Dokunmak… Sevginin en sessiz gösterimi… Yenidoğan bebeğiniz ile kurduğunuz ilk bağ, dış etkenlerden çekinen bebeğinizin ilk sakinleşme metodu… Sizin en huzur bulduğunuz anlarda aile büyükleri hemen araya girerek ‘kucağa alışmasın ‘ sözleriyle en huzurlu anlarınızı bozuyorlar mı? Peki size muhtaç bebeğiniz gerçekten kucağa alışır mı?

 

Bebeklerin beyin-sinir gelişimi için ilk şart ‘sevgi.’  Sevgi ‘nin anne bebek arasındaki en güzel gösterimi dokunmak. Anne karnındaki sıcaklığı, rahatlığı ve güveni bulmak isteyen bebeğin gereksinilmerini karşılamak en az beslenmesi kadar önemlidir. Bebeğinizi kucağınıza alıp onunla ile temas etmek, sevgi göstermek beyin gelişiminin bir parçası. Hatta bebeklerin anne ya da babasının göğsünde kalp seslerini duyarak daha iyi uyuduklarını görebilirsiniz. Kucağa alışmak ya da istediğini ağlayarak yaptırmak gibi terimler dokunmanın bir sonucu değildir. Aksine bebeğinizin hoşlanmadığı şeylerden sakinleşmesi içir sizin kucağınıza ve sevginize muhtaçtır. Böylece kendini güvende hissedecek , sakinleşecek ve hayatındaki en önemli varlığa inanacaktır. Bebeğin gelişiminde en önemli durum annenin psikolojisidir. Annenin sakin, huzurlu ve gerginlikten uzak olması bebeğin gelişimini pozitif etkileyecektir. Anlatılanlar bebeğin sürekli kucakta durması ile ilgili değillir elbette. Zaten her bebek farklıdır. Kimi bebek daha az sever teması. ) 7 – 8 aylarında yabancı korkusu oluşmaya başladıkça daha çok sarılırlar size. 18 – 24 aylarda ayrışma yaşanır bu nedenle son sarılışlar daha bir sıkı olabilir.

 

KUCAĞA ALIŞAN BEBEK NASIL VAZGEÇİRİLİR?

 

Bebek annenin karnına ilk düştüğü andan itibaren annenin zihninde bir yere sahip olmaya başlar. Annenin geçmiş yaşamı, kişiliği, bebek sahibi olma ile ilgili fikri ve çevresi bu yeri belirler. Annenin tüm duygularını hisseden ve kaydeden bebek için duygular anne karnında başlamıştır. Doğduktan sonra ise annenin sağ beyninden aktarım ile duyguları gelişmeye devam eden bebek için dünyadaki temel güven duygusu gelişmeye başlar. Bebekler ilk günlerde dış dünyaya uyum sorunu yaşayabilirler ve bu süreçte en önemli duygu annenin sakinlik ile bebeğinin tenine dokunmasıdır. Ağlayarak çağırılan annenin gelmediği Amerikan ekollerinde bebek buna da alışır elbet, ancak temel güven duygusu “ne kadar ağlarsam ağlayayım kimse gelmiyor, burası güvensiz bir yer, korkuyorum “ olacaktır. Tentene temasın önemi doğduğu andan itibaren başlar. Ve dünyaya uyum sağlamaya başlayan bebeğiniz temel güven duygusu gelişmeye başladıkça kucaktan ayrılmaya başlayacak, fizyolojik olarak yürüme ve emekleme gibi gelişmeler ile birlikte kucaktan ayrılacaktır. Siz bebeğinizin ilk dönemlerinde “ben burdayım” duygusunu oluşturduğunuzda ayrışma daha kolay olacaktır. Kısacası ilk zamanlarda kucağa alışan bebek yoktur size muhtaç bebek vardır ve kicağa alışan bebek vazgeçirilmez sıkı sıkı sarılınır.

 

Bebeklerde en çok görülen kolik rahatsızlığı Amerikali cocuk doktoru Harvey Karp’inHappiest Baby on the Block kitabina gore 3 ay erken doğan bebklerde yaşanıyor. Şöyle ki bazı istekleri anlatabilmeleri ve dünyüyla iletişim kurabilir hale gelebilmeleri için bir3 aya daha ihtiyaçları var. Kolik sorunu yaşayan bebekler için ise anne rahmindeki ortamın taklit edilmesinin önemini vurguluyor. Bu yöntemler; kundaklama, bebeği cenin pozisyonuna getirme, piş pişleme, ritmik sallama, elektrim süpürgesi ya da su sesi açma. Yani koliğin bile en güzel çaresi dokunma ve kucağa alma. Yine aynı doktora gore doğmadan once 24 saat kucak ve yanında olma hizmeti verdiğiniz bebeğinize doğduktan sonra ilk 3 ay boyunca günde 12 saat kucakta taşımanız bile kucağa alıştırmaz.

 

Dünyayı tanımayan ve alışmaya çalışan bebeğinize rehberlik görevi olan anneliğinizin ilk ve en önemli adımıdır sevmek ve bunu göstermek. Sözcüklerinizi anlayınca sevdiğinizi söyleyeceksiniz elbet şimdilik dokunarak ve sarılarak gösterin sevginizi. Oluşturun aranızdaki muhteşem bağı. Sizin de bebeğinize dair kaygılarınız daha az olur böylece. O da sizi aradığında yanıbaşında bulur. İnsanoğlunun hayatı boyunca aradığı anne ile ilk dokunuşlarını siz kaçırmayın.

 

bebek