Bebeğinizle en muhteşem anlarınız emzirme anları… Onu besliyor ve ona dokunabiliyorsunuz. İlk zamanlarda her iki saatte bir bebeğinizle bu muhteşem anları yaşıyorsunuz. Fakat tabiki her yerde bu anları yaşamak mümkün olmayabiliyor. Ya da fazla gelen bu harikulade besini ziyan etmek istemiyorsunuz. İçinde bulunan proteinleri en iyi nasıl koruyarak saklayabiliriz sütümüzü?

 

ANNE SÜTÜNÜ SAĞMAK SÜTÜ AZALTIR MI?

 

Aslında doğum öncesi alınması gereken eğitimlerin içeriğinde süt sağma pompaları hakkında da kesinlikle bilgi veriliyor. Hatta eşleride bu konuda bilgilendirerek yanında destekçi olması sağlanıyor. Sütün sağılması hem 3. Ve 4. Günlerde birden gelen sütün ziyan olmaması ve göğüslerinizin rahatlatılması açısından hem de sizin dışarda olduğunuz zamanlarda bebeğinizin beslenmesi açısından oldukça önem taşıyor. Anne sütünü sağmanın azaltacağı yönünde ki inanış yanlıştır. Kısacası sütünüz az da olsa çok da olsa sağılması devamlılığını sağlar. Ancak gelen miktarların emzirme ile bebeğinizin aldığı miktar olduğunu zannetmeyin. Sağmada ne kadar da olsa belli bir kayıp veriyorsunuz. Ve bebeğinizin size dokunmadan biberondan içeceği süt miktarı da sizin iki seferde sağdığınız miktar olabiliyor. Bu sizin endişelendirmesin.

annesut

ANNE SÜTÜNÜ SAKLAMA KOŞULLARI

 

Sağma işleminde göğsünüzün, ellerinizin ve sağmak için kullandığınız malzemelerin temiz olduğuna dikkat edin. Burda kullanacağınız malzemelerde steril olmasına gerek yoktur ancak mutlaka kişisel olmalıdır. Sağdığınız sütün saklama kabına mutlaka tarih etiketi yapıştırılmalıdır. Sağılan süt;

 

Oda sıcaklığında 6 saat,

 

Buzdolabında 3 gün,

 

Buzlukta 2 ay,

 

Derin dondurucuda 3 aya kadar saklanabilir.

 

Soğutulmuş sütü porsiyonlar halinde saklarsanız kullanımı daha kolay olur. Birbirleri ile birleştirebilir ancak yeni sağılmış taze süt ile birleştiremezsiniz. Artan sütler ise tekrar ısıtılamaz. Isıtılma yönteminde ise benmari usulü gibi ılık suya daldırarak ısınması sağlanır. Mikrodalga asla kullanılmamalıdır.

 

Emzirme süresince elinizle de sütünüzü sağabilir ve saklayabilirsiniz. Meme ucu masajı sütünüzün gelmesinde oldukça yardımcı olacaktır. Oturun ve elinizi memenizin üstüne yerleştirin, parmaklarınızla ve başparmağınızla, meme ucundan kahverengi bölgesinde C harfi çizer gibi yapın. Başparmağınızla ilk iki parmağınızı yavaşça birbirlerine yaklaştırın ve göğüs duvarına doğru bastırın. Sonra da meme ucuna doğru ilerleyin. Parmaklarınızı meme üstünde kaydırmak yerine yuvarlayarak meme ucuna getirmek, size daha rahat gelecektir. Böylece meme kanalarına baskı yapacak ve bir zaman sonra, meme ucunuzdan birkaç damla süt gelecektir. En az iki kere meme değiştirerek, toplamda 20-30 dakika süresince memenizden süt çekin. Eğer bebeğiniz, memenizi almakta ve emmekte zorlanıyorsa, bu şekilde süt sağmaya hemen başlamanız ve bebeğiniz acıktıkça devam etmeniz önerilir. Bu da ilk günlerde, 24 saatlik zaman içinde 8-12 kere demektir.

 

Eğer doğumdan çok kısa bir süre sonra, koyu sarı olan ilk sütü- kolostrumu sağarsanız bunu 12 saat boyunca, 32ºC ye kadar olan ısı düzeninde saklayabilirsiniz. İlk sağılan zamanlarda miktar bir çay kaşığı kadar az olacaktır. Bebeğinize bunu, sizden başka bir kimse daha da rahat verebilir; bunun için bir damlalık veya kaşık kullanılabilir.

anne 
Anne sütünü çekmek, öğrenilen bir beceridir. Bu nedenle, ilk başlarda sütünüzü sağamazsanız, hayal kırıklığı yaşamayın. Bebeğinizin doğumundan 3-5 gün sonra, memeniz ‘olgun süt’ üretmeye başlayacaktır. Kolostrum ise, az miktarda, iki hafta süresince, bu olgun sütte de var olmaya devam edecektir. Memenizin ürettiği süt miktarı ise, gittikçe artacaktır. Elle süt sağma işlemi bazı zamanlar için rahat ve kolaysa da, pompa yöntemi genellikle daha hızlıdır. Kullandığınız pompanın ağız kısmının, meme ucunuza rahatça yerleşecek kadar geniş olmalıdır.

 

Stresli anlarınızda süt üretimi azalacaktır. Bu nedenle kendinizi olabildiğince stresten uzak tutun. Bol sütlü günleriniz olsun…