Sakin bir insan demek iç huzurunu bulmuş ve içindeki sükut halini dışarı yansıtabiliyor demektir. Çocuğun hareketliliğinin azaltılması değildir anlatmak istediğim, dur deyince durması gerektiğini içinden bilen ve sizi dinleme sakinliğine varmış bir çocuktan bahsediyorum. Peki nasıl olur bu çocuk?

 

Çocuk annesine hem fiziken hem ruhen muhtaç olarak doğar. Zaten hareketi de kısıtlı olunca 1 – 1.5 yaşına kadar annesinin dibinden ayrılmayan küçük insanlar yavaş yavaş büyürler. Gelgelelim 1.5 yaşında sonra hareketlenmeye başlayınca istediğine ulaşabilir olmak ister. Gider annelere göre en olmadık eşyalara dokunur, zarar verme ihtimalini arttırır. İçinde durdurulamayan merak duygusunun kıpraşımları altında sakinleşemeyen çocuk engellendikçe daha da merak eder, gizlice bakmak ister olmaz kaçamaz annesinden. Girişimlerini bir daha bir daha deneyen küçük insan canlısı annesi tarafından baskılanmaz, sadece gerekli durumlarda engel konulur ise güven bağını tam oluşturur ve anne sözü dinler. BU tarz ebeveyn gerekli durumlarda izinleri biraz esnettiğinde söz dinleyen bir çocuğu kazanmış olur. Lakin engelleyen bir ebeveyn karşısında çocuk 2 yaşında kazanmak istediği özerkliğini daha da ispatlamak istercesine inat eder, annesinin sözünü dinlemez ve alır etiketi “yaramaz çocuk”!  En basit temel ihtiyacını karşılayamadığını görmez de herkes, takılır kalır dokunmak keşfetmek istediği haline. 2 yaş döneminde paylaşmamalar, size karşı çıkmalar dönemseldir. Ama sizin ipleri biraz gevşetmeniz ilerleyen süreçlerde işinize yarar.

 

Demem o ki sevgili anneler biraz izinleri gevşetin. Koltuk üstüne mi çıkıyor, kaygınızı bir kenara kaldırıp elinden tutun sizde. Büfeleri mi açıyor, içindeki camları kaldırın plastikleri alsın, mutfaktaki dolapları mı açıyor siz açın dolapları onun yerine içine de bir tencere bir kepçe gelsin yeni besteler. Keyif almaya bakın çocuğunuzun bu keşfinden. Bu Dünya’da yeni her ne bulunduysa merak eden insanlar tarafından bulundu, baskılanan hiçbir insanın icat yaptığı bulunmamış bu güne kadar. Çocuğunuzun özgüven geliştirmesini destekliyorsunuz bu izinler ile. Bir de üstüne size olan güveni de artıyor. Bu da demek oluyor ki yaşamı boyunca sizinle kurduğu bağ gibi olacak temelleri, güvenli sağlam adımlarla basıp durması gerektiğini bilen, duygusal gelişimi güzel bir yetişkin olacak. Uğraşmayacak ona yapma denilen bir şey için günlerce ağlamaya. Çünkü o zaten bilecek ki yapma deniliyorsa onun da aklı yatıyorsa doğru olan odur. Aynı annesinden öğrendiği gibi…

 

Her şeyi yapmanıza rağmen yine de bazı durumlarda hırçınlaşıyor çocuk? Ne zaman? Bir şeye mi kızdı acaba? Ya da utandı? Ne yaşadı o anda kendinizi onun yerine koydunuz mu? Hırçınlık anlarında yapılacaklar yazımda bahsettiğim gibi o anlarda çocuğun karşısında ayna olun. İçinde hissettiği duyguları adlandıramayan çocuğunuza yardımcı olun. Geçin karşısına ellerini tutun ve en derinde hissettiğini söyleyin çocuğa. “Utandın mı?” Bağıran çocuk sokulup size küçük başını sallayıp teselli arayacaktır. Ama “sus” diye bağırdığınızda adlandıramadığı duygunun kaygısıyla daha çok ağlayacaktır. Yaptığınız yöntemler işe yaramıyorsa bir de bunu deneyin, yaramayanı görmedim. Ancak bunlar bir bütündür, bir gün sus diye azarlayıp çocuğu bastırarak bir gün utandın mı diyerek olmaz. Kendinizi değiştirip başlayın uygulamaya olur mu?