Evde, işyerinde,alışverişte… Onlar her yerde.. Kimi zaman yeni tanıştığınız biri, kimi zaman tahammül etmek zorunda kaldığınız yönetici, kimi zaman yanıbaşınızdaki kardeşiniz.. Bizler etrafımızda ki zor insanlar ile zarar almadan nasıl iletişim kurabiliriz?

Zor İnsanlar ile Nasıl İletişim Kurulur?

Bir insanın hayatındaki her ana müdahale etmek ne yazık ki imkansız. Bunun sonucunda da bazen karakteri, bazen gerçekten çocuklukta öğrendiği bir davranış gereği insanlar geçimsiz diye tabir edilen iletişim ve anlaşmada zor insanlar haline geliyor. Belki çevremizdeki zor insanları değil ama davranışları değiştirmek bizim elimizde. Zor insan ile iletişimin püf noktası durumu yönetebilmektir. Peki yönetmenin yolları nedir?

 

 

Kendinizi daha çok tanımaya çalışın : Neye nasıl tepki vereceğinizi bilirseniz , kendinizi tam manasıyla tanırsanız zor insanlar ile de yaşanacak tepkileri öngörebilir ve yaşanacakları belirleyebilirsiniz. Özgüveniniz gelişir ise ifadeniz de güçlenecektir.

 

İletişim ve ilişki kurma becerilerinizi geliştirin : Herkesin bir iletişim ve ilişki kurma biçimi vardır. Ancak bu tarz çoğu kişide işe yararken zor insanlarda tam tersi olabilir.

 

İlişkinizin sınırlarını net olarak çizin: Sürdürdüğünüz ya da sürdürmek zorunda kaldığınız ilişkinin sınırlarını net olarak çizin ve bunu karşı tarafa belirtin. İş amaçlı bir ilişkide özel hayatınız ile ilgili asla konuşmayınve sizing özeliniz olduğunu belirtin.

 

Duygularınızı control etmeye çalışın : Zor insanların sinir bozucu olduğu doğrudur. Sizi de en çok yıpratan ve zorlayan aslında control etmeye çalıştığınız ancak zor insanın üstüne üstüne gittiği duygularınızdır. Bu da davranışlarınızı ve tepkilerinizi belirler. Yaptıkları tüm taarruzları kişiliğiniz üzerine almayın. Zor insanların herkes ile iletişimde sorun yaşadığını unutmayın.

 

Nedenin sorgulamayın ve değişmesini beklemeyin : Bu tip insanların kendilerine özgü bir algı biçimi vardır. Kişiliklerinde olan bir problemdir aslında bu. O yüzden mantıklı olmalarını beklemeyin ve bunun için çaba harcamayın. Mantıklı düşünce ile ilerleyemediğiniz için de sizi anlaması ve değişebilmesi mümkün değildir. Daha doğrusu değişimi kendisi istemediği sürece değişim mümkün değildir.

 

İletişiminizde sonuç odaklı olun : Kurmaya çalıştığınız iletişimin amacı için sonuç odaklı olmaya çalışın. Konuyu dağıtmak ve uzatmak çoğu zaman zor insanların işidir. Siz onu amaca yönlendirerek sonuca daha az zararla varabilirsiniz.

 

Sen dili yerine ben dilini kullanın : Zor insanların genelde kullandığı dil sen dilidir. “ Sen bunu yapmadığın için “ “ Sen bağırıyorsun “ vb. . Siz ise bu dil kalıbının kullanımından kaçının. Size karşı yapılan suçlamalar ya da taarruzda ise savunma yerine kendi durumunuzu ortaya çıkartın. “ Yüksek ses ile konuştuğunuzda sizi anlayamıyorum “

 

ZOR İNSAN MODELLERİ

 

1.Agresif İnsanlar

Saldırıcı tavır ve söylemlerde bulunurlar.

 

2.Herşeyi bilenler

Herşeyi bildikleri için meydan okumak en yanlış davranış biçimi olur. Doğru bildiklerine dikkat çekerek bu konuda ki bilgileri övülebilir.Hataları sorular ile ortaya çıkarılabilir.

zorinsanla

3.Şikayetçiler

Kendilerine olan güvensizliklerini herkese ve herşeye karşı memnuniyetsizlik olarak yansıtırlar Bu nedenle karşı savunma değil, tartışmaya girmeden dinlemek ve gördükleri garklılıklara dikkat çekmek yerinde olacaktır.

 

4.Mağdurlar

İyi bir dinleyici olarak soruna odaklanmak başarıya götürecektir.
5.Gizlice Saldıranlar

En tehlikelileridir. Ne yaparsanız yapın o kadar üstünüze gelemeye çalışırlar. Bu nedenle asla geri çekilmeyin. Şakaya vurun, dalga geçin.
Yapılan araştırmalar zor insan ile başa çıkabilen kişilerde iki özellik bulunduğunu gösteriyor. Bunlar soğukkanlılık ve kararlılıktır. Stresin beyni kalıcı bir biçimde ve olumsuz etkilediğini bildiğimiz halde ve bu insanlar da ne yazık ki bir şekilde hayatımıza dahil olduğuna göre zor insanlar ile geçirilecek zamanı minimum zarar ile nasıl kurtarabiliriz I öğrenmemiz gerekiyor. Zor insanlardan uzak güzel günlerimiz olması dileğiyle…