Dışa dönük, konuşkan, enerjik, çok hareketli olan bu bireyler aynı zamanda da keyfine ve rahatına düşkün bir görünüm sergilerler. Oldukça meraklı olan bu çocuklar yenilikten, şakalaşmaktan, gülüp eğlenmekten, farklılıklardan hoşlanırlarken her şeyi deneyimlemek isterler. Dokunan, kurcalayan, hareketli, konuşkan, sevimli olan yani şeytan tüyü denilen çocuklar işte bu mizaca sahip olabilirler.

 

Bulundukları ortamda çoğu zaman hızlıca farkedilirler. Eğlenceye sonuna kadar katılmak isteyen bu kişiler acı, zorluk ve sıkıntı veren durumlardan hemen uzaklaşma eğilimi sergilerler. Bu denli hareketli yapıları ‘’dikkat eksikliği ve hiperaktivite’’ tanısı almaya da adaydır. Aslında zihinleri çok canlı olup pratik bir zekaya sahiptirler. Sadece çok çabuk sıkılırlar. Yenilik yoksa onları ortamda tutmak zordur. Merakları çok yüksek olarak girdikleri yeni ortamlarda hızlıca düşen ilgileri nedeniyle durmakta zorlanırlar. ‘’Zor çocuk’’ tanımını bu mizaç için söylenmiş desek yanlış olmaz sanırım.

 

 

 

 

Duygusallık Değil Yenilik Ön Planda

Engellenmekten ve sınırlanmaktan hoşlanmayan bu çocuklar ortamlarda neşe kaynağı olabilirler. Aslında zorluklar ile geçen bir hayat içerisinde bu neşeleri ve vurdumduymaz tavırları ile ‘’bazen’’ bize ders verici bir yapıları vardır. Sosyalleşme sorunu hiç yaşamazlar, her yerde her zaman kendilerine uygun arkadaşları mutlaka vardır.  Hayal dünyaları oldukça zengin ve canlıdır. Fantastik ve kurgusal bir yapıda yani duygusallıktan daha uzaktırlar. Travmatik olan olaylardan çok daha çabuk kurtulabilirler. Çünkü onlar için duygusallık değil yenilik ön plandadır. Hayatta tek memnun etmek istediği kişi kendisidir. Bu çocukları duygu sözleriniz ile kontrol etmeniz mümkün değildir. Dağınıklık ve düzensizlik lakapları gibidir.

 

Korkutan değil hatırlatan ve onun yanında olarak yeniliklere birlikte keşfe çıkan ebeveyn tarzı benimserseniz oldukça rahat anlaşabileceğiniz çocuklardır. Onlara yaptığınız açıklamalarda mantık odaklı ve sonuca bağlayan konuşmalar yaparsanız kazanan olursunuz.