Hamilelik, bir kadının hayatındaki yeni bir dönem. Eskiyi kapatıp bir daha da dönüşüne mümkün kılmayanJ Bu yeni döneme girdiğimizi nerden anlıyoruz bakalım?

Her insanda zaman zaman farklı belirtiler olabilir. Aşağıdaki seçeneklerden birini ya da birden fazlasını yaşayabilirsiniz. Önemli olan bunlar normal, vücudunuz yeni bir canlıya uyum sağlamaya çalışıyor demektir. Farkına bile varmadan karşınıza çıkabilecek ilk belirtiler arasında,

BELİRTİLER

Yorgunluk: Gece erkenden uyuyup sabah geç kalkma, otururken bile uyuya kalma, normal fiziksel aktivitelerden yorulma hali gebeliğin ilk farkına varma sebepleri arasındadır.

Memelerde büyüme, renk koyulaşması, hassasiyet: Adet dönemine yaklaşırken de çoğu bayanın hissedeceği bu belirti eğilip kalkarken bile göğüslerde hassasiyet ile karakterizedir.

Adet tarihinde gecikme : Bu belirti düzenli bir adet döngüsü yaşayan her kadının hemen farkedeceği bir belirti olmasına rağmen mevsimsel değişiklikler, stres gibi faktörden de etkilenen hormonlar nedeniyle eczaneye koşmanızı gerektirmeyebilir. İlk aşamada kan tahlili dışında belirti vermeyen gebelik için bekleme döneminde iseniz adetiniz geciktiğinde idrar testi yerine kan tahlili yaptırın.

Mide bulantısı ve kusma: Bir çok bayanın ilk belirtisi sayılan bu belirtiyi hiç yaşamayan insanların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Bir çok gebelik bulantısının psikolojik kökenli olduğu söylenir. Derin nefes alma egzersizleri en rahatlatıcı çözümdür.

İştahın açılması ya da tam tersi kapanması: Aşerme gibi süreçlerin 3 – 4 aylık iken olduğunu belirtsek de bu süreçte kokulara karşı aşırı hassasiyet bununla birlikte tat alma hislerinde farklılaşma görülebilir. Bu durum genelde iştahsızlık yaratsa da bazı gebeler doymak bilmeyen bir şekilde ilk dönem yeme isteğine sahip olabilirler.

Sık idrara çıkma: Bu belirti aylar geçtikce bebeğin idrar torbasına yaptığı baskı ile artacağı gibi ilk günlerde de farklı bir canlıya alışan vücudun tepkileri arasındadır.

Baş dönmesi: HCG yani gebelik hormonunun miktarının artmasıyla beraber anne adayları baş dönmeleri yaşamaya başlar. HCG hormonu gebeliğin daha ilk 48 saatinden itibaren hızla yükselmeye başlar ve bu yükseliş 10. haftaya kadar kısmen devam etmektedir. Ama baş dönmesi belirtisi bir çok gebede ilk günlerde yaşanıp hemen kaybolur. Endişelenmeye gerek yok 😉

Ruh halinde oluşan değişiklikler: Malumunuz bayanların hormonlar ile değişiklik gösterdiği bir zamanda en üst seviyeye çıkan hormonlar ile birlikte anne adayının duygu durumlarında da değişme görülür. Aşırı hassasiyet, kolaylıkla ağlayabilme, sinirlenme gibi belirtiler hamilelik belirtileri olabilir. Anlamsızca duygulanmalar yaşıyorsanız aklınıza getirebileceğiniz bu durumu göz ardı etmeyin. Bazı kişiler gebeliğe ne kadar hazır olduklarını düşünseler de hormonların vermiş olduğu etkileşim yüzünden aşırı asabiyet gösterebilirler.

Lekelenme şeklinde hafif kanama: Tutunma kanaması dediğimiz lekelenme tarzı olan bu kanama sizi korkutmasın. Bebeğinizin size tutunduğunu ve 9 ay boyuncu içinizde duracağı yere iyice yerleştiği anlamına gelir.

Ancak bu belirtiler her ne kadar sizi yönlendirse de eczaneden aldığınız testte iki çizgiyi görseniz de ya da ilk dönemlerde görmesenizde şüphelendiğiniz durumda kan tahlili yapacak bir doktoru başvurunuz. Size en doğru yönlendirmeyi o yapacaktır.