Biz hep bilineni alıp bir kenara koyan bir milletiz. O yüzden pek bir severiz tanılamayı, tanılara uygun reçeteleri okuyup uygulamayı. Ama bir de reçetesiz olan vardır, doğalıyla kendi ayağımıza gelen. İşte bu her zaman hem daha etkili hem de yararlı olandır. Diyeceksiniz ki öyküler ile şimdi bu ne alaka?

Efendim ödül ceza kısmına neden karşı olduğumuzu pek bir uzun uzuuuun anlattım. İşte öyküler de bizim için ödül cezadan kaçışımızda sığınacağımız ilk limanımız olacağı için önemli. Ödüller reçetedir, cezalar ilaç. Tanıyı koyan somut göstergelere göre yazar reçeteyi ortaya koyar sonuçları artık karşıdaki ne kadar etkilenir yan etkileri nelerdir zaman gösterir. Öyküler ise anında tedavi edicidir, bir de bu güzel ilacı çocuğa uygularken başını okşar, onunla iletişime geçerseniz değmeyin keyfine. Bir değil birden fazla kuşu vurursunuz aynı anda. Hani işte o bağ kurmak diyoruz ya , böylesi anlarda olur, yüzüne bakar, hareketleriniz ile ilgisini çekerseniz hem siz eğlenirsiniz hem de o, eğlence ile davranışı değiştirir, IQ suna katkıda bulunur, dil gelişimini desteklersiniz. Bunlar ilk etkileri…

 

İnsanoğlu sembolleri pek bir sever gizliden. Rüyalarda bilinçdışınızı hep semboller aracılığı ile boşaltırsınız. Gördüğünüz bir araba, küçük bir oyuncak ya da bir kuş temsil eder hayatınızdakileri. İşte masallar da böyledir. Siz orda bir güçlü aslandan bahsedersiniz, şöyle bir ailesini koruyan kollayan ormanın kralı güçlü mü güçlü. Çocuk burada babasını anlar. İşte öykülere tedavi edici yanını veren en güzel şey bu metaforik anlatım tarzıdır. Bu iletişim tarzı ile çocuk dolaylı, yaratıcı ve üstü örtülü bir şekilde etkilenir. Bu yöntem ile çocuğun problemlerini anlar, çözebilir ve başa çıkmasını sağlayabilirsiniz. Öykülerin etkili iletişimde belirgin özellikleri vardır,

  1. Etkileşimlidirler.
  2. Dikkat çekici özelliği ile öğretirler.
  3. Direnmeyi ortadan kaldırırlar.
  4. Hayal gücünü harekete geçirip beslerler.
  5. Sorun çözme becerilerini geliştirirler.
  6. Sorun olasılıkları yaratırlar.
  7. Bağımsız karar vermeye davet ederler.

Çocuklar ile kurduğunuz iletişimde her zaman kendisi ile özdeşim kurduğu karakteri taklit etmeye çalışır. Annesi ya da babası gibi olmak istemesi de bu özdeşim kurma çabasından gelir. Kimi zaman kendi gibi bir küçük karakteri kimi zaman sevimli bir hayvanı daha yakın hisseder ve uyum zorluğu yaşadığınız durumlarda o karakter can kurtarıcı olabilir. Mesela bizim zamanlarımızda olan Ayşegül serisi gibi. Ayşegül tatilde, denizde, okulda, ormanda.
Yeni nesil için çizgi filmler alsa da öykülerin yerini hala bir umut var bence. Çocuklara anlattığınız öyküler ile hayal gücünü desteklersiniz, hazır veriyi verip göstermez düşünmesini sağlarsınız. Bu da problemleri düşünmeyi ve ileriki zamanlarda da farklı açılardan bakmayı öğretir. Öyküler insanlık tarihi boyunca insanoğlunu eğitmek ve sosyalleştirmek için temel olarak kullanılmıştır. Zaman geçtikçe, kültürden kültüre farklılık göstermek ile birlikte tutumları, değerleri, davranışları aktarmanın en etkili yoludur.