Annelerin en büyük problemi eve geldikten sonra uyumamaya başlayan bebeğin nasıl uyutulacağı konusudur. Kimi zaman öyle bir hal alır ki beslenme, gaz gibi ilk problemlerin bile önüne geçer. Bebek uyumadıkça anne gerilir, anne gerildikçe bebek uyumaz, sakinleşemeyen bebeği sürekli besleme döngüsü gazını arttırır, çıkmayan gazlar kısır döngünün patlama noktası haline gelir. Acaba bu bebekleri uyutmanın başka bir formülü var mıdır sorusunun cevabını işte bu yazıda bulacaksınız.

Aslında yeni doğan bir bebeğin müthiş bir öğrenme becerisi vardır ve annesinin ona koyduğu rutine hızlıca uyum sağlayabilir. Ancak bazı şartlar altında. Bu süreçte yanlış öğretilerimizi bir kenara koyarak süreci bir de benim anlattığım gibi değerlendirin. İyi bir uyku eğitimi iyi durum kontrolü ile başlar. Bebeğiniz daha az hareket etmeye başladıysa, elleri gözlerine gidiyorsa ya da mızmızlanmaya başladıysa yavaş yavaş uykusu gelmeye başlamış demektir. Esneme zaten bu sürecin en bariz ve sonuna yaklaştığınızın göstergesi olan bir süreçtir. O zaman bebeğimiz bu sürece girerken sizin de yapmanız gereken 5 yolu anlatalım.

Bebeğinizi kundağa sarın

Bizim kültürümüzde eskiden beri olan kundağın son  yıllarda kalça çıkıklığına sebep olduğu göstergeleri ile kaldırılması bebeklerin huzursuz uykularına neden oldu. Aslında hala yurtdışında bilinçli ebeveynler tarafından bir tulum gibi ince bir bezden oluşturulmuş kundakların kullanılıyor olması onların bize bizim onlara özendiğimizin göstergesi olmalı. O nedenle kundağa geri dönün. Çünkü bebekler ilk 3 ay doğduklarını anlamadıkları gibi uzun süredir kollarını her attığında çarptığı duvarlardan yoksun geniş alana alışamazlar. Bu nedenle 4 ay boyunca kundak kullanmanız (zarf gibi yapıp başını açıkta tutmanız) hem sizi hem bebeğinizi daha güvende tutacaktır. Sonrasında yavaş yavaş önce kollar sonra bacakları çıkartarak kundaktan ayırabilirsiniz. Özellikle uykuya yatırırken kundak hem bebeğinize uyku sinyalininde başlangıcıdır.

Yan / karın Üzeri yatırın

Bebeklerin bağırsakları daha az gelişmiş olduğundan gazları tolere edemeyebilirler ve bu süreçte harekette az olunca rahatsız oldukları bu süreçte karın üstü yatmak çok hoşlarına gider. Ancak bir yandan nefessiz kalma açısından bizim için çok tehlikeli olan karın üstü yatırma yan yatırarak da   benzer durumu oluşturabilirsiniz. Bunun için rulo yaptığınız havlular yardımıyla bebeğinizin ona kocaman gelen yatağını küçülterek sınırlarını daraltabilir ya da yan yatma yastıklarından faydalanabilirsiniz. Bebeğinizin yanında olmadığınızda kesinlikle onu karın üstü yatırarak bırakmayın onlar çok hoşlansalar bile.

Beyaz gürültüyü kullanın

Bebekler sandığımızın aksine sakin bir ortamda değil sesli bir ortamda uyurlar. Çünkü onlar bol gürültünün olduğu bir ortamdan geldiler. Tam başlarının yanından geçen ana damarlar, bağırsak sesleri, dış sesler derken daracık ama gürültü olan ortamdan gelen bebekler dış dünyaya uyumda da gürültü isterler. O nedenle video paylaşım kanallarında bulabileceğiniz beyaz gürültüyü gaz sancılarında da kullanabileceğiniz üzere uyku zamanı da açabilirsiniz.

Bebeğinizi anne karnındaki gibi küçük hareketlerle sallayın

Bizim yaptığımız en büyük yanlışlarımızdan biri battaniye içinde ya da ayakta küçük bebeği sallama çabasıdır. Ancak kollları bacakları ile boşlukta olduğunu hisseden bebek bir de hızlı sallanma hareketi ile iyice kendini güvensiz hisseder. Bu süreçte bahsettiğimiz sallama hareketi minik minik sanki anne karnındaymış ve hareket ederken sallanıyormuşçasına olmalıdır. Bebekler bu dönemde sizin tarafınızdan sarmanlanmak ve güvende hissetmek ister.

Emzirmeyi ihmal etmeyin

Bebeğinizin uykusundan yaklaşık yarım saat önce onu emzirin ve gözleri süt sarhoşluğu ile devrilmeye başladığında, sizi de emzik gibi kullanmaya başladığı ve dura dura çekmeye başladığı anda kendinizden ayırın. Emzik kullanmayı tercih ediyorsanız ( ki öneririm) hemen ağzına emziği verip sarılıp dik tutun. Gaz çıkarması gerekiyor ise bu süreçte sırtını sıvazlamanız ile gazını da çıkaracaktır.

Kelimelerin sihrini unutmayın

Bebeğinizi yerine yatırırken mutlaka ‘seni yatağına yatırıyorum’’ ve ‘’senin yanındayım’’ cümleleri söyleyin. Bebeğiniz böylece nerde olduğunu ve sizin daha anne karnından beri tanıdığı sesiniz ile kendini güvende hissedecektir.

Bunların hepsini emzirme süresi boyunca yaptığınızda bebeğiniz kendi kendine uyumaya alışacaktır. Gündüz uygulamalarınızı emzirmeden uyumaya alıştırdığınızda bebeğiniz geceleri de aynı rutine alışır. 4 aydan sonra bu uygulamalardan değiştireceğiniz tek durum kundaktan ayırma olacaktır. Beyaz gürültüyü yaklaşık bir yaşa kadar kullanabilirsiniz. Uykuya daldıktan 5 – 10 dk sonra kapatabileceğiniz bu gürültü sesi uykuya geçiş müziği olarak bebeğinizin üstün öğrenme potansiyelinde yer edecektir. ,

Yeni ve güzel annelerimizin daha fazla uyuyacağı uykularımız olsun.