“Ne pahasına olursa olsun bir numara olmalısın” algısı il yetiştirilen bir çocuğun hikayesini paylaşmak istedim sizinle. Kore’ de bir çocuk. Annesini öldürme suçuyla şu anda içerde. Bir çocuk annesini nasıl ve neden öldürebilir? Annesini öldürme zamanı veli toplantısına gideceği zamandı. Çünkü annesinin okuldaki veli toplantısına gitmesini istemiyordu. En son sınavlarda aldığı düşük notları duymasından korkuyordu. Annesi onun bir Numara olması için baskı yapıyor ve düşük not aldığında onu dövüyor, yemek vermiyordu. Daha da kötüsü annesini öldürdükten sonra 8 ay boyunca hiçbir şey olmamış gibi her gün okula gidip gelmeye devam etti. Komşulara annesinin bir süreliğine şehir dışına gittiğini söylüyordu. Annesini öldürdüğü odanın kapısını sıkıca bantlamış, her şey normal gözüksün diye de arkadaşlarını eve çağırıp duruyordu. Ayrı oldukları babası bir gün eve gelip kontrol etmeseydi belki de cesedi ve durumu saklamayı devam edecekti.

Sınav Kaygısı

Küçük çocuk mahkemede hıçkıra hıçkıra anlattı annesini nasıl öldürdüğünü. Mahkeme tarafından ilk başta 15 yıl hapis cezasını uygun bulurken hafifletici sebeplerle ceza süresini 3.5 yıla indirdi. Herkesin kanını donduran bu olayda mahkeme dahil annenin yaptığı baskıyı hafifletici sebep olarak buldu. Çünkü asıl suçlu Kore’ nin eğitim sistemiydi. Kore eğitim sistemide bizim ülkemizdeki gibi çıldırtıcı bir not sistemini ön planda tutuyor. Çocuğu ne kadar yüksek not alırsa alsın daha da iyi olmalı diyerek üzerinde baskı kuran “kaplan anne” kendi sonunu hazırlamıştı kimilerine göre. Sadece kendi sonunu değil başarılı olsun diye zorladığı oğlunun da sonunu getirmişti.

KOREPeki neden Kore eğitim sistemi? Kore, akademik başarısı sınavlarında her yıl birinci olan bir ülke. Bu ülkede çılgınca ders çalışan çocuklar sonucunda çılgınca yarışan anneler de ortaya çıkıyor. O kadar çalışma odaklılar ki bir dönem hükümet ders çalışma yasağı getirmiş ! Çocuklar akşam 11 lere kadar kurslarda elinde sopa ile gezen bir öğretmen eşliğinde bizim ülkemizde ki gibi bir sınava hazırlanıyorlar. Bizde gençliğin sınav dönemlerindeki streslerine şahit oldunuz mu? Hatta annelerinin streslerine?

Bu örnek Kore’deki eğitim sistemi. Aynı akademik sınavda başarılı olan bir digger ülke Finlandiya. Finlandiya da ise sistem tam tersi işliyor. Rekabet yok, işbirliği var. Ailelerin karışmadığı, öğretmenlerin çocuğa güvendiği bir sistem var. Çocuklar kendi sorumluluğunu kendileri alıyorlar.finla

Her ülke belki Finlandiya gibi olamaz ancak her ülke kendi ihtiyaçları doğrultusunda başka eğitim modelleri geliştirebilir. Çocuğun sosyal, duygusal ve fiziksel ihtiyaçlarını göz önünde tutarak belirlenecek bir eğitim sistemi başarıyı çok daha sağlıklı bir şekilde getirmez mi sizce?