Çevrenizde sürekli kendini öven, sadece kendi dediğinin doğru olduğunu düşünen insanlar yok mu? Ya da kimseye güvenmeyen, takıntılı ve her şeyin altında kötü niyet arayanlar? Daha da kötüsü sakin gibi gözüküp, yanındakine aşırı bağımlı, her istediğini yapan ama çok basit anlarda bile oldukça fazla öfkelenenler? Hepimizin çevresinde var olan, yaşam içerisinde her an karşımıza çıkan ve var olan ortama bir şekilde uyumsuzluk yaşayan insanlar neden böyleler hiç düşündünüz mü?

 

KİŞİLİK NEDİR?

 

Kişilik, bizim diğer insanlardan ayrılmamızı sağlayan süreklilik gösteren davranış ve duygulanım özelliklerimizdir.İç dünyamız ve dış çevreyle olan ilişkimizi belirler. Parmak izi gibi kişiye özel olan kişiliğin oluşumunda çevrenin ve kalıtımın etkisi vardır. Mizaç ise, atalarımızdan ve ailemizden bize aktarılan özelliklerin kişiliğimizdeki görüntüsüdür. Örneğin neşeli ya da sakin oluşumuz kişiliğimizi etkileyen ilk zemindir. Karakter ise bu temel üstüne inşa edilenlerdir. Neyi nasıl gördüğünüz, inançlarınız, düşüncelerimiz, olayı algılama biçimimizdir. Karakter değişebilmekte birlikte zor olduğunu söylemeliyiz. Kişilik mizaç ve karakterin birleşimidir. Bazı kişilik özellikleri o kişinin sosyal ve toplumsal yaşam içerisindemi hayatını uyumsuz hale getirerek sorun haline gelebilirler. Bu tür durumlara “kişilik bozukluğu” adı verilir. Toplumda %6 ile %9 arasında görüldüğü düşünülse de aslında sayı daha fazladır. Bazı ilaç tedavileri faydalı olmakla birlikte esas tedavileri psikoterapidir.

bagimli_kisilik

Çevremizde veya kendi içimizde bir sorun yaşıyor olmamız kişilik patolojisine sahip olduğumuzu göstermez. Kişilik özelliklerimiz açısından bir kişilik bozukluğunun belirlenebilmesi için belli kriterlerin karşılanması gerekir. Kişilik bozukluğunun en önemli nedeni genetik mirastır. Genetik olarak kişilik bozukluğuna yatkın bir birey çocukluğunda da kötü şeyler yaşamışsa kişilik bozukluğunun ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir. Aslında temel sorun zihinsel olarak çocukluk çağındaki bir yerde takılı kalmadır. Çocuklukta oluşan ve yerleşen mizaç unsurları, ebeveynlerin çocuk yetiştirirken sergiledikleri tutum ve kültürel faktörlerdeki olumsuzluklar kişilik bozukluğuna neden olabilir.

 

Kişilik bozukluğunun belirtileri çok değişkendir. Kimi kişilik bozukluğunda kişi kendini göklere çıkartırken kiminde kendini yerlere sokmaktadır. Genel olarak bakıldığında, kişinin günlük hayatındaki düzeninin yok olması, mesleğinde işlevselliğini kaybetmesi ve insanlarla ilişkilerinin bozulması kişilik bozukluğuna işaret eden belirtilerdir. Kişilik bozukluklarına maruz olanların kötü bir yanı, kendi kendilerine psikolojik bir yardım talep etmemeleridir. O, içinde bulunduğu kişilik bozukluğu ile günlük hayatı, gerçekleri çok farklı algılamakta ve sorunun kendi bakış açısında olduğunu fark etmemektedir. Burada kişilik bozukluğu hastasının yakınlarına çok iş düşmektedir.

 

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI NELERDİR?

 

Depresif Kİşilik Bozukluğu : Karamsarlık, özgüven eksikliği, olaylara sürekli kötü açıdan bakma, kendine acıma eğilimi belirgin özelliklerindendir. Karamsarlık, özgüven eksikliği, olaylara sürekli kötü açıdan bakma, kendine acıma eğilimi belirgin özelliklerindendir.

 

Paranoid kişilik bozukluğu: İnsanların hareketlerinde sürekli bir kötü niyet arar; hiç kimseye güvenemez, hiçbir yakın arkadaşı veya sırdaşı yoktur.

 

Pasif – Agresif Kişilik Bozukluğu: Kişilik bozuklukları arasında belki de en tehlikeli ve farkedilmesi en zorudur. Çok sakin bir kişilik sergilemesine karşın yapılacak işlerin önüne sürekli engelleme, erteleme çıkarır ve özgüvensiz gibi görülürler.

 

Obsesif Kişilik Bozukluğu : Aşırı mükemmeliyetçi ve dediğim dedik kişilerdir. Takıldıkları şeyi mutlaka gerçekleştirme yollarını ararlar.

 

Narsistik Kişilik Bozukluğu : Kendini aşırı beğenme ve aşırı bir özgüven söz konusudur. Kendilerini diğer bütün insanlardan üstün görürler, bir çocuk gibi sürekli takdir edilmek isterler.

56cc3b2ee50aa91dccab2037

Histrionik Kişilik Bozukluğu:  Olayları abartma, aşırı hareketlerle sürekli ilgi odağı olmaya çalışma eğilimi vardır. Dikkat çekmeyi severler ve dış görünümlerine aşırı bir şekilde dikkat ederler.

 

Bu genel çeşitleri dışında; bir nevi ara çeşitler olarak kabul edilebilecek şizoid, sadist, yenilgin, çekingen, borderline, şizotipal, megalomanlık gibi kişilik bozuklukları da mevcuttur. Kişilik bozuklukları tedavisi biraz zordur, süreklilik ve istikrar gerektirir. Fakat yine de imkansız değildir.