Hırçın ya da inatçı çocuk için ne yapmalıyızı maddelendirelim haydi…

 

 1. Anlık ise hoş görülebilir ancak arttırıcı hareketlerden uzak durulmalıdır. “Ne yapıyorsun bakiyim öyle, bir daha yaparsan… “ gibi inatlaşma cümlelerinden kaçının.

 

 1. İlgi için yaptığını hissediyorsanız ( kardeş dönemlerinde ya da biri geldiğinde yapıyor ise ) bunlara gerek olmadan da ilginizi gösterin.

 

 1. İlk dönem (2 -3 yaş gibi ) hırçınlıklarında dikkat dağıtmak ilk öneridir. O kapının arkasından her an gelen kedi can kurtarır.

 

 1. Çocuk en çok engellendiğinde hırçınlaşır. O yüzden mümkün olduğunca engellemekten kaçının. İzinlerinizi biraz gevşetin.

 

 1. Şayet gerçekten engellenmesi gerekiyor ise anne baba olarak tutarlı davranın.

 

 1. “Ağlıyor ama” duygusallığından uzaklaşın, otorite olduğunuzu ve onun öğrenmesi için yaptığınızı hatırlayın.

 

 1. Vurma davranışı var ise ilkinde uyarın. Devam ediyor ise ortamdan uzaklaştırın, hiçbir şey demeden onaylamadığınızı ifade eden düz bir ifade ile başka bir odada oyun oynasın, sizde yanında bulunun.

 

 1. Çocuğunuzu ciddiye alın ve ona da bunu hissettirin. Duygularını ifade etmesine olanak sağlayın.

 

 1. Sakinleşince vurma ile ilgili konuşun. Bu durumlarda en işe yarayan konuşma kendi içine yöneltmedir. “ sana vurulsaydı ne hissederdin” gibi

 

 1. Sonra sizin neler hissettiğinizi anlatın. Gerekirse ki gerekecek defalarca bağırarak istediğinin olmasının daha da imkansız olduğunu anlatın.

 

 1. Hırçınlık yaptığında bulunduğu durumu ve hislerini gözlemleyin. Utanç ya da aşağılanma hissettiği bir durum olabilir siz ifade ederek onun tercüman olamadığı hislerine ayna tutun.

 

 1. Ceza ya da ödül davranışından kaçınarak seçenekler sunun. Bu hırçın davranışlarında kendisinin de yorulup istediklerine ulaşamadığını anlatın.
 2. Hırçın davranışlarını ne zamanlar yapıyor bakın. Uyku ve açlık dönemlerine yaklaştığında ise tedbirinizi alın.

 

 1. Çocuğunuza küçük gibi değil yetiştiğinde size nasıl davranmasını istiyorsanız öyle davranın.
 1. Siz ya da çevrenizde hırçınlık ile ilgili tepkiler neler gözlemleyin. Çocuklar model alarak öğrenirler.