Hepimiz de var mükemmel anne – mükemmel baba olma çabası. Bu yüzden bir sürü kitaplar okuyup, kendimizi bir kalıba sokmaya çalışmamız. Annemizin bize yaptıklarını yapmayacağız, ya da dışarda eleştirdiğimiz şeyleri. Çocuk sahibi olmaya karar verdiğimizde ideallerimiz bunlar. Bir sürü altın kurallar okuduk. Çoğu zaman kime inanacağımızı da şaşırdık. Mükemmel anne olmanın 6 kuralı mı, 10 kuralı mı… Bu işin kaç kuralı vardı ki ?

En İyi Anne – Baba Olmak …

Ne yazık ki bu işin kuralı yok. Tek kural doğallık ve bunu da size getiren sizin anne ve babanızın tutumları. Ne öğrendiyseniz farkında olmadan varacağınız nokta orası. Bu nedenle tek yapmanız gereken kendinizde davranış değişikliği oluşturmak. Size yapılan yanlışları, eleştirdiklerinizi yaparken bulmamak için kendizi farkındalığınızı oluşturun. “Annem bana duygusal şiddet yapardı, ben yapmayacağım” deyin ve kendinizi stress anında yaparken bulursanız bile toparlanın ve olmak istediğiniz ebeveyne geri dönün. Yaşadıklarınız yaşayacaklarınızın göstergesi değildir ve bu sadece sizin elinizde. Doğan Cüceloğlu ‘nun başarıya götüren aile kitabında değindiği bir kaç nokta var. Birlikte bu noktalara değinelim :

Sevginizi vererek doğallığınızı sağladığınız çocuğunuzla kuracağınız iletişimde keşkelere yer bırakmayın. Sizin hayatınızda keşkelerin ne kadar yer tuttuğuna bir bakın ve çocuğunuzun yaşamında buna izin vermeyin. Aslında bu işin ana noktası empati. Size ne yapılmasını isterdiniz küçük te olsa bir birey olan çocuğunuza da öyle davranın. İyi ki ler olsun sizin ile anılarında, keşkeler değil.

En iyi Çocuk Yetiştirebilmek İçin …

Nedense çocukların kurnazlık dolu cevaplarına anne babalar bayılır. “ Ay ne kadar akıllı, şaşıyorum valla” diyerek çocuklarının verdiği yetişkinleri kandırmaya çalışılan cevaplara gülüp, eğlenirler. Çocuk da anne ve babasını eğlendirdiği için mutlu olur. Peki yaptığınız bu davranış karakter özelliği olmaz mı? İlerde kurnaz, açıkgöz, başkalarının hakkını yemeye kalkan ve buna kılıf uyduran biri mi olsun? Belki bu hayatta bunun işe yarayacağını düşünüyor olabilirsiniz zaman zaman. Ancak kurnaz ve açıkgözlülerin kurumların yaratıcı, üretken ve başarılı insanları arasında yer aldığını göremezsiniz. Enerjilerini farklı alanlarda kullandıkları için üretmeye fırsatları kalmaz, ürettikleri de hep kurnazlık üzerine olur. Yani çocuğun başarısı kurnazlık ile gelmez. Aksine dürüstlük ve zeka ile gelir. Kurnazlık da zeka göstergesi değildir.

Ben yapabilirim duygusu güçlü biri olsun diyor Doğan Cüceloğlu. Girişken ve sorumlu biri olsun. Çocuğunuz için helikopter anne olup herşeyi onun için yapan biri olmayın. Aksine herşeyi yapabilmesi için cesaretlendirin. Çabasını ve çabası ile gelen başarıyı takdir edin. Yaşam başarısı kişinin kendi seçimlerinden oluşmuş anlamlı ve güçlü bir yaşam yolculuğunu ifade eder. Kendi yapabileceği duygusu oluşan çocuk, ailesinden bu özgüveni alan çocuk sorumluluk bilinci oturmuş bir birey olacaktır. Özgüveni sağlam temellere basan bir bireyin okul, meslek, evlilik ve aile hayatı başarılarla dolu olur.

Çocuğunuz kendi seçimlerine izin verin. Yaşamını tribünlerde seyirci olarak değil, sahada oyuncu olarak geçirsin. Kendi seçimlerini ve seçimlerinin sonucunu yaşamayı bilsin. Kader seçimlerin çizdiği bir yoldur ve bu yolu kendisi çizeceğini bilerek yaşasın. Sizin seçimleriniz ile dolu ve çocuğunuzun istemediği bir yaşam olmasına izin vermeyin.

mekkimmil

Başarıya götüren ailenin özelliklerini bunlar olarak sıralıyor kitapta. Hepsinde de ana konu çocuğunuzun bir birey olduğunu kabul ederek ilerlemeniz. Küçük de olsa bir birey olan çocuk size verilen bir emanet ve sadece hayat denilen yolda elini tutabilirsiniz. Onu sizin yerinize yaşayamadığınız hayatı yaşamasına zorlayamazsınız.

Şimdi soralım kendimize sağlıklı bir toplum adına yetiştireceğimiz çocuk için değiştirmemiz gereken kişiliğimiz mi yoksa okuyup uygulayacağımız altın kurallar mı?