Beklenen haberi almaya artık çok yakınsınız. Adım adım geldiğiniz bu günlerde bir çok şeyden vazgeçtiniz. Normal yaşantınızda da kendinize  zararlı olan alışkanlıklarınızı bir bebek sahibi olma isteğinizin ağırlığı ile bıraktınız, daha düzenli beslenmeye başladınız ve zihinsel olarak daha sakin olmaya çalışarak muhteşem canlıyı bedeninize kabul etmeye tam hazırsınız.

Hamileliğin İlk Haftası

İşte bu sizin ilk aylar dediğiniz dönem. Gebeliğin hazırlık dönemi ilk ay gibi kabul edilir. Çünkü sizin öğrendiğiniz an zaten hamileliğin sayıldığı ilk ayı geçmiş ve 5. Haftası olmuştur bile. Hamile kaldığınız gün tahmini olarak hesaplanabildiğinden bir önceki adet tarihiniz gebeliğinizin de başlangıcıdır. O yüzden ilk aylar sizin vücudunuzun hazırlık sürecinin en yoğun olduğu dönemdir. Bu ilk aylarda fizyolojik ilk belirtiler son zamanlara doğru oluşmaya başlar.  Sizin farkında olmadığınız vücudunuzda oluşan farklılıklar ise minik canlınızın ilk fasulye tanesi olma yolundaki ilk adımıdır. Eşiniz ile sizin hücrelerinizin birleşimi sonucunda adım adım bir insanın hayata tutunuşudur. Erkeğin sperm hücrelerinden en hızlısının kadının yumurta hücresi ile birleşmesi hayatın kazanılmasının sadece ilk aşamasıdır. Daha da önemli olan kısım bu birleşen hücrelerin kadının vücuduna tutunmasıdır. Bu ilk tutunma anında kadının vücudunda beklenmedik lekelenme tarzında kanamalar olabilir. Sizi endişelendirmesin. Hatta normal zamanlarda da olan akıntılarınız biraz yoğunlaşabilir. İşte tutunma gerçekleştikten sonra hormonlarında devreye girmesiyle uyku haliniz artacaktır. Hatta bir an ne oldu bana diyeceğiniz kadar her yerde her an uyuyakalabilirsiniz. Endişelenmeyin bu uyku hali ve dalgınlığınız geçicidir. Vücudunuz yeni düzenine uyum sağlamaya çalışıyor. Bazı hanımlar hamileliğin ilk anlarında sık idrara çıkma yaşayabilirler. Bu sık gidişler zaman ilerledikçe artarak devam edecek.

Hamilelik Belirtileri

Bazı anne adaylarında bu zamanlarda vücut artışı da yaşanır. Sanki bir regl dönemi gibi vücut sıcaklığı değişikliği, duygusal dalgalanmalar ve alt karın ağrıları sizi heyecanınızdan etmesin hepsi çok çok normaldir. Ancak siz hamilelik bilgisini hekiminiz ile görüşerek onaylattıktan sonra bu bilgiler ışığında kontrolden geçmeniz faydalı olacaktır. Karın ağrılarının regl ağrısı gibi birkaç gün olması normal olsa da ilerlemesi noktasında mutlaka kontrol edilmelidir.

Hamilelik haberi ile birlikte her an sanki karnınız büyümeye başlamış gibi ve bebeği her an hissedecekmişsiniz gibi gelebilir size. Çünkü istersiniz… Onca zamandır beklediğiniz muhteşem canlı sonunda geliyor ve siz anne oluyorsunuz. Hatta nasıl gidiyor hamilelik soruları sizin ilk aylarda hamileliğin belirtileri pek hissetmediğiniz bir dönemdir. Bebeği bir hisetmeye başlayın ve hormonlarınız yavaş yavaş sizi duygusallığa itsin , hayatınızda size mucize gibi gelecek olan bebeği bir düşünmeye başlayın… Şu an anne diyebilmek için belki çok erken ama artık anne adaylığını attığınız adımınız hayırlı olsun. Şimdi o minik karnınıza dokunun ve sadece tırnağınızın ucu kadar olan yavrunuza hoş geldin deyin…

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment