Günümüz tıbbının ilerlemesi ile birlikte tanı koymalar da hızlandı. E dışardan aldığımız doğal olmayan gıdalar ve radyasyon ile de genetiğimizle oynandı. Sonuç olarak bize özellikle gebeliklerde ortaya çıkan problemleri getirdi. Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız dış gebelik nedir?

Dış Gebelik Nedir?

Gebelik normalde yerleşip gelişmesi gereken bölgenin dışında yerleşmesine dış gebelik denir. Normalde salona ulaşması gereken misafirin koridorda takılıp kalması gibidir. Burda da genelde Fallop tüplerine yerleşen yumurta bu bölgede gelişemez ve büyüyemez. Ancak ilk zamanlarda yine yumurta döllendiği ve hormonal yapıyı değiştirdiği için belirtiler normal gebelik belirtileri gibidir. Gebelik belirtileri vardır ancak 7. Haftada bebeğin kalp atışı olması gereken zamanda kalp atımı duyulamaz. Bu tüp içerisinde büyüyemeyen yumurta zamanla bu tüpe ve anneye de zarar verebilir. Bu nedenle tedavisi acil müdahaleyi getirir. İlk aşamalarda ilaçla tedavide gebelik sonlandırılmaya çalışılır ancak ilaçla fayda görülmezse cerrahi işleme başvurulur. Bu bir kürtaj yöntemi gibi gözükse de yapılan işlem olmayacak ve anneye zarar verecek bir işlemin sonlandırılmasıdır. Burada anneyi ilerde yaşayabileceği daha büyük sorunlara karşı korumak gerekir. Gebe olması muhtemel bir kadının karın ya da kasık ağrısı ilk yumurtanın yerine yerleşme ağrısı olarak belirti verebilir. Buna bir miktar lekelenme şeklinde kanamada eşlik edebilir. Ancak göğüs ağrısı, sırt ve omuz ağrısı ve ilk dönemlerde ( 4- 5 haftalık) beklenmeyen mide bulantıları dış gebeliğin işareti olabilir. Yani çok fazla gebe kadın için ayırıcı bir belirtisi yoktur. Durumun teşhisini doktorun ultrason ile bakması sonucunda konulur.

KARINAGRISI

Dış Gebeliğin Nedenleri Nelerdir?

Kistler, yapılan cerrahi müdahaleler, enfeksiyonlar dış gebeliğin sebeplerinden olabilirler. Çünkü ulaşılacak bölgenin girişinde olan bir yapışıklık yumurtanın ilerlemesini durdurabilir ve orda yerleşmesine sebep olabilir. Eğer dış gebeliği oluşturan sebep çözülmezse tekrarlama olasılığı vardır. Bu nedenle adet gecikmesi olan ilk zamanda sadece kendi testinize değil doktorunuzun sizi muayenesine ihtiyaç vardır. Daha önceki yazılarımda bahsettiğim hamileliğin ilk zamanlarda hemen açıklanmaması gerekliliği bu sebeplere dayanır. Şayet bir kadının beklenen, istenen bebeğinde ya da ilk gebeliğinde böyle bir sağlık sorunu ile karşılaşması oldukça yıkıcı olabilmektedir. Bir de bu süreçte cerrahi bir müdahaleye maruz kalmak aklında umutlu hayaller olan ve hormonal dengesi hassas olan kadın için oldukça zorlu olacaktır. Bu nedenle ilk anlardan itibaren doktor kontrolünde olunması ve gebeliğin sakinlikle karşılanıp bir dönem sağlıklı sürece girildiğinden emin olunması herkes için en önemlisi de anne için en sağlıklı olanıdır. Bir bebeğe sahip olmak mı anne için ve kendisi için en sağlıklı şekilde var olması mı daha büyük önem taşır?