleti. İçerisinde bulunan altın yataklarının keşfedilmesinden sonra Amerika ‘ nın en büyük ekonomi gücü haline gelmiş ve Hollywood’ u, Silikon Vadisi’ ni ve mutlu azınlığın yaşadığı Beverly Hills’ i içinde barındırıyor. Bu derece son zamanlarda gelişen ve şu an bir ülkenin büyük oranda söz sahibi olan bu eyelet şimdi de içinde yaşanılan hayatlar ile bir rahatsızlığın isim sahipliğini yapıyor. Daha çok bir hayat tarzı olan Kaliforniya sendromunun ayırt edici özellikleri, eğlencenin, bedensel hazların, para kazanmanın ve harcamanın hayatın temel felsefesi olarak algılandığı, insanların hayatı tüketmek için yaşadığı, üretirken ve tüketirken hatta eğlenirken ortaya çıkan yorgunluğunu tekrar eğlenerek atmaya çalıştığı, sürekli eğlence anlayışın zamanla ruhunda oluşturduğu yaraları ortadan kaldırmak için de daha çok tüketmesinin ve eğlenmesinin gerektiğini düşündüğü her defasında tüketimin ve eğlencenin dozunu artırıp şeklini değiştirdiği israfa dayalı anlayış şeklinde sıralanabilir. Bu insanlar dinlenmeyi bilmez çünkü kendileri ile başbaşa kalamazlar. Başbaşa kaldıklarında ne yapacaklarını, kendilerini dinlemeyi ve yetebilmeyi bilmezler. Çok acı değil mi? Ancak ne yazık ki bir çok şehir insanında var. Bazen gıptayla bakılan sosyal medya fenomenlerinin hayatlarına bakıldığında da aynı durumun olduğunu görürsünüz. Büyük şehirler hayatı belki bu hale getiriyor. Hızlı yaşamalısın yoksa yapamaz, kaybolur gidersin algısını reklamlar, müzikler ve çevre ile sürekli dayatıyorlar. Zamanı, mekanları, bilgiyi, eşyayı, parayı tüketmek ile kalmıyor aynı zamanda sevgiyi de tükettiğimizin farkında olamıyoruz. Susuzluklarını deniz suyu içerek dindirmeye çalışan tuzlu sudan yandıkça daha çok deniz suyu içen bir insanı düşünün. Kendi kendini mutsuz bir kısır döngü içine sokmuş debelenip duruyor.

 

KALİFORNİYA SENDROMU KİMDİR,BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kaliforniya Sendromunun 3 ana belirtisi: Zevke düşkünlük, bencillik, yalnızlık ve bunların tümünün sonucu : Mutsuzluk. Kendine hayran olma denilebilecek şekilde narsistik eğilimler, bana zevk veren şeyler iyidir, zevk vermeyen şeyler kötüdür, şeklinde iyi-doğru değerlerinde değişme yaşanıyor. Somut zevk ve eğlenceleri yaşamın amacı olarak görüyor. Bu kişiler, başarılı iseler çevrelerinde sahte dostlar bulunuyor. Erkekseler başarıyı, kadınlarsa güzelliği kaybettiklerinde, dostları yanlarından uzaklaşıyor. Mutsuzluğu telafi etmek için daha çok eğlenceye, bedensel hazlara yöneliyorlar. Tüketmek için üreten, sürekli kendisini düşünen, kimseye yardım etmeyen, maddi hedefleri kutsallaştıran, bedeni için yaşayan, toplumsal hedefleri önemsemeyen bir anlayış olarak hastalık yaygınlaşır, zamanla sosyal bir kansere dönüşür.

Metropollerin hastalığı olan bu sendrom, aileyi de tehdit etmektedir. Hedefleri olmayan, kimseyi düşünmeyen merhamet yoksunu insanlar gün geçtikçe artmaktadır. Hayattaki tek amaç zevk ve eğlence olan bu kesim aile ve değerleri küçümsemekte ve sorumluluktan kaçmaktadırlar.

Kaliforniya sendromunun en son noktasında ise gelen mutsuzluk ile birlikte depresyon ve intiharlar gelmektedir. Şu anda Amerika ve İngiltere de kazalardan çok intiharlar sonucu ölümler artış göstermektedir. İntiharı önleme çabaları yerine tüketim toplumu zihniyeti değiştirilmeye çalışılmakta ve aile kavramı olan bizim gibi ülkelere gıpta ile bakılmaktadır. Bizde ise Avrupa hayranlığı ters algılanmış ve şu anda onların geri döndüğü noktaya biz hızla ilerlemeye çalışmaktayız. Umut ediyoruz ki bizim onlara göre daha sağlam olan aile yapımız bu tarz sendromlara izin vermesin.

Retro Woman Portrait. Surprised Luxury Lady. Beautiful Woman. Vi