Duygusal Zeka

Araştırmacılar her ne kadar duygusal zekanın kalıtımsal ve çocukken geliştirilebilir olduğunu bulsalar da düzenli ve sistemli bir çalışma ile duygusl zeka öğrenilip, geliştirilebilir. Sizlere günlük hayata ve mesleki alanda duygusal zekanızı geliştirebileceğiniz bir kaç öneri :

KENDİNİZİ TANIYIN.
Kim olduğunuzu bilmek size duygular anlamında farklı kılar. Neyi neden yaptığınızı daha iyi anlar, farkındalığınızı geliştirirsiniz. Duygusal zeka kendinizi tanımanızı şart koşar. Bu o kadar kolay değildir. Gerçekte siz kimsiniz? Sizi tanımlayan kelimeler nelerdir? Hayatınızdaki roller ve ihtiyaçlar nelerdir? Hayattan beklentileriniz, amaçlarınız ve hedefleriniz nelerdir? Bu soruları tam bir içıklıkla cevaplamak oldukça zorludur. Ancak başarırsanız çok şeyleri aşarsınız.

DUYGULARINIZI BİLİN VE ONLARI KONTROL EDİN.

Duygular doğal olan ve hayatımıza yön verenlendir. Duygular düşünceyi, düşünceler ise davranışları oluşturur. Kendi duygularımızı ne kadar bilir ve onlardan ne kadar az kaçarsak duygusal durumlar ile de o kadar rahat başa çıkabiliriz. Duygusal zeka işte bize bunu getirir. Başkalarının duygularını anlamada ne kadar hakimseniz, onların duygularından korkmanıza da o kadar gerek kalmaz. Kendinize sık sık şu soruları sorun:”Kendimi nasıl hissediyorum ve bu duyguyu vücudumun en çok neresinde hissediyorum? Böyle hissetmemi sağlayan nedir? Bununla nasıl başa çıkabilirim?”

 

KİŞİSEL ÖZELLİKLERİNİZİ BAŞKALARINA AÇIK TUTUN.
Farklı olmak, diğerlerinden daha iyi yada daha kötü olmak demek değildir. Onların dünyaya bakış açılarının sizinkinden farklı olduğunu ne kadar çabuk anlarsanız, onları da o kadar çabuk tanırsınız. Duygusal zekalı insanlar başkaların duygu ve düşüncelerini kendileri için tehlike olarak görmezler, tam tersine ilgi çekici ve yeni bir şeyler öğrenme şansı olarak değerlendirirler.

İLETİŞİM KURMA BECERİLERİNİZİ GELİŞTİRİN.
İnsanlar arası iletişimi anlayın. Kendinizi ifade etme yöntemlerinizi geliştirin. Bazen kendimizi ifade edebilme sıkıntısı çekeriz. Hatta bazen de ne söyleyeceğimizi, uygun kelimeleri unutup, olay geçtikten sonra nasıl hareket etmemiz, ne söylememiz gerektiği aklımıza gelir. Bu nedenle kelime haznenizi zenginleştirin. Her an yeni kelimeler öğrenin, özellikle de duygu ve düşünce ifade eden kelimeleri. Kendinizi çok yönlü olarak ifade edebilme cesaretimiz olsun. Bazen hal ve hareketleriniz, kelimelerinizden çok daha fazla anlam içerebilir. Örneğin tatlı bir tebessüm bile karşımızdakine  iyi bir teselli verebilir.

 

 

PROBLEMLER İÇİN ÇÖZÜM ODAKLI OLUN.
Problemleri giderebilme, her zaman bir çıkış yolu bulabilme becerisi duygusal zekanın önemli getirilerinden biridir. Mümkün olduğu kadar çok çeşitli olaylar ve problemler üzerinde düşünün ve bunlara çözümler getirmeye çalışın. Eğer problemlerden korkup kaçmaz ve onlar birer şans, kendinizi ispatlama fırsatı olarak görürseniz, onları çözmeniz daha kolay hale gelir.

ELEŞTRİYE AÇIK OLUN.
Duygusal zekada eleştiri yapabilmek ve eleştiriye açık olmak da çok önemlidir. Konu bir taraftan sizi, diğer taraftan da başkalarını etkiler. Eleştiriye açık olun, bırakın sizi eleştirsinler. Bundan rahatsızlık duymayın. Bu sayede kendinizdeki olumlu ve olumsuz yönleri öğrenme fırsatını elde edersiniz. Siz de eleştri yapabilin. Ancak bu başkaların onurunu kıracak, kişiliklerine zarar verecek şekilde olmamalı.

İNSANLAR İLE İLGİLENİN.

İnsanlar ile ilgilenin. Yeni insanlar ile tanışın onların kültürlerini öğrenin. Değişik insan psikolojileri hakkında bilgi edinin. İnsanları harekete geçiren akımları, onların hayat hikayelerini okuyun. Kendinizi ve diğer insanları keşfedin. Çok keyifli olduğunu göreceksiniz.