Her kültürün kendine ait özellikleri vardır ve hatta zaman zaman değişir bu özellikler. Örneğin bizim kültürümüzde emzirmek önemlidir ancak bir 20 yıl öncesine kadar önemini kaybeder gibi oldur. Şimdi tekrar eski önemi kazandırılmaya çalışılıyor. Bebek dostu hastaneler, kamu spotları ve sosyal medya yazıları… Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da ateşli savunucular olması gerekenden fazla tepkiler ve bildikleri sandıkları ile emziremeyen anneleri yoruyor ve yanlış yollara sevk ediyorlar.

Emziremiyorum, Ne Yapmalıyım?

28 yaşında kadın sütü gelmemiş ya da sağlık problemleri nedeniyle emzirememiş. Çok yakından tanıyorum. Ancak ne yazık ki toplum baskısı ile 6 ay ancak emzirebildim yalanını söylüyor sosyal ortamlarda. Yalan söyleyene kızmıyorum bu konuda söyletenlere kızıyorum. Tepki toplamasın diye söylüyor bunu. Çünkü o kadar çok bilenler var ki gelmiyor dese çözümleri var hastayım dese var. Çözümleri olmasa da aşağılayan bakışları var. Ne yazık ki her konuda böyle evet ama emzirmek zaten her annenin istediği ve en hassas olduğu dönemde yetersizlik hissedebileceği bir süreç. Bu dönemde bir kadını böylesi eleştirmek… Neyse konumuz emziremeyen anneler ne yapmalıydı aslında. Emziremeyen anneler her çareyi denediniz ve siz sabırla emzirmek için uğraşıp pes etmediniz. Sütünüz gelmese de gerek pompayla gerek çocuk her istediğinde ağlasa da sabırla uğraştıysanız… Şayet eminseniz her durumu sonuna kadar denediğinizden o zaman doktorunuzun önerdiği şekilde formül mamalara başladınız demektir. Anne sütünün önemi fizyolojik olduğu kadar psikolojiktir de. Peki neden? Çünkü emzirme dokunmanın kutsallığını gösterir aslında. Dokunarak anne ile temasını sağlayan bebek güvenli bağlanmanın temellerini atmış olur. Emziremeyen anne doğal yollardan dokunmayı sağlayamayacağı için özellikle evde yalnızken vücudunu açacak şeyler giyerek bebek ile tensel temasını sağlayabilir. Yani imkansız diye bir şey yoktur sadece biraz çabalamak gereklidir. Özellikle bebeğiniz sizin kalp atışlarınızı dinlemekten büyük bir keyif duyar. Bu nedenle siz ya da babası sol göğsünüzün üstüne yatırın ve orda uyumasına müsaade edin. Ki ilk zamanlarda bebekler zaten buna bayılır. Orda cenin pozisyonunu alıp uyurlar. Aynı zamanda bebeği giymek olarak söylenen muhteşem yöntem baby wearingler ile bebekle sürekli temas sağlanabilir. Kucağa alışmak deyimi eskilerde kalan aksine kucağa alınmadıkça annesinden yoksun kalan ve daha çok ağlayan bebekler olur. Son noktada ağladıkça almayan anne ile bağı kopan çocuk olur. Halk arasında ise kucağa alışmadı oh ne güzel diye adlandırılan çocuk hayatı boyunca kişilerle kuracağı bağı sorunlu olarak kurmuştur. Emzirmeseniz de çözüm her daim mevcut. Önemli olanın ve amaçlanın ne olduğunu bildikten sonra.

 

lohusa

 

Kısacası her şey bizim için. Hiçbir fikir yoktur ki her kişi için yüzde yüz uygulanabilirliği olsun. Önemli olan siz ve bebeğinizin uygun olduğu koşullarda en sağlıklı olanı bulabilmek. Ki bu seçenekler her daim mümkündür.