Kişilik parmak izi gibidir aslında bir insan için. , Bizi diğer insanlardan ayıran davranış ve duygulanım özelliklerimizdir. Günümüzde psikoloji üzerine yoğunlaşılması ile birlikte rahatsızlıkların da kökeninde stress, travmalar, özellikle gelişmi döneminde yaşanılan zorluklar, geişen teknoloji vb. Bulunmuştur. Çaresizlik anında çıkış noktası olarak bireyin içinde var olan başka kişilikler ortaya çıkabilir mi?

 

 

Bellek, çevre, algı ve kimlik gibi duyumların dengesinin tamamen bozulması ile kendini göstermeye başlamaktadır. Son yıllarda görülme sayısı artmıştır. Dissosiyatif kişilik bozukluğu kişiliğin bölünmesi ve ortaya farklı bir kişiliğin çıkması demektir. Bir kişilikten hızlı bir şekilde başka bir kişiliğe geçiş şekli ile beliren hastalık, uyuşturucu gibi zararlı madde kullanan kişiler, anne babadan ilgi göremeyen çocuklar, boşanmış anne babaların çocukları, kişinin beyninin yıkanması ve değişmeye zorlama teknikleri, özellikle genç kızlara yapılan cinsel istismar sonucunda ortaya çıkabilir. Dissosiyatif kişilik bozukluğu yaşayan kişi, birden fazla karaktere bürünür. Ve bu bürünüş esnasında diğer karakterini unutur ve hatırlamaz. Kötü bir olay yaşayan ve ani bir geçişle neşeli bir karaktere bürünen kişi kötü yaşadığı olayı tamamen unutur. Bu türde kişi yaşantısının belli bir kısmını ya da tamamını unutabilir. Ya da sadece bazı olayları hatırlayamaz. Farklı bir kimliğe bürünen kişi iyileştiğinde, bu kimliğini unutur ve yaşadığı olayları hatırlayamaz. Dissosiyatif kimlik bozukluğu türünde, kişi birbirinden farklı kimlik karakterlerini, aynı anda yaşar. Kişilik sayısı 5-10 arası değişebilmektedir. Ve bu türde kişi bir karakterden diğer karaktere ani bir geçiş yapar. Ve karakterler arası geçişte kimlikleri hatırlayamaz.

 

KİŞİLİK BÖLÜNMESİ BELİRTİLERİ

 

Dissosiyatif  Kişilik Bozukluğunun belirtileri arasında en çok görülenler; bayılma ve ağrılardır. Depresyon gibi ruhsal hastalıklar bu vakada sıkça görülebilmektedir. Kişi depresyon ya da farklı psikolojik rahatsızlığı tedavilerine olumlu yanıt vermez. Mutsuzluk, üzüntü halleri, en çok görülen belirtilerdendir. Öfke krizleri, sinirlilik, davranış bozuklukları, sosyal ortamda uyumsuzluk sorunu, intihar eylemleri belirtiler arasında yer almaktadır. Kişi şizofren gibi psikolojik hastalık yaşamamasına rağmen kafasından sesler geldiğini düşünür ve onlarla iletişime girmeye çalışır. Bu hastalık gençler ve çocuklarda daha sık görülmektedir. Kimliğinin tam oturmadığı dönemlerde yaşadığı travmalar yüzünden kişilik bölünmeleri yaşayan kişi, bu vakayı yaşama olasılığı yüksektir. Kişi çoğu zaman eşyanın nereden geldiğini bilemez. Ve geldiği mekana nasıl geldiğini neden geldiğini hatırlayamaz. Eşine şiddet gösteren kişi kısa süre sonra eşini öpüyor seviyor ise, bu vakayı yaşıyor olabilir. Bir ortamda herkese şiddet gösterip sonradan hiçbir şey olmamış gibi davranan, mutlu olan kişi de bu rahatsızlığı yaşıyor olabilir.

 

KİŞİLİK BÖLÜNMESİ TEDAVİSİ

 

Kişilik bölünmesi sanıldığından daha ‘derin’ bir sorun. Her bir kişiliğin kullandığı beyin bölgelerinin ayrı olduğuna dair bulgular uzmanları şaşırttı. Hollandalı bilim adamları, her bir benliğin kendi sinir sistemini kullandığını saptadı. Yani her kişilik, farklı beyin bölgelerini kullanıyor. Böylece her benlik, diğer benliğin yaşadıklarına dışarıdan tanıklık ediyor, o olayları bir yabancı yaşıyormuş gibi algılıyor. İlk olarak farklı kişilikleri tespit etmek ile işe başlar. Kişinin geçmişte yaşamış olduğu travmalar, olaylar mercek altına alınır. Bunun için kişinin ailesi ve yakınlarından yardım alınır. Hastalığın derecesine göre tedavi yöntemi uygulanır. Kişi erken evrede ise ilaç tedavisi ile iyileşmesi sağlanır. Eğer ilerlemiş bir vakada ise gözlem altına alınmak için hastaneye yatırılır. Ayrıca hipnoz çalışmaları ile hastadan daha kolay bilgi alınabilir. Uzun süren terapilerle kişilerde olan kişiliklerin birleştirilmesi sağlanır.

 

3yuz