Çocuğunuzu uyuttunuz ve yapmanız gereken tüm işler bitti. Artık sizin de dinlenme zamanınız geldi. Tam yatağa yatıyorsunuz ki, çığlıklar ile uyanan çocuğunuzun sesi. Yanına gidiyorsunuz, ancak ne söyleseniz fayda etmiyor. Sizi duymuyor ve hiç durmadan çığlık atıyor. Acaba uykusundan bağırarak uyanan çocuğunuzun yaşadığı kabus görme değil de gece terörü olabilir mi?

Gece Ağlayarak Uyanan Çocuk

Çocuğunuzun gece terörü yaşadığını görmek sizin için oldukça yıpratıcı olabilir. Bu olayın tam olarak ne olduğunu bilmek ve ona göre sakinliğimizi koruyarak çözüm üretmek gerekir. Gece terörü, üçüncü ya da dördüncü non REM evresinde ( yaklaşık uykuya dalıştan 90 dk sonra ) oluşan bir uyku bozukluğudur. Uykunun aniden bozulması ve korku dolu etrafa bakma ile kendini gösterir. Atak bir kaç dakika ile yarım saat arasında bir süre boyunca sürebilir. Atak geçtikten sonra kişi, sessiz uyku moduna geri döner. Bebeklerde uyku terörü, eskiden sanıldığı kadar nadir değildir. Anne babalar genellikle uyku terörünü kabuslarla karıştırırlar ancak bu ikisi tamamen farklı kavramlardır. Kabuslar genellikle kötü rüyalar olarak adlandırılır ve kişi uyandığında canlı olarak bunları hatırlayabilir ve daha kısa zamanda tekrar uykuya dalabilir. Erkek çocuklarında kız çocuklarına gore 3 kat daha fazla görülür. Gece terörünün belirtileri, derin uykudan bir anda uyanma, çığlık atma, şiddet gösterme eğilimi, terleme, bir sure konuşmayarak iletişim kurmama, sizin orda olduğunuzu algılayamama, kalp atış hızında ve solunumda artış ve ertesi günü hiçbir şeyi hatırlamamadır.

gece

 

Gece Terörü Nedenleri

Gece terörünün gün içerisinde uykusunu alamayan çocuklarda daha çok görüldüğü söylenmektedir. Kendini ifade edemeyen çocuk gece bu durumu ağlayarak ve çığlıklarla belirti verebilir. Herhangi bir organic bozukluğu olmadan çocuk gece terörü yaşıyor ise annesi ile güvenli bağlanmasını gerçekleştirememiş olabilir. V ezihinsel anlamda ayrılmaya geçen çocuğun bağlanma sürecinin sona ermesiyle bıçak gibi kesilebilir. Annenin kaygılı mizaç özelliklerinin olması, işe başlama gibi uzun sureli anne yoksunluğu durumlarında ayrılık kaygısı yaşayan çocuk gece terörü yaşayabilir.

 

Gece Terörü Tedavisi

Yatağında birden oturup çığlıklarla ağlamaya başlayan çocuğunu izlemek, her ebeveyn için inanılmaz derecede travmatize ve zor bir durumdur. Çocuğu o anda, hiç bir şey onu sakinleştirmeye yetmez ve kendinizi çaresizlik içinde hissedebilirsiniz. Eğer atak sırasında sessiz duruyor ise de sizin orda olduğunuzu bilemez, bir nevi yarı uyku halindedir ve herhangi bir tesellinize yanıt vermez. Ancak sizin ısrarla yapacağınız şey, sakinliğinizi korumak, sarılmak ve uykuya dalması için yardımcı olmaktır. Ertesi günlerde de çocuk hatırlamayacağı için sizin de bu konu üzerine konuşmaya çalışmanız anlamsız olacaktır. Atak anında sakinlik ve gün içerisinde çocuğunuz ile daha çok temas gece terörünün önleyebilir. Atakları önlemek için atak zamanını not edip, bir kaç gün boyunca bu saatten 5 dakika kadar önce bebeğinizi uyandırmanız faydalı olabilir. Atak esnasında taşkın davranışlar sergiliyor ise güvenlik tedbirleri mutlaka alınmalıdır. Uyku düzenini oluşturmak ve uyumadan önce sarılmak çocuğu rahatlatabilir.

 

uykuteror

Gece terörü sizde oluşturduğu psikolojik etkilerin yanında zararsız kabul ediliyor. Genelde 3 yaşlarında son bulan bu durum için mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeli ve diger hastalıkları ekarte etmelisiniz. Genelde nörolojik açıdan değerlendirilen çocukların EEG bulguları normaldir. Gece terörü çocuklar büyüdükçe geçen bir deneyimdir bu nedenle aileler için çok endişe gerektiren bir durum olmamalıdır.