Hamilelik bir kadının vücudunun en karmaşık döneme girdiği anlardır. Düşünün ki herşeyin yerli yerine oturduğu bir salona birde kocaman bir koltuk takımı daha sıkıştırmaya çalışıyorsunuz. Sıkışmasına sıkışır da içerde olanlar biraz sağa biraz sola itilmek zorunda kalmaz mı? İşte tam olarak kadının vücudundaki organlarda bu şekilde sağa sola sıkışıyor.

Gebelikte Kaşıntı Neden Olur?

Bu sıkışma döneminde bir çok organ tepki veriyor. Kabızlık, idrar tutamama, mide yanması ve nefes darlığı… hepsi gebelikte geçici ve oluşan durumlar. Bütün organlarını altüst eden gebelik zamanlarında karaciğer de tepki gösterebilir. İlk olarak kaşıntı ile kendini gösteren karaciğer problemleri arasında gebelikte en çok görülen gebelik kolestazıdır. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde el ve ayaklarda kaşıntı ile kendini gösterir. Bu kaşıntı özellikle geceleri o kadar yoğundur ki gebeler metal şeylerle kendilerini kaşırlar. Aynı zamanda koyu renkli idrar ve açık renkli dışkıda belirtilere eşlik edebilir. Gebelik kolestazının nedeni genetik, hormonal ya da çevresel faktörlere bağlı açıklanabilir. Ki çevresel faktörlerin öneminin büyük olduğu son zamanlarda gebelerde bu tarz şikayetlerin artmasından anlaşılabilir. Özellikle ikiz gebeliklerde ve daha önceki gebeliklerinde kolestaz hikayesi olan bireylerde kolestaz daha çok görülür. Aynı zamanda selenyum eksikliğinin de yol açabileceği ya da belirtileri hafifletebileceği düşünülür. Selenyum içeren besinler yetiştikleri ortama göre içerdiği miktar değişse de ay çekirdeği, ton balığı, sardalye, somon, hindi eti, tavuk göğüs eti ve kırmızı ette vardır. Bu besinler en yüksek oranda selenyum içerirler. Aynı zamanda mantar, yumurta, yulaf, soğan ve sarımsakda da selenyum bulunur. Bunun dışında aktif bir tedavisi bulunmaz. Sadece belirtiler için kremler önerilebilir.

Stress at the pregnant woman at home

Bu durum bir karaciğer hasarına yol açmaz. Sadece gebelik esnasında belirti gösterir ve doğumdan hemen sonra belirtiler geriler. Sadece anneye verdiği rahatsızlık nedeniyle erken doğum önerilebilir. Çok nadirde olsa bebekte hem erken doğumu tetikleyebilir. Biraz bu sürecin zorlu geçmesinden dolayı anne adaylarının kaygı düzeylerinin yüksek olması da oluşturduğu önemli sorunlardan biridir. Bu nedenle seçim yaptığınız doktorun sizi kaygılandırmayacak aksine sorun anında sizi rahatlatacak ve yanınızda olacak kişiler olmasına dikkat edin. Sorun çok büyük olmasa da sorunu size anlatış ve yansıtışı doğru kişilerle bu süreci atlatmak önemlidir. Bir erkeğin hayatında nasıl askerlik anıları var ise kadın için de en önemli anıların oluştuğu süreçtir gebelik. Burada bir de dünyaya gelecek bebekte etkilenebildiği için iki kere düşünülmeli değil mi?