Kısacık ve yumuşacık saçlar, minik el ve ayak parmakları, hokka gibi burnu ile merakla bakan gözleri muhteşem… Fakat yenidoğan bebeğinizin bazı bölgelerinde belirgin lekeler var. Anne baba olarak size endişelendiren bu lekelerin önemi nedir?

 Doğum Lekesi

Vücudunda bazen belirgin bazen de çok dikkatli bakınca bellli olan lekelerin varlığının size endişeye düşürmesi çok normal. Aslında çoğu doğum lekesi herhangi bir problem teşkil etmiyor. Göz kapağının üstünde, bel bölgesinde… Kimi melek öpücüğü, kimi leylek ısırığı… Melek öpücüğü lekesi de  leylek ısırığı lekesi de görüntü dışında tamamen masum. Tabi ne olursa olsun bebeğinizi bir doktorun görmesinde fayda var. Genelde görülen somon lekeleri olarak bilinen ensede. Alında ya da kirpik diplerinde görülen kırmızılıktır. Yetişkinliğe kadar devam etsede genelde 18 aylıkken kaybolurlar. Kız çocuklarda erkeklere gore 5 kat daha fazla görülür. Halk arasında söylendiği gibi hamileyken canınızın istediği birşeyi yiyememeniz ile alakası olmadığı söyleniyor. 

leylekisirigi

DOĞUM LEKESİ GEÇER Mİ?

 

Doğum lekeleri olarak adlandırdığımız bu lekeler doğumdan kısa sure sonrada ortaya çıkabilir. Kan damarları veya cilde rengini veren pigment hücreleri gibi normalde ciltte bulunan yapıların aşırı büyümesi sonucu ortaya çıkabilir. Damarlar ya çok sayıdadır ya da yapılar normalden farklıdır. Lekeler kahverengi, pembe ya da kırmızı olabilirler. Yaygın olarak inanılan annenin hamile iken yaptığı ya da yapmadığı birşey yüzünden oluşmaz. Önlenebilen bir durum değildir ve zararsızdır. Bebeğiniz için sorun yaratmaz ve zamanla kaybolabilir. Bel bölgesinde ve kuyruk sokumunda görülen lekelere moğol lekesi adı verilmektedir. Boyutları bir kaç santimden 20 santime kadar çıkabilir. Ancak bu lekenin de herhangi bir zararı yoktur ve 5 yaşına kadar kendiliğinden geçmektedir.

 dogumleke

Bebeğinizin dünyaya küçük estetik kaygılarla gelmediği bir gerçek. Zamanla kaybolacak lekeleri sizde aklınıza takmayın.