İnsanoğlunun damarlarında dolaşan kanın içeriği tüm besinleri kaldırmıyor da ne demek? Her kan grubuna göre beslenme farklı olmalı dediğinde araştırmalar inanmamıştım. Sonra bu pahalı testler çıktı, hani Amerika’ya gidip size yararlı ve zararlı olan besin listesinin çıkarıldığı ve bir çok hastalığı önleyen testler. Onlardan mı yaptırsak çok pahalı derken bu testlerin de kökeninin kan grubuna göre beslenme olduğunu öğrenince iyice merak eder oldum. Bakalım neymiş bu kan gruplarına yarayan yiyecekler?

Şimdi efendim herkesin nasıl parmak izi farklı ise kan grupları da farklı olabilmekte. Milyonlarca yıl içinde insanoğlunda 4 farklı Rh faktörleri 16 farklı kan grubu oluştu. Bazı kan grupları bazı bölgelerde daha çok olduğundan yaşama şartları gereği beslenmeleride ona uygundu. Bu nedenle atalarımızdan bize miras kalan sadece kan grubumuz değil beslenme ve yaşam şekillerimizin gerekliliği oldu. Ancak biz ona uygun beslenmeyince sorunlar ortaya çıkmaya başladı, hastalıklar çoğaldı, kilolar üst üste geldi. Yüzyıllar önce kendi bedenine ve yaşamına uygun beslenenleri 1996 yılında Amerikalı Dr. Peter d’Adamo bulunca Nobeli kazandı. Her kan grubuna yararlı ve zararlı besinler listesi yazının sonunda! Gelelim kısaca kime ne yarar kısmına?

A kan grubuna sahip bireylerin ataları çiftçilerden oluşuyor. Bu nedenle de daha çok sebze daha az et grubu besleniyorlar. Bu grup bireylerin et tüketmemesi gerekiyor. İlginç değil mi? Çoğunluğun A grubu olduğu bir ülkeyiz biz ve et severiz. Ancak ne kadar da yanlış besleniyoruz. A grubuna en yaramayan şey et. Deniz ve deniz ürünleri tüketmesi gereken A grubu insanları paylaşımcı, ılımlı, düzenli, kurallara saygılı, grup içinde yaşama uygundurlar. A grubu insanı hassas bağışıklık sistemi nedeni ile kalp, sindirim ve kanser hastalıklarına yatkındırlar. Strese karşı çok duyarlıdırlar. Hayvansal gıdalar tüketince kendilerini daha hantal, halsiz ve yorgun hissederler. Düşük düzeyde mide asidine sahip olan A kan grubu süt ürünlerini iyi sindiremezler. A grubu beslenmesinde sebzelere ağırlık verirken, bunu deniz ürünleri, düşük glisemik sebzeler, soya ürünleri, kuruyemişler, meyveler ve baklagil dengesini ile yapmalıdır.

B kan grubuna sahip bireylerin ataları ise göçebeler. BU nedenle hem et hem ot ile besleniyorlar. Bu kan grubuna sahip bireyler dengeli, uyumlu ve yaratıcıdırlar. Güçlü bağışıklık sistemleri ardır ve stresi en çabuk tolere edebilen gruptur. Her duruma çabuk adapte olurlar. Yanlış beslenme sonucunda MS, lupus, şeker hastalığına yakalanabilirler. B kan grubunun beslenmesi aslında en güzel beslenme stilidir. Çünkü hem et hem sebzeyi dengeli beslendiklerinde sağlıklı yaşamın temellerini atmış olurlar. Kilo vermek için ise mısır, tavuk, domates, buğdaydan uzak durmaları yeterli olacaktır. Yine süt ürünlerini rahatlıkla sindirebildiği için en şanslı gruptur.

AB kan grubuna sahip bireylerin ataları çok da geçmişe dayanmaz. Bu nedenle modern grup olarak nitelendirilen bu kişiler zaten oldukça sayılıdır. Karizmatik ve gizemli kişilikleri vardır. Hem A grubunun hem de B grubunun özelliklerini alan bu kişilerin beslenmeleri daha günümüze uygunudur ki değişen koşullara çok hızlı uyum sağlamakta sindirim sistemleri ustadır. Bunun yanında yanlış beslenmelerde her iki grubunu kötü hastalıklarına yakalanma riskleri de mevcuttur. Kilo vermek için yine tavuk, mısır, nohut, fasulye ve buğdayı yaşamlarından çıkartmaları gerekir.

0 kan grubuna sahip bireylerin ataları tarihin en eski insanlarıdır. Yani avcılar! Tarımdan da önce avcılık ile yaşamlarını sürdürmeye çalışan 0 kan grubu ataları nedeniyle hayvansal proteinler ve yoğun egzersizi en iyi tolere eden gruptur. BU kan grubuna sahip bireyler genelde dayanıklı, güçlü, kendine güvenli, cesaretli, liderlik ruhuna sahip kişilerdir. Enfeksiyonlara karşı dirençli olan 0 kan grubu depresyon ve tiroid hastalıklarına daha çabuk yakalanabilirler. Kilo vermek için aldıkları hayvansal gıdaların doğal olmasına ve yağ oranının biraz düşük olması onlar için yeterlidir.